islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pse je i mërzitur...? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pse je i mërzitur...? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse je i mërzitur...? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse je i mërzitur...? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pse je i mërzitur...? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pse je i mërzitur...? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse je i mërzitur...? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pse je i mërzitur...? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pse je i mërzitur...? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pse je i mërzitur...? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pse je i mërzitur...? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pse je i mërzitur...? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pse je i mërzitur...? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pse je i mërzitur...? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pse je i mërzitur...? Empty20%Pse je i mërzitur...? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pse je i mërzitur...? Empty7%Pse je i mërzitur...? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pse je i mërzitur...? Empty7%Pse je i mërzitur...? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pse je i mërzitur...? Empty7%Pse je i mërzitur...? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pse je i mërzitur...? Empty7%Pse je i mërzitur...? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pse je i mërzitur...? Empty7%Pse je i mërzitur...? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pse je i mërzitur...? Empty7%Pse je i mërzitur...? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pse je i mërzitur...? Empty37%Pse je i mërzitur...? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pse je i mërzitur...?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pse je i mërzitur...? Empty
MesazhTitulli: Pse je i mërzitur...?   Pse je i mërzitur...? EmptySat 8 Dec 2012 - 16:44

Pse je i mërzitur...? 9k= Pse je i mërzitur

Je penduar 200 vite sa Hz.Ademi?

Apo je hedhur në zjarr si Hz.Ibrahimi?
Je prerë me sharrë si Hz.Zekerija?
A mos vallë je hedhur në pus si Hz.Jusufi?
Apo je gjuajtur me gurë,të kanë hedhur të brendshmet e kafshëve kur po falje namaz,je pështyrë në fytyrë,je detyruar të shpërngulesh,je ndarë nga të dashurit,si Hz.Muhamedi?

Pse je i mërzitur?
Të është prerë hunda e veshët sikurse Hz.Hamzait?
Të janë prerë krahët sikurse të Musab Bin Umejrit?
Je plagosur me shigjetë,shtizë e shpatë sikurse Xhafer Bin Ebi Talibi?
Je torturuar sikurse Amari,Thumejeja,Jasiri (r.ahm)?
Të kanë shtrirë mbi rërën përvëluese dhe kanë vënë shkëmbinj mbi ty,sikurse Bilal Habeshiut (r.a)?
Të kanë hedhur në det sikurse Junusi (a.s)?
Apo të kanë mbuluar plagët tërë trupin sikurse Hz.Ejupit?
Çfarë po mendon,për problemet e dunjasë?!
Nëse do të mërzitesh,mërzitu pse e ke lënë namazin për kaza,që nuk u çove për namaz nate,që ia ke kthyer zemrën dikujt,që nuk ke agjëruar të hënave dhe të enjteve....
Nëse do të mërzitesh,mërzitu pse sot nuk ke bërë vepër për hir të Zotit,mërzitu pse sot nuk ke bërë vepër për hir të Zotit,mërzitu pse nuk i ke kënaqur Allahun dhe të Dërguarin e Tij...
Mërzitu për vëllezërit e tu të besimit,që po dhunohen dhe po vriten barbarisht në Palestinë,Burma,Siri dhe në të katër anët e botës...

Nëse do të mërzitesh,mërzitu pse nuk ke ndihmuar të varfrit,pse nuk ke përkrahur jetimët....

Nëse do të mërzitesh,mërzitu pse nuk e ke dashur Pejgamberin më shumë se pasurinë tënde,shpirtin tënd,pjesëtarët e familjes tënde dhe se gjithçka tjetër....

Nëse do të mërzitesh,mërzitu pse nuk je bërë në kuptimin e vërtetë rob i Zotit,dhe ps enuk je bërë Ummet i Pejgamberit....

Nëse do të mërzitesh,mërzitu nga frika se mund të të mos ndërmjetësojë Pejgamberi....

Ndoshta ke shumë halle....
Ndoshta thua me vete: "Mjaft më!"...
Ndoshta je edhe duke qarë.....

Ndoshta je duke menduar nëse do të përfitosh ndonjë gjë nga fundi i atyre fatkeqësive që të kanë katandisur......
Dëgjo! Zoti yt,ty po të drejtohet:

"Vetëm ata që janë të durueshëm, do të shpërblehen pamasë."(Zumer,10)

Ndoshta je duke menduar,se pse Zoti pikërisht të ka zgjedhur ty që t`i përjetosh këto......

Në fakt,ata që i zgjedh Zoti janë të rëndësishëm:

"Ne do t`ju vëmë në sprovë ju, derisa t`i njohim ata midis jush që luftojnë (në rrugën e drejtë) dhe durojnë."(Muhamed,31)

Në fakt,duhet të mërzitesh nëse nuk ke shqetësime!
Nëse je i shqetësuar,dije që ai të do....
Ja se ç`thotë ai që të do:

"Zoti fut në shqetësime njeriun,të cilit i do të mirën."(Hadith)

Ndoshta ti nuk ke vuajtur sa As`habi Uhdudi....Kur mbreti i tyre i pati hedhur në greminë të ndezur me zjarr dhe e pati djegur,vetëm pse kishte besuar....
Ndoshta ti nuk ke vuajtur sa Ebu Dheri (r.a)...Xhaxhai i tij e pati mbështjellur me rrogoz dhe e pati djegur,vetëm pse kishte besuar....

Ndoshta ti nuk ke vuajtur sa Vahshiu (r.a),i dashuri i tij (Profeti), i pati thënë "mos m`u duk përpara"....

Ndoshta ti nuk ke vuajtur sa Jakubi a.s...I qe marrë nga duart Jusufi a.s

Ndoshta ti nuk ke vuajtur sa Hatixheja r.a.....Ia patën dëbuar nga shtëpia Muhammedin (s.a.v.s)....

Mos harro!Zoti nuk e ngarkon njeriun më tepër sesa ai mund ta përballojë....

Ndoshta Zemra të vuan....
Ndoshta trupi...
Ndoshta është shpirti,ai që përpëlitet....
Ndoshta është vetmia,ajo që ty të ka mbështjellë...
Ndoshta një mijë e një të panjohura...
Në çfarëdolloj gjendjeje qofsh,
Një lutje që t`i shkon gjuhës tënde mbaje gjithnjë:
"La ilahe il-la ente subhaneke inni kuntu minedh-dhalimin!"
Zoti im,më fal gjithçka kam bërë,që Ty nuk të pëlqen.
Nuk ka zot tjetër përveç Teje!
Ti je larg çdo të mete.
Vrtetë, unë i bëra keq vetes sime.
Mëshiromë!
Zoti im!Nuk ka zot tjetër përveç Teje!
"Allahu ju manifeston argumentet;se Allahu është i Urtë i Gjithëdishëm."(Nur,18.)


Allahu ju shperbleft per postimin.
Pse je i mërzitur...? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Pse je i mërzitur...?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: