islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar Empty
MesazhTitulli: Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar   Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar EmptyTue 27 Nov 2012 - 20:13

Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar Hytbe-252x198
Falënderimet dhe lëvdatat më të mëdha janë për Allahun e Madhëruar, Zotin dhe Krijuesin e të gjitha botëve. Selami dhe përshëndetjet tona qofshin edhe për të Dërguarin e Allahut, Muhammedin Alejhisselam, mbi familjen e tij të madhe, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që jetuan me të vërtetën në zemër.

***

“Gjuha jonë sa e mirë!
Sa e ëmbël, sa e gjerë!
Sa e lehtë, sa e lirë!
Sa e bukur, sa e vlerë!” (Naim Frashëri)

E nisa këtë hutbe me këto vargje të Naim Frashërit, duke dashur që, në këtë ditë nëntori, me rastin e ditës së alfabetit shqip, i cili dje i ka mbushur 104 vjet nga kur u themelua në Manastir, të tregoj se edhe neve Zoti na fali një gjuhë dhe atdhe të bukur.

Të dashur vëllezër e motra, brenda kësaj jave do të kemi dy ditë të shënuara, ashtu siç patëm ditë të shënuara në tërë këtë muaj. Madje, mendoj se është urtësia e Allahut që ky nëntor i këtij viti është muaji që arriti, të paktën për ne, t’i bashkojë fenë dhe kombin, sikur në një kuti. Shihni se sa bukur na kanë mësuar të parët tanë kur kanë thënë: “Atdheu është kutia, feja është xhevahiri / Rron në kutit brënda e ruhet floriri. / Për të mbrojtur nderin na duhet kutija / Po s’pate kutinë shkon feja, inxhija.” (Hfz. Ali Korça).

I nderuari xhemat, të jesh atdhetar për të mirën e kombit tënd nuk është diç e urryer në Islam. Vetë pejgamberi ynë i dashur, Muhammedi a.s., kur u largua nga Mekeja, i tha këto fjalë të famshme: “Sa vend i bukur që je, sa e dashur je tek unë, sikur populli yt të mos më nxirrnin me dhunë, kurrë nuk do të banoja në ndonjë vend tjetër!”.

Edhe pse ai u largua nga vendlindja, ai mëngjes e mbrëmje i kthente sytë nga Mekeja e bekuar. Ai e donte atë. E donte, madje edhe shumë. Po vallë, ne si shqiptarë muslimanë, nga i kemi kthyer sytë? Sa ne jemi të frymëzuar nga ideali fetar për ta ruajtur nderin, familjen dhe vendin ku jetojmë? Sa ne i kemi kthyer sytë nga e kaluara jonë e ndritshme? Ku e kemi Shqipërinë tonë të ëndrrave? Ku e kemi Shqipërinë e gjakut dhe të sakrificës shekullore? Ne i gëzohemi faktit që kemi arritur të kemi një shtet shqiptar, dhe 100 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë duhet të mirëpritet nga ne, por jo të festojmë vetëm sa për sy e faqe. Të festojmë dhe të bashkohemi; të festojmë por jo të urrehemi; të festojmë por edhe të vazhdojmë ta ndërtojmë Shqipërinë e vërtetë.

Të dashur xhemat, nesër ne kemi ditën e Ashurës, një ditë e madhe dhe e bekuar fetare, ndërsa të mërkurën do ta kemi 28 nëntorin, po ashtu, një ditë historike dhe e shënuar kombëtare. Po vallë, nëse dikush do të pyeste, se çfarë kanë të bëjnë këto ngjarje me ne këtu në St. Gallen? Atëherë, dua të them kështu: Të gjitha këto shënime duhet të jenë në funksion të vetëdijesimit tonë se vetëm të bashkuar do të mund t’ia dalim, çfarëdo qofshin sfidat dhe vështirësitë.

Nëse do t’i shikonim me vëmendje 100 vitet e fundit të shqiptarëve, do të shohim se e tërë sakrifica e patriotëve dhe intelektualëve ishte bashkimi ynë kombëtar dhe ruajtja e fesë. Sot, në këtë vit ku të gjithë festojnë për pavarësinë, duke përfshirë këtu edhe hoxhallarët, harrojmë se nga ana tjetër duart i kemi të përlyera në përçarje dhe copëtim, madje, edhe të asaj që kishim shpresa se do të ngelë e bashkuar midis nesh. Se di se si mund ky popull t’ju besojë atyre që flasin për unitet, mirëqenie, dashuri e bashkim, e nga ana tjetër e di fortë mirë se kush janë ata dhe sa i kanë të zhytura duart në kazanin e interesit individual.

Vëllezër të mi të dashur, sfida më e madhe për ne këtu është ta ruajmë “magjen” tonë, brumin e së cilës e përgatitëm me vite. Ky është brumi ynë, i islamit tonë, dhe ka aromën e duarve tona. Është brumi që u bë nga djersa jonë. Magjja jonë ka bukën e lezetshme tonën dhe e dimë fortë mirë se sa e shëndetshme është kjo bukë e jona.

Andaj, në këto ditë feste dhe përkujtimi për ne, dëshiroj t’ju porosis që të jemi shumë vigjilentë dhe të vendosim njëherë e përgjithmonë, do ta përkrahim unitetin, bashkimin dhe dashurinë midis nesh, apo do të vendosim të mbajmë anën e atyre që nuk duanë atdhe, xhami, shkollë dhe parti, të cilët, mbi të gjitha këto, kanë vendosur interesin individual, klanor apo lokal.

Pas tërë kësaj, po ua sjelli disa vargje të Kur’anit Fisnik, ku Allahu i Madhëruar thotë:

لَا يُكَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا ۚ سَيَجْعَلُ اللَّـهُ بَعْدَ عُسْرٍ‌ يُسْرً‌ا

“All-llahu nuk ngarkon askënd, vetëm aq sa i ka dhënë mundësi; mirëpo pas vështirësisë All-llahu sjell çlirim.” (Et-Talak, 7).

وَمَا بِكُم مِّن نِّعْمَةٍ فَمِنَ اللَّـهِ ۖ ثُمَّ إِذَا مَسَّكُمُ الضُّرُّ‌ فَإِلَيْهِ تَجْأَرُ‌ونَ


“Dhe çdo të mirë që e keni, ajo është prej All-llahut, madje edhe kur ju godet e keqja, ju vetëm te Ai e ngreni zërin (me lutje). (En-Nahl, 53)

Ne, me këtë rast e ngremë zërin tonë duke e lutur Allahun të na falë dashuri, unitet dhe mirëqenie. O Zoti ynë, dhurona forcën e faljes së njëri tjetrit dhe na jep mundësinë që të punojmë për të mirën e vatanit tonë dhe të fesë sonë. Urime pavarësia, urime viti i ri hixhri, urime abëcëja jonë e bukur. Sot festojmë 100 vjetorin e shtetit shqiptar, dhe inshallah pas 100 viteve të tjera, të festojmë Shqipërinë e vërtetë, të madhen dhe zemëraken.

(Hutbeja e Xhumasë, mbajtur në xhaminë El-Hidaje në St. Gallen të Zvicrës, më 23.11.2012, nga imami i xhamisë Mehas Alija)

(Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Hutbeja për 100 vjetorin e shtetit shqiptar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: