islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Çdo njeri shet atë që ka... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çdo njeri shet atë që ka... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çdo njeri shet atë që ka... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Çdo njeri shet atë që ka... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çdo njeri shet atë që ka... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Çdo njeri shet atë që ka... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Çdo njeri shet atë që ka... Empty20%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Çdo njeri shet atë që ka... Empty7%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Çdo njeri shet atë që ka... Empty7%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Çdo njeri shet atë që ka... Empty7%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Çdo njeri shet atë që ka... Empty7%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Çdo njeri shet atë që ka... Empty7%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Çdo njeri shet atë që ka... Empty7%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Çdo njeri shet atë që ka... Empty37%Çdo njeri shet atë që ka... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Çdo njeri shet atë që ka...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Çdo njeri shet atë që ka... Empty
MesazhTitulli: Çdo njeri shet atë që ka...   Çdo njeri shet atë që ka... EmptyFri 7 Dec 2012 - 10:41

Çdo njeri shet atë që ka... Images?q=tbn:ANd9GcTPqaZaBGCytwMTtuA4TpWC6CbYoWBEL_5T_nATBiAPx7dtvnWP
Njëherë Hazreti Isai, alejhis-selam, pati shkuar tek disa jahudi për t’u folur për misionin e tij. Jahudinjtë filluan t’i drejtonin fjalë të këqija e të pista. Ndërsa ai u foli ëmbël e me mirësi. Atyre që e pyetën se pse ai u fliste me të butë e me të mirë atyre, u tha:
-Çdo njeri shet atë gjë që ka.
Të gjitha gjendjet, veprimet dhe sjelljet e njeriut janë pasqyra e botës së tij të brendshme. Siç nuk mund të përftohet një vijë e drejtë me një vizore të shtrembër, ashtu nuk mund të presësh ndonjë vepër e mirë nga një fatkeq, që botën e tij të brendshme e ka të turbullt.
T’i kthehesh të keqes me të keqe, është forma e sjelljes së njerëzve të papjekur. Ndërsa të bësh mirë në çdo situatë, tregon arritjen e njeriut në nivele të larta shpirtërore. T’u bësh mirë njerëzve ka tri grada të larta virtytshmërie:
E para, kthimi me të mirë të së mirës që të është bërë. Ndaj një të mire që të është bërë, të jesh mirënjohës
dhe falënderues, është detyra e çdo njeriu. Të mund t’ia kthesh të mirën dikujt me një të mirë edhe me të madhe, do të ishte edhe më me vlerë.
E dyta, të bësh mirë pa pritur asgjë më pas prej njerëzve. Këta që janë në këtë gradë të virtytit janë më lart shpirtërisht se të parët.
E treta dhe më e vlefshmja është t’i bësh mirë edhe atij që të bën keq. Tekefundit, vlera e një mirësie është
në raport me vështirësinë që ajo shfaq. Sigurisht, është shumë e vështirë të presësh mirësi nga ai të cilët i është bërë keq. Prandaj, të parët tanë kanë thënë: “Të bësh mirë pasi të kanë bërë mirë, është sjellja e gjithkujt, ndërsa të bësh mirë, kur të kanë bërë keq, është sjellja e njerëzve të arrirë.”
Sa bukur shprehet Hazreti Mevlana në disa vargje të tij:

“Uji ka me qindra të mira dhe madhështi. Pranon të papastrit në gjirin e vet dhe i nxjerr të pastër.”
Një besimtar i vërtetë duhet të jetë i pastër e i domosdoshëm si uji dhe si një oqean me shpirt të gjerë. Kur ai përballet me situata krejt të pakëndshme, duhet të shpërndajë mëshirë e rahmet si dhe duhet të shpalosë një karakter të pjekur në çdo rast. Ai duhet të ketë një shpirt të kulluar që pasqyron mirësjelljen,
finesën dhe të bukurën.
Hazreti Mevlana ka thënë: “Bëhu si dheu.”. Dheu, edhe pse shtypet me këmbë përditë, tregohet bujar ndaj të gjitha krijesave.
Dheu pastron jashtëqitjen e gjallesave
dhe, po atyre, ua kthen në trajtë ushqimi të pastër dhe të dobishëm.
Për të marrë hise nga urtësia hyjnore
duhet të shpalosim vlerat e ujit dhe të dheut. Njeriu duhet të ketë një vizion të thellë shpirtëror, për t’u thelluar në urtësinë e përbërësve
të tij kryesorë, ujit dhe dheut.
Dhëntë Allahu i Lartmadhëruar që të gjithë ne të arrijmë nivele kaq të larta shpirtërore. Na dhëntë forcë dhe lehtësi që duke falur të tjerët të bëhemi të meritueshëm për faljen e Tij dhe na bëftë besimtarë të devotshëm prej të cilëve njerëzimi do të shohë vetëm mirësi dhe bukuri! E bëftë thesar që nuk shuhet ekzaltimin shpirtëror që përftohet nga afrimi me Allahun e Lartmadhëruar duke marrë hise nga gjendjet e bukura të Miqve të Hakut!.. Amin!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Çdo njeri shet atë që ka... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Çdo njeri shet atë që ka...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: