islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Po ti, a e ke humbur çelësin?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Po ti, a e ke humbur çelësin? Empty
MesazhTitulli: Po ti, a e ke humbur çelësin?   Po ti, a e ke humbur çelësin? EmptyWed 12 Dec 2012 - 20:47

Po ti, a e ke humbur çelësin? (u84u)qelsi%20i%20humbur
Tre miq të rinj, u nisën për pushime në një shtet të largët. Atje, ata u dëfryen, shëtitën e u kënaqën si kurrë më parë. Ata kishin marrë një dhomë me qera, në një hotel 75 katesh. Për fat të keq, dhoma e vetme që kishin gjetur bosh, ishte pikërisht në katin e 75-të.

Që ditën e parë, recepsionisti u kishte thënë:”Këtu kemi rregulla të tjera nga ato që jeni mësuar në vendin tuaj. Ashensori është i programuar që të mos punojë pas orës dhjetë darkës. Kështu që duhet të jeni këtu para orës dhjetë, me qëllim që të ngjiteni në dhomë me ashensor. Nëse e kaloni këtë orë, harrojeni se mund ta përdorni ashensorin, pasi është programuar nga vetë kompania prodhuese dhe ne nuk mund të ndërhyjmë. Kuptuat?!” Të rinjtë u përgjigjën:”Kuptuam.”

Ditën e parë, ata shëtitën e brodhën sa u kënaqën. Para orës dhjetë, ata ishin para ashensorit i cili i ngjiti lart në dhomën e tyre. Ditën e dytë, ata u vonuan dhjetë minuta. Edhe pse erdhën me një frymë, tashmë ashensori ishte çaktivizuar dhe u rrofshin këmbët. Ata iu ankuan recepsionistit, iu lutën dhe përgjëruan, por pa fajde. Kështu, zgjidhja e vetme ishte të ngjiteshin në dhomën e tyre në këmbë, duke përdorur shkallët. Njëri prej tyre tha:”Unë do u propozoj diçka që të na e lehtësojë rropatjen në këto shkallë të pafund.”

Dy të tjerët u përgjigjën:”Pa hë një herë, çfarë do na sugjerosh?!”

Shoku i tyre u tha:”Unë propozoj që secili prej nesh, të tregojë histori përgjatë 25 kateve, pastaj tjetri, derisa të arrijmë në katin e 75-të.”

Dy të tjerët u përgjigjën:”Dakord. Meqë ti e propozove këtë ide, filloja vetë i pari!”

Ai tha:”Unë do u tregoj barsoleta dhe anektoda që të mbani barkun me dorë nga të qeshurat.”

Dy shokët i thanë:”Këtë duam dhe neve.” Dhe menjëherë filluan të ngjisin shkallët. Nga ana e tij, shoku filloi tu tregojë barsoleta për të qeshur. Të tre, përplaseshin sa në njërin cep në tjetrin për shkak të së qeshurave.

Pasi kishin kaluar 25 katet e para, i erdhi radha të dytit i cili tha:”Unë do tu tregoj histori serioze, pra që nuk të bëjnë me qeshur.” Shokët i thanë:”Jepi vëllaçko.”

Të 25 katet ata i përshkuan duke dëgjuar histori të ndryshme nga jeta. Kur i erdhi radha të tretit, u tha:”Unë nuk di veçse histori vuajtjesh dhe trishtimi. Ju keni dëgjuar barsoletat dhe historitë serioze, dëgjoni prej meje këto të trishtimit dhe vuajtjeve.”

Dy shokët ia kthyen:”Zoti të faltë! Jepi atëherë se s’kemi ndonjë zgjidhje tjetër. Duam të mbërrijmë sa më shpejt se jemi lodhur e na vjen gjumë.”

Ai filloi menjëherë me historitë dhe tregimet plot dhimbje, vuajtje e trishtim. Më në fund, të tre mbërritën në katin e 75-të, ku i priste dhoma me krevatet e butë. Kur arritën tek dera e dhomës, mezi qëndronin në këmbë nga lodhja. Mandej, shoku i tretë që u kishte rrëfyer histori horor, u tha:”A e dini cila është historia më e dhimbshme dhe më e trishtuar në jetën time?!”

Me këmbët që u dridheshin dhe sytë gjysmë të mbyllur, dy shokët u përgjigjën:”Jo.” Ai u tha:”Kemi harruar çelësin e dhomës tek recepsionisti, në katin përdhe.” Të tre u shtrinë përtokë ngaqë u ra të fikët.

Gjatë njëzet e pesë viteve të para të jetës, të rinjtë dëfrehen, luajnë, qeshin dhe bëjnë gomarllëqe. Ato janë vitet më të bukura të jetës së secilit prej nesh. Por shumë njerëz, i kalojnë larg lidhjeve me Zotin, kërkimit të dijes dhe diçkaje të dobishme. Gjatë njëzet e pesë viteve të dyta të jetës, fillon serioziteti, martesa, fëmijët, puna etj... derisa të mbushë pesëdhjetë vjeç. Në një hadith, Profeti a.s thotë:”Mosha mesatare e umetit tim është nga gjashtëdhjetë deri shtatëdhjetë dhe vetëm një pakicë do e kalojë këtë moshë.”

Pas të pesëdhjetave fillojnë hallet dhe problemet, fillojnë sëmundjet, vizitat e shpeshta në spital, shpenzimi i parave për ilaçe, e ardhmja e fëmijëve, njëri prej të cilëve është divorcuar nga e shoqja, një tjetër shkon keq me vëllain, një tjetër ka borxhe etj... Kur i vjen vdekja, atij i kujtohet çelësi, çelësi i xhenetit, të cilin e ka harruar tek 25 vitet e para. Kështu, ai del para Zotit me xhepat bosh. Kur e sheh se ka vdekur, ai lutet dhe kërkon të kthehet sërish. Ai kafshon gishtat nga trishtimi dhe dëshpërimi duke thënë:“Sikur Allahu të më kishte udhëzuar, do të isha bërë njeri i devotshëm”. (Zumer, 57)

Ai thërret me të madhe:”Ah, sikur të ishte e mundur për t’u kthyer edhe një herë e të bëhesha njeri i mirë”! (Zumer, 58)

Por përgjigja do të jetë: “Me të vërtetë, juve ju erdhi shpallja Ime (Kurani), por nuk besuat dhe u bëtë mendjemëdhenj e jobesimtarë”. (Zumer, 59)

Mesazhi/Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
Po ti, a e ke humbur çelësin? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Po ti, a e ke humbur çelësin?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: