islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) Empty
MesazhTitulli: Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim)   Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) EmptyFri 14 Dec 2012 - 9:53

Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) 200-150_1355401336

Shejh Muhammed Hassani tregon ngjarjen që ndodhi në afërsi të Qabesë, në të cilën ai personalisht ishte dëshmitar.

Shejhu tregon: "Një ditë isha duke ecur në drejtim të Qabesë, vëmendjen ma tërhoqi njeriu i cili me duar të ngritura i lutej Allahut të Madhërishëm. Sipas veshjes, e dallova se ishte nga Jemeni.
Aq shumë kishte ngritur duart sa që iu shihte e bardha e nënsqetullave. Nuk më kujtohet të kem parë dikë të lutet me aq përkushtim. Kokën dhe duart i kishte ngrit kah qielli, ndërsa buzët dhe shpirti i tij i bënin lutje Krijuesit Fuqiplotë. Zërin e tij e dëgjonin ata që ishin pranë tij. Kur e pashë në këtë gjendje, zemra m’u copëtua. U nisa t’i afrohem dhe të shoh nëse ai ka nevojë për ndihmë, por në momentin e fundit e ndryshova mendjen dhe u ktheva. Nuk desha ta shqetësoj dhe t’ia ndërpres lutjet. I fala pas tij dy rekate, u ula duke e shikuar dhe duke admiruar përkushtimin e tij ndaj lutjes.
U lut për një kohë të gjatë. Duke e shikuar, pranë meje kaloi një vëlla nga Meka. Ishte në të njëjtën gjendje në të cilën isha edhe unë. Duke ecur në drejtim të Qabesë, u kthye kah njeriu dhe e shikoi me habi, iu afrua dhe i dha selam, por njeri nga Jemeni ishte aq i preokupuar me lutje sa që nuk iu përgjigj selamit, duke vazhduar lutjet.
Më pas, vëllai ynë saudit nxori nga xhepi i tij një shumë të caktuar parash dhe ngadalë ia vuri në xhepin njeriut që lutej, e pastaj u largua. Pas një kohë, njeriu i ndali lutjet dhe shikoi në xhepin e tij, i pa paratë, buzëqeshi dhe vazhdoi lutjet duke qarë. Me të përfunduar lutjet, nuk munda të rezistoja, iu afrova dhe i dhash selam, e putha në ballë dhe i thash: "Më vjen keq vëlla, por më duhet të të pyes, cili është shkaku i këtyre lutjeve dhe i kësaj gjendje?"
Njeriu qeshi dhe tha: "Pasha Allahun, kam ardhur këtu, ndërsa gjendjen time nuk e di askush përveç Allahut xh.sh. Wallahi, kurrë nuk e kam pyetur asnjë njeri për ndihmë, kurrë, gjithmonë jam mbështetur në Allahun xh.sh., dhe vetëm prej Tij kam kërkuar! Erdha në shtëpinë e Tij, ta lus për ndihmë dhe dalje nga kjo gjendje, me shpresën se Zoti im nuk do të më lë në baltë. Biri im, pasha Allahun, kohë më parë Zoti im më është përgjigjur mua, dhe lutja ime (dëshira) më është realizuar, pasha Allahun, më ka dhuruar tre herë më shumë se ç’kam kërkuar. "
Vetëm atëherë e kuptova se ky njeri nga Jemeni, kishte pasur probleme të mëdha financiare (ndoshta borxhe, apo diçka tjetër), prandaj i është lutur Allahut që ta shpëtoj nga kjo gjendje e rëndë. Allahu e di sa para i kishte dhënë sauditi, e atë, në atë moment, nuk e ka dërguar askush tjetër pos Allahut, që t’ia plotësoj lutjet e njeriut nga Jemeni.
Zoti në Kur’anin fisnik urdhëron e thotë: " E kur robët e Mi të pyesin ty për Mua, Unë jam afër, i përgjigjem lutjes kur lutësi më lutet, pra për të qenë ata drejt të udhëzuar, le të më përgjigjen ata Mua dhe le të më besojnë Mua. " (El-Bekare, 186)
Ndërsa i Dërguari i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të, ka thënë: "Vërtet, Zoti juaj, është i ‘turpshëm’ dhe fisnik. ka turp nga robi i Tij që t’ia kthejë duart bosh, kur robi i ngre duart drejt Tij". (Edu Daudi, Ibn Maxhe, shejh Albani ka thënë se hadithi është hasen).

Allahu ju shperbleft per postimin.
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Allahu nuk ia kthen duart bosh robit kur ai i ngre duart drejt Tij.(Tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: