islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A e fale namazin e Xhumasë ? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
A e fale namazin e Xhumasë ? Empty96%A e fale namazin e Xhumasë ? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
A e fale namazin e Xhumasë ? Empty0%A e fale namazin e Xhumasë ? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
A e fale namazin e Xhumasë ? Empty0%A e fale namazin e Xhumasë ? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
A e fale namazin e Xhumasë ? Empty0%A e fale namazin e Xhumasë ? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
A e fale namazin e Xhumasë ? Empty1%A e fale namazin e Xhumasë ? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
A e fale namazin e Xhumasë ? Empty2%A e fale namazin e Xhumasë ? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A e fale namazin e Xhumasë ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A e fale namazin e Xhumasë ? Empty
06122012
MesazhA e fale namazin e Xhumasë ?

A e fale namazin e Xhumasë ? Xhuma-300x200
Pejgamberi (alejhi selam) thotë:

“Kush lahet (merr gusul) ditën e xhuma, pastaj shkon në xhami është sikur të ketë therur një deve (kjo është në kohën e parë), pastaj kush shkon në kohën e dytë është sikur të ketë therur një lopë dhe kush shkon në kohën e tretë sikur të ketë therur një dash dhe kush shkon në kohën e katërt është sikur të ketë therur një pulë e ai që shkon i fundit, pra në kohën e pestë është sikur të ketë falur një ve. Kur të del imami prezentojnë melaiket dhe dëgjojnë përmendjen e All-llahut (s.v.t.)” (Transmeton Buhariu)

Jo kot pa qëllim e nisa këtë shkrim me këtë hadith, këtu shohim që Pejgamberi (alejhi selam) na ka treguar për të pesta kohët e xhumasë dhe tregon që secila kohë paska vlerën e saj.. Lum ata që shkojnë në kohën e parë dhe arrijnë shpërblimin më të madh.

Po ju të tjerët ku jeni që vononi, përse nuk bëheni shembvull I grupit të parë për të arritur shpërblimin e madh, çfarë iu kushton vallë të lini një moment punën apo atë aktivitet me të cilin po merreni vetëm për një ditë në javë ?

A nuk e dini ju që kjo ditë është ditë feste për besimtarët në të gjithë rruzullin tokësor ?

A nuk e dini ju që kjo ditë është ditë shpëtimi, është një ditë e begatë ku duhet të mbizotërojë harmonia dhe buzëqeshja në fytyrat e vëllëzërve dhe motrave tona ?

Ku jeni o muslimanë që të përhapni selamin kudo që shkoni e kudo që shkelni..

Por çfarë veçorish ka kjo ditë mund të pyes dikush ?!

Veçoria e kësaj dite është se kjo ditë përsëritet çdo javë, dhe në këtë ditë është i ndaluar agjërimi tek, d.m.th. agjërimi vetëm ditën e xhuma. Transmetohet nga Pejgamberi (alejhi selam) se ka thënë:

“Me të vërtetë dita e xhumasë është ditë feste, dhe ditën e festës mos e bëni ditë agjërimi përveç nëse ia bashkangjet një ditë para ose pas.”

(Transmeton Ahmedi me sened sahih)


Një tjetër veçori është se edhe leximi i sures Sexhde dhe Insan në namazin e sabahut, sepse Pejgamberi (alejhi selam) i ka lexuar në këtë ditë siç transmeton Buhariu.

Nga veçoritë e ditës së xhuma është se në të është një kohë në të cilën All-llahu (s.v.t.) i përgjigjet lutjes së besimtarit. Transmeton Ebu Hurejra (r.a.) se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë:

“Në ditën e xhuma ka një moment në të cilin nëse muslimanët e kalojnë në namaz, dhe i luten All-llahut (s.v.t.) për nevojat e tyre, All-llahu (s.v.t.) me të vërtetë do t’ua japë. Atëherë Pejgamberi (alejhi selam) tregoi me gishta se kjo kohë ndodhet në një periudhë tejet të shkurtër.”

Po ashtu një veçori tjetër e ditës së xhuma është se në këtë ditë do të bëhet kijameti. Pejgamberi (alejhi selam) thotë:

“Nuk do të bëhet kijameti përveç se ditën e xhuma…”(Muslimi)Treguam pak a shumë veçoritë e kësaj dite të shenjtë, po vlerat e kësaj dite ?

Nga vlerat e ditës së xhuma është se All-llahu (s.v.t.) ia fal robit të vet mëkatet që i ka bërë ndërmjet dy xhumave. Transmetohet nga Selman el-Farisiu (r.a.) se Pejgamberi (alejhi selam) ka thënë:

“Kush lahet ditën e xhuma dhe pastrohet sa më mirë që është, i lyen flokët me vaj ose parfumoset, pastaj shkon dhe nuk i ndan dy vetë (në saff), pastaj fal atë që i është përcaktuar, pastaj hesht deri sa imami e mbaron hutben, i falet ajo që e ka bërë ndërmjet kësaj dhe xhumasë së kaluar.” (Buhariu)

Nga hadithet e lartëpërmendura mund të themi se, sevapi i namazit të xhumasë është shumë i madh. Kush e praktikon atë që e ka praktikuar Pejgamberi (alejhi selam) në namazin e xhumasë ka këto sevape:

Për çdo hap të bërë deri në xhami, besimtari ka sevap sikur të ketë falur dhe agjëruar tërë vitin.

Ai i cili shkon më herët në xhami, për namazin e xhumasë, ka shpërblim sikur të kishte therur kurban madhësia e të cilit varet nga shpejtimi i tij në xhami.

Mëkatet ndërmjet dy xhumave falen.

Melekët ua shënojnë falësve sevapet për shkak të kryerjes së namazit të xhumasë.

Pra siç shohim kjo ditë me të vërtetë që është një ditë feste, harmonie, lumturie dhe gëzimi për të gjithë besimtarët muslimanë..

E lusim Allahun (s.v.t.) të na bëjë banorë të xhennetit Firdeus, dhe të na I falë mekatet tona në këtë ditë, të na e shtojë gëzimin në familjet tona, të na shtojë besimin në zemrat tona dhe gjuha jonë mos të rreshtë pa përmendur emrin e Allahut (s.v.t.) dhe të shtojmë ibadetet tona në këtë ditë dhe të biem sa me shumë në salavate për Pejgamberin tonë (alejhi selam)

Rejhana Çekrezi

Allahu ju shperbleft per postimin.
A e fale namazin e Xhumasë ? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

A e fale namazin e Xhumasë ? :: Komentet

No Comment.
 

A e fale namazin e Xhumasë ?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: