islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty96%Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty0%Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty0%Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty0%Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty1%Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty2%Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza Empty
07122012
MesazhDuro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza

Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza (u196u)aid%20karni
Imam Tirmidhiu transmeton një hadith i cili thotë: “Adhurimi më i mirë është pritja për të dalur nga situata e vështirë”. Në Kuran në kaptinën Hud, ajeti 81 thotë:” a nuk është mëngjesi afër?”.

Agimi lind për ata që kanë shqetësime dhe probleme serioze. Për këtë, prite agimin dhe fitoren nga Ai i Cili jep fitoren.

Arabët thonë:” Kur litarin e tërheqin shumë, patjetër këputet”.

Kjo fjalë e urtë na tregon se rezultati i shpëtimit pritet vetëm kur krizat dhe problemet janë në kulmin e tyre.

Allahu xh.sh thotë:

“Kështu këshillohet ai që i beson All-llahut dhe ditës së fundit, e kush u përmbahet dispozitave të All-llahut, atij Ai i hap rrugë, dhe e furnizon atë prej nga nuk e kujton fare. Kush i mbështetet All-llahut, Ai i mjafton atij, All-llahu realizon dëshirën e vet dhe All-llahu çdo gjëje ia ka caktuar kohën (afatin).

Ky është vendim i All-llahut që ua zbriti juve, e kush e ka frikë All-llahun, Ai atij ia shlyen të këqijat dhe ia shton shpërblimin”. (Talak 2-5).

Poetët arabë thonë:

“Errësirat shfaqen, por prapë drita depërton dhe të gjitha hijet harrohen”.

Në disa vargje tjera thuhet:

“Sa fitore kanë ardhur pas shumë mundimëve. Sa shumë fytyra kanë buzëqeshur pas shumë pikëllimëve. Kush e ka mendimin ma të bukur për Allahun, ai frutat më të mirë edhe nga gjembat i merr”.

Transmetohet nga Ebu Hurejre r.a se Muhamedi s.a.v.s ka thënë:” Unë jam në mendjen e robit tim, dhe robi im le të mendoj çfarë të dëshiron për mua”.

Thotë Allahu xh.sh:

“Derisa të dërguarit gati e humbnin shpresën (se do t’i besojë populli), dhe menduan se u përgënjeshtruan (pse ende nuk i kapi dënimi), atëherë u erdhi atyre (të dërguarve) ndihma Jonë. Ne e shpëtuam atë që deshtëm. E dënimi Ynë kundër popullit idhujtar nuk zbrapset”. (Jusuf 110).

“E, pa dyshim se pas vështirësisë është lehtësimi. Vërtet, pas vështirësisë vjen lehtësimi”.

(Inshirah 5-6).

Disa komentatorë të Kuranit thonë:” Nuk mundet vuajtja dhe vështirsia ti mund dy gjëra mposhtjen dhe lehtësimin". Disa e konsiderojnë këtë si hadith.

Kurani thotë:” Ti nuk e di, All-llahu pas asaj mund të të japë diçka rishtazi”. (Talak 1).

“Po ju menduat se do të hyni në xhennet, pa u provuar edhe ju me shembullin e atyre që ishin para jush, të cilët i patën goditur skamjet e vuajtjet dhe qenë tronditur, saqë i dërguari thoshte, e me te edhe ata që kishin besuar: “Kur do të jetë ndihma e All-llahut”?! Ja (u erdhi ndihma) vërtet ndihma e All-llahut është afër”!. (Bekare 214).

“Mos bëni çrregullime në tokë pas rregullimit të saj (me të ardhur të pejgamberëve) dhe luteni Atë duke pasur frikë (dënimin) dhe duke shpresuar (mëshirën). S’ka dyshim se mëshira e All-llahut është pranë atyre të mirëve”.

(Earaf 56).

Në një hadith autentik thuhet: "Dije se ndihma vjen pas durimit dhe shpëtimi pas vështirsisë."

Poeti thotë:” "Kur ju jeni në ankth, shpreso në shpëtim ngase shpëtimi është më afër kur je më vështirë”.

Shpirti im është në dëshpërim dhe lotet po me rjedhin . Papritmas, errësirat u shpërndanë dhe pas të keqes erdhi shpëtimi.

Ndonjëherë jemi zgjuar, e nganjëherë ëndërrojmë, ndonjëherë kemi plot thesare, e ndonjëherë nuk kemi. Kalojmë nëpër të gjitha ankthet dhe mankthet, të cilat gjithashtu mund të të çojnë në marrosje. Nëse All-llahu ka qenë sot i mjaftueshëm, dije që me siguri do të jetë edhe ditën e nesërme.

Lëre fatin të ec nëpër stazen e vet, ngase për të brengosen vetëm budallenjët. Mes çdo durimi Allahu na i ndryshon situatat”.

Aid el Karni

Përktheu: Shpend Hulaj

Allahu ju shperbleft per postimin.
Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza :: Komentet

No Comment.
 

Duro dhe prite shpëtimin dhe daljen nga kriza

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: