islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Buzëqesh....! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Buzëqesh....! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Buzëqesh....! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Buzëqesh....! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Buzëqesh....! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Buzëqesh....! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Buzëqesh....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Buzëqesh....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Buzëqesh....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Buzëqesh....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Buzëqesh....! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Buzëqesh....! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Buzëqesh....! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Buzëqesh....! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Buzëqesh....! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Buzëqesh....! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Buzëqesh....! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Buzëqesh....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Buzëqesh....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Buzëqesh....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Buzëqesh....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Buzëqesh....! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Buzëqesh....! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Buzëqesh....! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Buzëqesh....! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Buzëqesh....! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Buzëqesh....! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Buzëqesh....! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Buzëqesh....! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Buzëqesh....! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Buzëqesh....! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Buzëqesh....! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Buzëqesh....! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Buzëqesh....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Buzëqesh....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Buzëqesh....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Buzëqesh....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Buzëqesh....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Buzëqesh....! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Buzëqesh....! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Buzëqesh....! Empty96%Buzëqesh....! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Buzëqesh....! Empty0%Buzëqesh....! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Buzëqesh....! Empty0%Buzëqesh....! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Buzëqesh....! Empty0%Buzëqesh....! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Buzëqesh....! Empty1%Buzëqesh....! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Buzëqesh....! Empty2%Buzëqesh....! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Buzëqesh....!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Buzëqesh....! Empty
10122012
MesazhBuzëqesh....!

Buzëqesh....! 17-ed6614a70d


Falënderimi i takon vetëm Allahut xh.sh, Krijuesittë çdo gjëje dhe të Gjithëdijshmit,ndërsa përshë-ndetjet ia dërgojmë Pejgamberit tonë Muha-medita.s.. Lus Zotin që të gjithë ata që e adhuruanAllahun dhe që e adhurojnë të bashkohemi nëXhenetin Firdeus!Fjalë, fjalë dhe përsëri fjalë… Na është bërë një shprehi dhe një zakon shumë i keqqë të flasim pakufi dhe pa e kontrolluar të folurittonë.A jemi ne të vetëdijshëm që aparati i të folurit ështëshumë me rëndësi për jetën e njeriut, me këtë aparatnjeriu mund ta bëjë jetën e tij të lumtur, por mundedhe ta bëjë të hidhur. Sa e sa njerëz janë të hidhëruar,e sa të tjerë janë në ngatërresa,e sa kanë vdekur e janëshkatërruar. Për shkak të gjuhës! Po, a thua që edhefamiljet ndahen dhe jeta e tyre bëhet ferr, thjeshtvetëm për një arsye, fjalët e tyre pa vlerë, fjala e tyre boshe dhe me synim të keq...?!Sa te këqija që mund të sjell kjo gjuhë e jonë e pakontrolluar, e cila nuk kërkon energji të madhe, për të ofenduar dhe për

të shkatërruar shoqërinë eformuar me vite të tëra. Po a mendojmë që ne me anëtë gjuhës e hidhërojmë edhe Krijuesin tonë, Allahun xh.sh. dhe për këtë do të ndëshkohemi në botën tjetër.Allahu thotë:

“Vërtet, ata që përgojojnë gratë endershme, zemërdëlira e besimtare, janë të mallkuar në këtë botë dhe në tjetrën. Për ta ka dënim të madhditën që do të dëshmojnë kundër tyre gjuhët, duart dhe këmbët e tyre për çfarë kanë bërë”(En-Nur 23-24).Ne e dëgjojmë fjalën e të Plotfuqishmit dhe përsëritë njëjtën me fjalë të pamatura, me tallje dhe meofendime te panumërta. Po me vije turp të flas dhe tëtregoj, po ne jemi aq të pamëshirshëm saqë edhe ndaj prindërve që na rritën me vështirësi dhe mundime tëshumta, nuk jemi të kujdesur që të paktën në mëngjest'u japim një buzëqeshje.Pejgamberi a.s. ka thënë:
“A t'ju tregoj për gjynahunmë të madh?” Ne i thamë: “Gjithsesi, o i Dërguar i Allahut”. Tha:“Shirku dhe sjellja e keqe me prindërit". Pasi ishte shtrirë, u ul dhe tha: “Ta dini se gjithashtuedhe rrena”, dhe vazhdoi ta përsëriste këtë, derisathamë: “Sikur të ndalej!”(Tr. Buhariu dhe Muslimi nga Ebi Bekrete (r.a).
Ndërsa Umeri (r.a.) thotë:

“Kujt i shpeshtohen fjalët, i shpeshtohen lëshimet. Kujt i shpeshtohenlëshimet, i shpeshtohen gjynahet. Kujt i shpeshtohen gjynahet, Zjarri është që më së shumti i shkon përshtati”.
Pra, kjo është e ardhmja jonë që ne po ndërtojmë.Pse nuk e kultivojmë buzëqeshjen në fytyrën tonë?!Më thuaj çfarë mund të zgjidhim me britmë dhe me zë të ngritur?!

Pse jemi të prirë për të keqën?!Tani mu kujtua edhe një veti e jonë jo e rrallë, tëgënjejmë në shkollë, ta gënjejmë mësuesin tonë, i cilime shumë dashuri vjen në orë dhe na ligjëron, naedukon, që të kemi një të ardhme më të ndritur.Buzëqesh para se të bëhet vonë, buzëqesh para se tëqash, buzëqesh sot që të buzëqeshësh edhe nesër.Thotë Hasen el- Basriu:

“Sa e çuditshme është çështjae birit të Ademit! Dy ruajtës i ka te koka e tij. Gjuha e tijështë lapsi i tyre. Pështyma e tij është ngjyra me të cilën shkruajnë.

Ndërsa mes gjithë kësaj flet për çështje që nuk i hyjnë në punë”. Mos thuaj se pa folur nuk ka gjë se një fjalë poetikethotë:

“A nuk e sheh se luanit ia kanë frikën, edhe pseështë i heshtur, ndërsa qenit s'i frikësohen, edhe pse leh?”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Buzëqesh....! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Buzëqesh....! :: Komentet

No Comment.
 

Buzëqesh....!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: