islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) Empty
MesazhTitulli: Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës)   Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) EmptyThu 13 Dec 2012 - 10:00

Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) F57c907a496d684eba6863ee8477c7a0_L

Ngjarje e vërtetë lidhur me frytet e respektit ndaj prindërve.

Një burrë trokiti në derën e një njeriu të shtyrë në moshë. Me të dëgjuar trokitjen, doli djali i të moshuarit, një djalë njëzet vjeç, për të parë se kush ishte. E hapi derën dhe njeriu pa e përshëndetur fare u drejtua drejt burrit të shtyrë në moshë, e kapi për jake dhe i tha: “Kije frikë Allahun dhe ma kthe borxhin. Të kam pritur shumë dhe durimi më ka humbur. Ç’mendon, si do të veproj me ty?”

Në këtë rast ndërhyri djali, kurse në sytë e tij rridhnin lotët kur e pa prindin në këtë situatë. Iu drejtua njeriut: -Sa është borxhi i babait tim? Njeriu iu përgjigj: -Më tepër se nëntëdhjetë mijë rialë. Djali i tha: -Lëre prindin tim dhe prit një moment. Djali shkoi në dhomën e tij për të marrë të hollat, vlera e të cilave arrinte në njëzet e shtatë mijë rialë, të holla të cilat djali i kursente nga rroga e tij. Këto të holla ai i kishte mbledhur dhe pritur shumë gjatë për ditën e martesës së tij. Mirëpo djali deshi që prindi të dilte nga kjo vështirësi dhe nga ky borxh. Shkoi në dollapin e rrobave, i mori të hollat dhe i tha burrit: -Kjo është një pjesë e borxhit të babait tim, njëzet e shtatë mijë rialë, ndërsa pjesën tjetër do ta kthej në një të ardhme të afërt. Me këtë rast, prindi i djalit filloi të qajë dhe kërkoi nga njeriu që ato të holla t’i kthejë djalit, ngase ai ka nevojë për to dhe se djali nuk ka kurrfarë mëkati në këtë.

Burri refuzoi t’ia kthejë të hollat djalit, edhe pse djali me këmbëngulje insistoi që burri t’i merrte të hollat. E përcolli njeriun dhe i tha që tani nuk kishte punë me prindin, por me të. Djali u kthye te prindi, e puthi në ballë dhe i tha: “O babai im, autoriteti yt dhe pozita jote është shumë më e lartë sesa kjo vlerë të hollash. Unë nuk mund ta përballoj këtë situatë. Nuk dua të shoh asnjë pikë loti të derdhet në mjekrën tënde të pastër. Babai e përqafoi fort djalin dhe filluan t’i dalin lotët duke u lutur për të: “O biri im, Allahu qoftë i kënaqur me ty! Allahu të dhëntë sukses dhe të realizoftë ambiciet e tua!

Të nesërmen derisa djali ishte i zënë me punën e tij, kur i erdhi për vizitë një shok, me të cilin nuk ishte takuar për një kohë të gjatë. Pas një bisede të rëndomtë, shoku i tha se dje kishte qenë me një afarist të madh, i cili i kishte kërkuar që t’i gjente një njeri besnik, të sinqertë, të moralshëm, ambicioz dhe që është i aftë të menaxhojë me sukses punën. Unë nuk kam gjetur person që e njoh e që i plotëson këto kushte përveç teje. Si thua, të japësh dorëheqje nga kjo punë e të pranosh punën e re menjëherë e të shkojmë të takohemi me të këtë mbrëmje?
Shenjat e gëzimit vëreheshin në fytyrën e djalit dhe tha me vete se kjo ishte lutja e prindit për mua dhe Allahu e pranoi atë. E falënderoi Allahun shumë dhe në mbrëmje u takuan me tregtarin. Sapo e pa djalin, u gëzua dhe tha se po kërkonte një njeri si ai.

E pyeti sa e kishte rrogën dhe djaloshi i tha se merrte 4970 rialë. Tregtari i tha: -Që nesër shko dhe kërko dorëheqje nga puna e vjetër, ndërsa rroga do të jetë 15000 rialë, përqindja e fitimit 10%, tri rroga do t’i kesh në vend të banesës, një makinë të re, rrogë për gjashtë muaj në mënyrë që t’i rregullosh gjendjen dhe punët e tua. Djali me të dëgjuar këtë lajm nisi të qajë me të madhe duke i thënë se e pranonte punën. Tregtari e pyeti për shkakun e të qarit dhe djaloshi i rrëfeu çka i ndodhi para dy ditësh. Atëherë, tregtari urdhëroi menjëherë që borxhi i prindit t’i shlyhet.

Kjo pa dyshim që është fryt dhe rezultat i respektit të prindërve, zgjidhje e telasheve të muslimanëve dhe shlyerje e borxheve të tyre. Respektimi i prindërve konsiderohet prej veprave më të vlefshme. Allahu i Lartësuar, kënaqësinë e Tij e ka shoqëruar me kënaqësinë e tyre. Ai thotë: “Zoti yt ka urdhëruar, që të mos adhuroni askënd tjetër përveç Atij dhe, që të silleni mirë me prindërit. Nëse njëri prej tyre ose të dy arrijnë pleqërinë te ti, mos u thuaj atyre as “uh!”, mos i kundërshto, por drejtoju atyre me fjalë respekti.” (Isra, 23)

Allahun e lus të na mundësojë respektimin e prindërve dhe të na përforcojë në këtë. O Allahu im! Mëshiroji ata të dy, ashtu siç më kanë rritur, kur unë isha i vogël!”

Almedin Ejupi/klubikulturor/kohaislame

Allahu ju shperbleft per postimin.
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Frytet e respektimit të prindërve (Tregim shumë prekës)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: