islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty20%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty7%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty7%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty7%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty7%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty7%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty7%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty37%I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft

Shko poshtë 
AutoriMesazh
erkan
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 21/07/2011

I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft Empty
MesazhTitulli: I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft   I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft EmptyMon 10 Dec 2012 - 22:15

I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft 2Q==
Nje fundjave erdhen ca profesore te shkolles se mesme per te me vizituar. Ngaqe mendova se do t`u intereseoje lexuesve te mi, ne lidhje me nje pyetje qe ma parashtruan, vendosa qe ta ndaj kete ceshteje bashke me ju.``Si mundemi qe te jemi me te dobishem per femijet tan? Verejme se te rinjte nuk jane fort te interesuar per Islamin, kur japim sqarime per te``, ishte pyetja e atyre qe erdhen per te me vizituar....

Se pari dua ta theksoj kete gje: koha ne te cilen jetojme eshte e mberthyer me egocentizem (egoja,uni), kurse kjo koh ne hadithin e Pejgamberit tone s.a.s. eshte quajtur si koh e ahirit (afer dites se gjykimit).
Menyra apo metoda me e mire per ta sqaruar Islamin ne kete periudhe kohore eshte"perfaqesimi i Islamit me sjellje".Kjo do te thote,nje perfaqesim i tille per te cilin nuk do te kete kritike...Duke jetuar davane(misionin)dhe duke e sqaruar ate me menyren e jetes qe e ben...

Duke nisur nga ky princip,u mundova te mos flas dhe te hesht aq sa kisha mundesi,edhe gjate kohes kur isha 20-vjecar kur isha ne ushtri,por edhe si 50 vjecar,ne bashkeshortesi:Islamin e jetova te tille aq sa lisha mundesi.Shpeshhere i degjoja keto fjale"Nese Islami eshte ashti sic e teon ti,atehere le te behen te gjithe myslimane...!"

Ne kete periudhe,pjestaret e dalaletit(rruges se gabuar)reklamojne veten ne menyren me te mire,kurse besimtaret nuk mund te ndikojne aq shume te njerezit.Tanime eshte periudha per ta bere Islamin te dashur tek te tjeret.Per te aritur qe ta bejme Islamin te dashur per femijet tane,se pari ata duhet ti duan prinderit e tyre.Mirepo,nese femija e sheh se si hallalli dhe harami jane perzier me njeri tjetrintek prinderit e vet atehere femija zihet ne nje boshllek(zbrazetire).Nje filozof shprehet keshtu,"Asisoj qe je me tingellon aq shume ne vesh,saqe nuk mund te degjoj se cka po thua!"Nese flasim si melaqe,ndersa bejme nje jete te shejtanit,atehere fjalet nuk do te kene asnje ndikim.Shikuar nga ky aspekt,mund te na vije ne mend nje pyetje e ketille:"Cfare u kemi dhene femijeve tane ne emer te fese,qe te mund te kerkojme dicka prej tyre?"

Syte,truri,zemra...jone qe kane vleren e miliona dollareve,na eshte falur per me se shumti 80 vjet.Vlera e organeve qe posedojme na tregon se ne jemi te krijuar per nje jete te perjetshem.Allahu,i Cili cdo gjendje dhe faze te nje peme ka vendosur brenda nje fare,a nuk mund te vendos cdo fjale,cdo pune dhe cdo gjendje te njeriut ne fletoren e tij te bemave?Keshtu qe njeriu se pari eshte i pergjegjshem per ate se cka shkruan ne fletoren e tij...

Njeriu qe kupton kete sekret,se pari duhet ta shenderroje ne xhami trupin e tij.Ashtu sic nuk mund te futet alkooli,bixhozi dhe harami ne xhami,ne te njejten menyre edhe trupi i nje myslimani duhet te jete po aq i paster dhe te qendroje larg felliqesirave te gjynahut.Mendja duhet te kryeje funksionin e myftise;zemra funksionin e imamit;kurse qelizat duhet te funksionojne si nje xhemat...Zaten,nese ne mundohemi qe ta bejme veten sa e te pelqyeshem ne pranine e Zotit,atehere do ti perfitojme relultatet me te mira.

Ne ajetin 56 te Sures Kasas,urdherohet ne kete menyre:"Eshte e vertet se ti nuk mund ta udhezosh ate qe do ti,por Allahu udhezon ke te doje,ngaqe Ai eshte qe di me se iri kush do qe te jete i udhezuar".

Ne Kuranin Kerim flitet per gruan e Lutit(a.s.),per djalin e Nuhit(a.s.)dhe per xhaxhane e Pejgamberit tone(s.a.s.).Me kete na jepet nje mesazh i ketille:O Mysliman,gruaja jote mund te jete njesoj si gruaja e Lutit a.s.,djali yt mund te jete si djali i Nuhit a.s.,kurse farefisi yt mund te jete si farefisi i Hz.Muhamedit a.s.Mirepo,edhe perkunder te gjitha ketyre gjerave,detyra jote eshte qe ta mesosh,kuptosh dhe ta jetosh Islamin.Njeriu duhet te jete ne gjendje qe ta dalloje te verteten nga jo e verteta.

Nje kohe ishte e ndaluar qe te thuhetAllah,edhe ne dhomat me te vogla.Librat qe perdoreshin per te bere hutben(diteve te xhumase)qe sihin te shkruar ne vitin 1924,u lexuan fare pa ndryshime deri ne vitin 1950.Keto ishin hutbe te tilla qe nuk permbanin ne vete asnje ceshtje,mendim apo aksion...Pastaj doli ne pah Ustadi,Bediuzzaman Said Nursi...Nxenesit me te afert te Said Nursit ishin shume te lidhur pas mesuesit te tyre.Ngase Said Nursi e jetonte fene ashtu sic besonte,mendjen dhe zemren e kishte te ngopur.Ai i keshillonte nxenesit e tij qe te veprojne ne menyre te pershtatshme apo te mos i bejne dem askujt.Nuk i pranonte dhuratat.Nuk kishte pasione per post apo per ndonje pozicion te mire.Ai largohej nga te qenit i famshem.Nuk kishte asnje synim tjeter pervec se ta jetoje dhe sqaroje Islamin.Andaj dhe i duront te gjitha fatkeqesite me te cilat ballafaqohej.I falte te gjithe ata qe e shetisnin ate nga gjygji ne gjygj dhe ata te cilet i pergatisnin vende neper burgje te ndryshme.

Dua te them se jeta e Said Nursit kishte me shume ndikimt tek njerezit se sa veprat e tij.

Jeta e tij terhiqte njerezit sikur magnet,kurse veprat e tij mbisunduan mendjet e njerezve.Atehere kuptova se bimet po rriten dalengadale.Nuk do te luftoj me te afermit mij qe qe nuk e jetojne Islamin.Lufta ime me e madhe do te jete me nefsin tim.Detyra e myslimanit eshte qe ta perfaqesoje Islamin,kurse Ai qe do ta vendos besimin dhe adhurimin ne zemrat e tyre eshte Allahu.

Si perfundim,i semuri nuk mund te sherohet duke varur ilac ne mur.Kurani dhe sunneti jane dy ilace qe do zgjedhin te gjitha problemet tona shpirterore apo ateriale.Keto ilace se pari duhet ti perdorim vete ne,kurse ata qe do te verejne se ky ilac eshte sherim per ne,normal qe do te duan qe ta perdorin edhe ata...Allahu eshte sundues i cdo gjeje dhe i secilit.

Hekimoglu Ismail
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
I semuri nuk sherohet nese ilacet i mban ne raft
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: