islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
SABRI (DURIMI)… EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
SABRI (DURIMI)… EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SABRI (DURIMI)… EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
SABRI (DURIMI)… EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
SABRI (DURIMI)… EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
SABRI (DURIMI)… EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SABRI (DURIMI)… EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
SABRI (DURIMI)… EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
SABRI (DURIMI)… EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
SABRI (DURIMI)… EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
SABRI (DURIMI)… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
SABRI (DURIMI)… EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
SABRI (DURIMI)… EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
SABRI (DURIMI)… EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
SABRI (DURIMI)… Empty20%SABRI (DURIMI)… Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
SABRI (DURIMI)… Empty7%SABRI (DURIMI)… Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
SABRI (DURIMI)… Empty7%SABRI (DURIMI)… Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
SABRI (DURIMI)… Empty7%SABRI (DURIMI)… Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
SABRI (DURIMI)… Empty7%SABRI (DURIMI)… Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
SABRI (DURIMI)… Empty7%SABRI (DURIMI)… Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
SABRI (DURIMI)… Empty7%SABRI (DURIMI)… Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
SABRI (DURIMI)… Empty37%SABRI (DURIMI)… Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 SABRI (DURIMI)…

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

SABRI (DURIMI)… Empty
MesazhTitulli: SABRI (DURIMI)…   SABRI (DURIMI)… EmptyThu 6 Dec 2012 - 9:24

SABRI (DURIMI)… Islamic-happiness2-300x200Durimi është një veti e
mirë njerëzore, të cilën jo gjithkush e ka. Në terminologjinë e gjuhës
arabe, durimin e gjejmë si Sabr, e formuar nga Sa-Be-Re, që do të thotë
të ndalohesh, të frehohesh, të pengohesh, të përmbahesh, etj. Por në
terminologjinë e fjalorit Islam, ka kuptimin e përmbajtjes së njeriut
nga epshet e veta, duke praktikuar urdhërat e Allahut (xh.sh).
Tek njeriu I cili mundohet t’u largohet
gjynaheve dhe i mposht ato, është prezent sabri. Në këtë rast, sabri
është kënaqësi e njeriut në kaderin e Allahut (xh.sh) me caktimin e Tij,
dhe si i tillë njeriu është i kënaqur çdo herë me atë që vjen nga
Allahu (xh.sh). Prandaj, për muslimanin sabri është i nevojshëm, sepse
vetëm prezenca e tij e bën që të ndalohet nga veprimet e shëmtuara e të
ndaluara nga Allahu (xh.sh).

Personi që është durimtar, është i
gatshëm të përballojë çfarë do lloj situate dhe prej çdo gjëje të
caktuar nga Allahu (xh.sh). Sabri është prej moraleve më të larta të
fesë Islame, prandaj në Kur’an e takojmë më shumë se 90 vende. Kështu,
për të parën herë, kët fjalë e takojmë në kaptinën e dytë të Kur’anit :

“Kërkoni ndihmë me durim dhe me namaz, vërtetë ajo është e madhe për ju edhe për ato që kan frikë”. (El-Bekare;45)

Por, kur bie fjala e fundit e Kur’anit që përmendet kjo fjalë, e takojmë në kaptinën El Asr:

”Pasha kohën! Nuk ka dyshim se njeriu
është në një humbje të sigurtë. Me përjashtim të atyre që besuan, që
bënë vepra të mira, që porositën njëri-tjetrin t’i përmbahen të vërtetës
dhe që këshilluan njëri tjetrin të jenë të durueshëm”.

Këto ajete, na hedhin dritë në
shqyrtimin e këtyre fjalëve. Përdorimi i fjalës sabër në rastin e parë,
kur na drejtohet që të kërkojmë ndihmë me durim (sabër), na jep të
kuptojmë se durimi është një nga shkaqet më të mëdha që të fitohet
ndihma e Allahut (xh.sh), e krahas kësaj edhe të gjitha të mirat e
tjera. Pra, duke qenë durimi prezent tek njeriu, realizohen të gjitha
qëllimet e tjera.

Me këtë rast do të ndalemi pakëz në një ajet kur’anor tjetër:

”Madje kur ju thatë: “O Musa, ne nuk mund të durojmë vetëm një ushqim…” (Bakare; 61).

Kështu edhe përdorimi i fjalës sabër në versetin 153 është bërë për të kërkuar ndihmë me durim:

”O ju që keni besuar kërkoni ndihmë me durim e namaz, se vërtetë Allahu është me durimtarët”.

Eshtë ky verset që tregon vlerën e
durimtarëve: “O ju që keni besuar” pra besimtarët dhe përfundon “Allahu
është me durimtarët”. Vetë ajeti kur’anor tregon se njeriu nuk mund të
jetojë pa të si besimtar. Në fund, fjala durim (sabër) është përdorur
për të treguar shprehinë e tyre që janë të shpëtuar, sepse ata e
këshillojnë njëri-tjetrin për durim. Pa durim nuk ka ndihmë, e pa ndihmë
nuk ka fitim.

Mendoj, se këto ajetet të
lartpërmendura, mjaftojnë për të ardhur deri te një përfundim mbi
rëndësinë e durimit dhe ku gjendet ai në jetën e muslimanit.

Durimi mund të spjegohet apo kuptohet në dy mënyra.

- Në rastin e parë kemi durimin mbi të
këqiat e kësaj bote. Nuk ka dyshim se jeta e kësaj bote është e mbushur
me sprovime të ndryshme. Njeriu përjeton lloj lloj të këqijash që të
tilla duken në syrin e njeriut, por vetëm Allahu (xh.sh) i din të
fshehtat e tyre. Këto sprovime i përjeton çdo njeri qoftë besimtar apo
jobesimtar, i mir apo i keq, fukuara apo pasanik, sepse natyra e jetës
është e tillë. Por besimtari këto fatkeqësi i pret me kënaqësi dhe
bindje në shpirt se janë nga All-llahu (xh.sh).

-Në rastin e dytë na paraqitet durimi ndaj kënaqësive të ndryshme dhe epsheve.

“Epshi është shum nxitës për të keqen, përveç atë që e ka mëshiruar Allahu” (Jusuf;57).

Veprimin e urdhëruar nga nefsi e
zbukuron shejtani I mallkuar, për të larguar njerëzit nga rruga e
drejtë, e cila është rrugë natyrore për shpëtimin e njerëzisë, për të
jetuar një jetë të harmonishme në dynja, e për të fituar shpëtimin e
Ahiretit.

Sprovimi i Allahut bëhet “në vështërsi e kënaqësi” (El-Enbija;35).”

“Njerëzve u është zbukurauar
dashuria ndaj të këndshmeve, grave, ndaj djemve, ndaj pasurisë së
grumbulluar nga ari e ergjendi, ndaj kuajve të stolisur, bagëtisë e
buqësisë. Këto janë kënaqësi të kësaj bote, po tek Allahu është e
ardhmja më e mirë” (Ali-Imran;14).


Gjithmonë kemi para sysh se durimi ndaj
kënaqësive të dynjasë është më e vështirë sesa durimi ndaj vështërsive
të jetës. Tregohet se kur u çelën dyert e pasurisë së dynjasë
për Muhamedin (alejhi selam), thanë disa prej tyre: “Ne u sprovuam me
vështërsi dhe duruam u sprovuam me bollëk por nuk mund të duronim.

Thanë disa dijetarë: Mbi të këqiat durojnë besimtarët, por mbi të mirat e dynjasë durojnë vetëm (sidikinët) vërtetuesit”.

Vëllezër dhe motra besimtare, I lutemi
Allahut (xh.sh) të na e shtojë durimin, të na largojë prej të dyshimtave
dhe prej harameve të kësaj dynjaje, të na largoje epshin dhe nefsin
tonë, të na udhëzojë në rrugën e drejtë, të na bëjë prej atyre njerëzve
që durojnë fatkeqësitë dhe nuk dorëzohen kollaj, të na e shtojë imanin
tonë, dhe të jemi prej njerëzve të Xhennetit Firdeus…(amin)..

Rejhana Çekrezi

Allahu ju shperbleft per postimin.
SABRI (DURIMI)… 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
SABRI (DURIMI)…
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: