islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty20%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty7%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty7%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty7%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty7%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty7%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty7%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty37%Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Letёr nga Palestina dёrguar ummetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Letёr nga Palestina dёrguar ummetit Empty
MesazhTitulli: Letёr nga Palestina dёrguar ummetit   Letёr nga Palestina dёrguar ummetit EmptySat 1 Dec 2012 - 23:16

Letёr nga Palestina dёrguar ummetit
Publikuar me: 28 Nentor, 2012 | 08:25


“Na leni të vdesim me nderin luftëtar.”

O All-llah… Ankohem tek Ti për heshtjen e “shoqërisë myslimane” (ummetit).

Unë jam një plak shumë i moshuar. Duart e mija janë thar, nuk mund të mbajnë më as laps e as armë. Nuk jam as një hatip (ligjërues) që me zërin tim të dridhi tokën.

Unë jam ai flokët e të cilit janë zbardhur, jam në çastet e fundit të jetës, i lodhur nga sëmundje të shumta dhe jam në çastet e fundit të jetës.

Im kërkesa e vetme është t’u shkruaj myslimanëve të dobët dhe pesimist!

O ju mysliman! O ju të heshtur dhe të dobët që silleni si të vdekur!

Vallë, edhe pas këtyre fatkeqësive që po na vinë njëra pas tjetrës zemrat e juaja nuk po tronditen? A nuk ka mbetur askush në këtë tokë që të shqetësohet për All-llahun dhe për nderin e myslimanëve?

Ne ditën e gjykimit do të ringjallemi me nder të madh (shehidit), neve po na quajnë terroristë dhe kriminel, a nuk ka askush kundër atyre që po na quajnë kështu.

A aspak nuk ju vjen turp ku shkelet nderi i myslimanëve?

A nuk ka dikush që neve do të na zgjat dorën, e të na fshij lotët!

Organizatat, partitë dhe shoqatat e ndryshme të shoqërisë myslimane (ummetit), për hir të All-llahut, a hiç nuk brengosen?

A nuk bën qё gjithё “shoqëria myslimane (ummeti)” për njёherё të dilni dhe tё bëni dua duke thёnё: “O Zoti ynё! na bashko fuqinë tonё, largo dobësinё dhe ndihmoji vёllezёrit tanё? Apo mos ndoshta edhe pёr kёtё nuk keni fuqi?

Sё shpejti do tё dëgjoni për vdekjet tona madhështore, por atёherё nё ballin tonё do tё shkruaj: “Ne rezistuam! Ecëm përpara dhe nuk u larguam!” Me ne së bashku do tё vdesin edhe fёmijёt tanё, bashkëshortet tona, pleqёrit tanё dhe tё rinjtё tanё! Por kam frikën që këta do të bëhen shkak që të dënohet ummeti me zjarr.

Mos pritni nga ne që të ngriti flamurin e bardhё dhe tё dorёzohemi! Ngase ne kёtё asnjёher nuk do ta bёjmё, por edhe nёse e bёjmё nuk mund të ikim prej vdekjes.

Na lini tё vdesim me nurin (dritën) e luftëtarit!

Nëse dëshironi bëhuni me ne, aq sa mundeni, secili prej jush hakmarrjen tanë le ta merr mbi supe.! Nëse dëshironi shikoni me keqardhje vdekjen tanë! Shpresa ynë është që amanetin e All-llahut çdo kush që nuk e ka përfill, t’i merret hakmarrje me të drejtë (kisas)! Dhe, shpresojmë se nuk do të jeni kundër neve!

Pёr hirё tё All-llahut bile mos u bёni kundёr nesh!

O ju liderët e umetit, o popujt e ummetit!

O All-llahu im!

Ankohem vetëm tek Ti…

Ankohem vetëm tek Ti… O All-llahu im…

Ankohem tek Ti për dobësinë time, për pashkathtësinë dhe për pamundёsinё që t’u ndihmoj tjerëve…

Ti je Zoti i tё shtypurve… Ti je Zoti ynё… Neve ku po na braktis?

Po na braktis në largësitë që do të bëhen zjarr xhehenemi? Apo po na braktis te armiku?

O All-llahu im… Ankohem vetëm tek Ti për hir të gjakut të derdhur, nderit të shkelur (nëpërkëmbur), respektit te përdhosur, jetimëve, nënave që kanë humbur fëmijët e tyre, dhe shtëpive të shkatërruara.

O All-llah vetëm tek Ti ankohem! Ynë fuqia u shkapërderdh, ynë bashkësia u përça, copëtua, dhe ynë rrugët u ndanë.

Ankohem tek Ty për dobësinë e popullit tanë, ndihmën e ofruar neve ummeti (shoqëria myslimane) dhe mos ngadhënjimin e armikut.[1](Letra e Shejh Ahmed Jasinit dërguar ummetit (shoqërisë myslimane) , Shtator, 2003)

Përtkheu:
Semi Ajeti

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Letёr nga Palestina dёrguar ummetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: