islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Hetues i nefsit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hetues i nefsit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hetues i nefsit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Hetues i nefsit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Hetues i nefsit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hetues i nefsit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hetues i nefsit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Hetues i nefsit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Hetues i nefsit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hetues i nefsit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hetues i nefsit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Hetues i nefsit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Hetues i nefsit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Hetues i nefsit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Hetues i nefsit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Hetues i nefsit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Hetues i nefsit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Hetues i nefsit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Hetues i nefsit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Hetues i nefsit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Hetues i nefsit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hetues i nefsit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hetues i nefsit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Hetues i nefsit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Hetues i nefsit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Hetues i nefsit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Hetues i nefsit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Hetues i nefsit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Hetues i nefsit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Hetues i nefsit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Hetues i nefsit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Hetues i nefsit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Hetues i nefsit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Hetues i nefsit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Hetues i nefsit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Hetues i nefsit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Hetues i nefsit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Hetues i nefsit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Hetues i nefsit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Hetues i nefsit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Hetues i nefsit Empty20%Hetues i nefsit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Hetues i nefsit Empty7%Hetues i nefsit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Hetues i nefsit Empty7%Hetues i nefsit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Hetues i nefsit Empty7%Hetues i nefsit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Hetues i nefsit Empty7%Hetues i nefsit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Hetues i nefsit Empty7%Hetues i nefsit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Hetues i nefsit Empty7%Hetues i nefsit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Hetues i nefsit Empty37%Hetues i nefsit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Hetues i nefsit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hetues i nefsit Empty
MesazhTitulli: Hetues i nefsit   Hetues i nefsit EmptySat 8 Dec 2012 - 11:57

Hetues i nefsit 2Q==
Perëndimi i një dite, mbyllja e një jave, veçanërisht nisja e një viti të ri, duhet të jenë stacione hetimi për nefsin.
Transmetohet se Hz.Omer (r.a.), mbante shënim gjithë veprimtaritë e tij dhe çdo fundjavë analizonte gjithçka kishte shkruar, pendohej për gabimet ndërsa për veprat e mira falënderonte Allahun, duke iu lutur për vazhdimësinë e suksesit në këtë udhë.
Një tregtar i kujdesshëm llogarit fitimet dhe humbjet e ditës. Fillim muaji, është koha e pagesës së nëpunësit. Gjatë fundit të vitit gjithë tregtarët përpihen nga një aktivitet i dendur, matin fitime e humbje, thurin plane e përgatiten për kushte më të mira dhe për një të ardhme te re.
Është e çuditshme që njeriu llogarit me imtësi dhe përpikmëri çdo element material të jetës, ndërsa kur flitet t’i hedhë një vështrim vlerës njerëzore Islame, sillet pothuajse indiferent. E ndërkaq mossuksesi në botën tregtare, madje edhe dështimi i plotë, jo vetëm që nuk është përmbytja e gjithçkaje, por nuk mund të quhet as fatkeqësi..., sepse gjithnjë ekziston një mundësi rifillimi.
Por a është po kaq e mëshirshme bota e vlerave? Vitet që i japin lamtumirën jetës, kohët që qajnë të braktisura, çastet që nuk përmbushin qëllimin e krijimit, a japin mundësi të dytë për rifillim?!
Ndërkohë që shpenzojmë, tregohemi shumë të kujdesshëm dhe vigjilentë për ekuilibrin e buxhetit, duke vlerësuar çdo qindarkë. Kur planifikojmë themelimin e një biznesi, shqyrtojmë gjithçka deri në detaje. Gjatë jetës tregtare ndjekim strategji dhe taktika të domosdoshme për këtë fushë, përshtatemi deri në hollësi me metodat dhe ndjekim rrugën drejt suksesit. Shkurtimisht, nuk tregojmë asnjë pakujdesi.
E në fakt edhe jeta është një “tregti”, e bota: “fushë tregtie”.
Për më tepër një fushë që nuk të jep mundësinë e një prove të dytë. Këtë më bindshëm na e parashtron shprehja kuranore: “Të tillët janë që e ndërruan të vërtetën (besimin) me të pavërtetën (mosbesimin), pra tregtia e tyre nuk pati fitim dhe ata nuk qenë të vetëdijshëm (në punën e tyre). ” (Bekare, 16)
Por si mundet që pjesa dërmuese e njerëzve, jetën, këtë pasuri shumë më të çmueshme se çdo gjë materiale që zotërojnë, e harxhojnë në një kënd aspak të denjë për të dhe në fund vuajnë dështimin.
Ç’është kjo shastisje?! E njeriu, i rrëmbyer prej saj, koordinon shumë mirë punët e kësaj bote, ndjek me vëmendje ditë pas dite, madje orë pas ore zhvillimet ekonomike, duke mos treguar asnjë shenjë dembelizmi. Ndërsa për gjendjen shpirtërore, për nivelin e ecurisë fetare, nuk tregon aspak preokupim. Harron të hetojë se koha që rrjedh, vitet që shkojnë e s’kthehen, shkruhen në favorin apo disfavorin e tij? Njeriu i shastisur e di më së miri se kapitali për të cilin nuk financohet, që nuk sjell fitim dhe nuk rritet, patjetër që humbet. Por nuk ndalet të mendojë se edhe koha, edhe jeta një ditë perëndon e humbet.
E vërteta është se jeta është me vlerë dhe koha një pjesë
e jetës!
...E qëllimi parësor, ai që duhet t’i paraprijë suksesit të materiales, të përkohshmes, është gjetja e shtigjeve që dhurojnë lumturinë e përjetshme...dhe e gjithë kjo fshihet në ndërgjegjshmërinë e vlerës së kohës.
Me dëshirën se do t’i bashkangjitet duave tona të shumta dhe me shpresën e pranimit, po citoj një dua të Hz. Omerit (r.a.): “-O Allah, të lutem Ty, të mi falësh begati kohës që më ke dhuruar!” Amin!

Rrugëzgjidhja
Unë nuk jam... e di
Njerëzit nuk janë... edhe këtë e di
Gjithçka një provim final
Çdo çast: fundçast
Çdo gjë të nis drejt Tij
çdo ngjarje provim
E unë... durim
Gjendja ime... pendesë
Rrugëzgjidhja... dua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Hetues i nefsit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: