islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje per nenen EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje per nenen EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje per nenen EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje per nenen EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje per nenen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje per nenen EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje per nenen EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje per nenen EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje per nenen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje per nenen EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje per nenen EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje per nenen EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje per nenen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje per nenen EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje per nenen EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje per nenen EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje per nenen EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje per nenen EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje per nenen EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje per nenen EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje per nenen EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje per nenen EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje per nenen EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje per nenen EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje per nenen EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje per nenen EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje per nenen EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje per nenen EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje per nenen EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje per nenen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje per nenen EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje per nenen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje per nenen EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje per nenen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje per nenen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje per nenen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje per nenen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje per nenen EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje per nenen EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje per nenen EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje per nenen Empty96%Pyetje per nenen Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje per nenen Empty0%Pyetje per nenen Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje per nenen Empty0%Pyetje per nenen Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje per nenen Empty0%Pyetje per nenen Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje per nenen Empty1%Pyetje per nenen Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje per nenen Empty2%Pyetje per nenen Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje per nenen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
islami
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
islami

Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 15/05/2010
Mosha : 30
Nacionaliteti-Sheti : Austri

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 0:01

Selamu alejkum, kam baben shqiptar nenen nga spanja, kur u martua me babain tim ajo ka pranuar fejen islame, por ajo nuk na ka sjell mua dhe vllaznijte e mi sikur femije te saj, gjithmon na ka krijuar mosmarrveshje mes babes dhe tjert pjestart e familjes te babes. tashti jan da prinde, une dhe vllaznijte jetojm me baben, ndersa nena u largua. Tashti ajo u largua na rruga e Allahut, xh.sh., dhe nuk deshiron te na shohe neve, un merzitem cdo her kur e takoj ne qytet sepse ajo kthen shpinen dhe largohet, shum her e kam thirr ne telefon sepse e kam nene dhe me mungon, por ajo cdo her me thot mos me thirr me sepse ja humbi kohen dhe qe nuk don me dit asgje per mua dhe vllaznijte. Pyetja ime esht a kam gjynahe tash qe nuk e thirri nenen time sepse cdo her me keqtrajton ne telefon dhe merzitem shum edhe pse e kam nene ??? ju faleminderit Allahu xh.sh ju shperbleft


visitor counter
Lexuar gjithësej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 0:39

Alejkumu selam i nderuari vlla pyetja juaj do te shqyrtohet sepse me sa e pashe ju kur e postuat pyetjen Hoxha vetem s ekishte dale une do ta mar pyetjen ne word dhe do tja dergoj Hoxhes dhe inshallah aj neser do te pergjigjet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje per nenen 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI

Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 43
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 21:21

Alejkum Selam Vëlla I nderuar. Sipas mësimeve islame Fëmija obligohet që të ketë sjellje të mira dhe ti respektojë e ti prindërit e tij. Respektimi ndaj tyre duhet te përforcohet me vepra të matura dhe të sinqerta. Më tepër potencohet obligimet e fëmijëve ndaj nënës për shkak të mundimeve që I përjetonë ajo gjatë shtatzënisë, lindjes gjidhenjes dhe kujdesit për ritjen e tij. Në këtë kontekst All-llahu xh.sh thotë:
15. Ne e urdhëruam njeriun t'u bëjë mirë prindërve të vet, ngase nëna e vet me mundim e barti dhe me vështirësi e lindi, ……. (ahkaf 15)
23. Zoti yt ka dhënë urdhër të prerë që të mos adhuroni tjetër pos Tij, që të silleni në mënyrë bamirëse ndaj prindërve. Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta, respektuese).
24. Dhe në shenjë mëshire shtrije pranë tyre krahun përulës e respektues dhe thuaj: "Zoti im! Mëshiroi ata të dy, sikurse më edukuan mua kur isha i vogël". Isra 23-24)

Kjo tregohet edhe ne Hadithet e pejgamberit a.s. Poashtu Muhamedi a.s mosrepektimin e prinderve e numren ne mëkatet e mdha….
Më e bukura e Islamit rreth prindërve është ndalimi I mosrespektimit të tyre, qofshin edhe idhujtarë e pabesimtarë madje qofshin edhe aq ekstremist; saqë orvaten ta largojnë fëmijën e tyre musliman nga islami. Në këtë kontekst All-llahu xh.sh thotë:
14. Ne njeriun e kemi urdhëruar për (sjellje të mira ndaj) prindit të vet, sepse nëna e vet atë e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (E porositëm) Të jeshë mirënjohës ndaj Meje dhe ndaj dy prindërve tu, pse vetëm tek Unë është kthimi juaj.
15. E nëse ata të dy tentojnë që ti të më përshkruash Mua shok, për çka ti nuk ke kurrfarë fakti, atëherë mos i respekto ata, po në çështjet e jetës së kësaj bote të keshë mirëkuptim ndaj tyre, e ti ndiqe rrugën e atij që është i kthyer kah Unë, mandej kthimi juaj është tek Unë, e Unë do t'ju njoftoj për atë që keni punuar.
Suretu Lukman 14.-15
Më këto dy ajete muslimani urdhërohet që të mos I dëgjojë për atë që urdhërojnë që ta bëjë, sepse nuk respektohet krijesa që e urdhëronë në mëkate kundër krijuesit. Në anën tjetër, ai urdhërohet t’I respektojë e të sillet mirë me tan ë cështjet e kësaj bote por pa rënë nën ndikimin e tyre në besimin e tij. Ai duhet ta përcjellë rrugën e besimtarëve mirëbërës që I mbështeten Zotit, ndërsa ceshtjen e prindërve të tij ia le Gjykatësit më të drejtë, atëherë kur prindërit nuk do të mund të ndihmojnë fëmijën e as fëmija prindërit e tij. Pa dyshim , ky është kuli I tolerancës që nuk e ka aritur asnjë fe tjetër.

Në pyetjen tuaj Shkrut.. pasi ajo eshte nena juaj, edhe pse eshte e ndare nga ju dhe babai juaj, do te ishte mire qe te mundoheni ti rregulloni mardheniet me te. Nese edhe kjo nuk arihet se paku mundohu te silleni mire me te kur ta takoni. Edhe pse ju Permendet se ajo asnjehere nuk na ka pranuar si femijet e saj, apo nuk eshte sjellur mire me ju, por prape se prape ajo u ka lindur. Une nuk i dije rethan ku jetoni dhe motivet e tjera qe te te jape ndonje pergjigje me konkrete. Zoti ju ndihmofte.
All-llahui e dijnë më së miri
Afet Beadini
Mbrapsht në krye Shko poshtë
islami
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
islami

Numri i postimeve : 4
Data e regjistrimit : 15/05/2010
Mosha : 30
Nacionaliteti-Sheti : Austri

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptySun 16 May 2010 - 21:52

selamu alejkum,

Ju faleminderit per pergjigjen zoteri Afet Beadini, por pas gjith at mund per te na lindur neve femijet, perse pasi u nda nga babai u nda dhe prej neve, masi ka patur mund perse, nuk ka deshir te na shohe me as te ndegjoj mir e as keq per neve. Pasi u nda me babaen ajo u largua nga feja islame, a ka ndikim ky largimi i fejes qe nuk na don me???

Ju faleminderit Allahu xh.sh. ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen EmptyMon 17 May 2010 - 1:31

Es-selamu alejkum, së pari ju falemenderojm për pyetjen dhe besimin tuaj ndaj nesh, njëkohësisht edhe ne ndajm brengën tuaj. Me sa e kuptuam pyetjen tuaj, bëhet fjalë për respektin e nënës.
Sipas Kur`anit Famëlartë Allahu xh.sh urdhëron që adhurimi ti bëhet vetëm Atij, ndërsa, respekt nënës dhe babës.
Në suretul Bekare Ajetin 83 Allahu xh.sh thotë:
".....mos adhuroni tjetërkë përveç All-llahun, të silleni mirë ndaj prindërve, ndaj të afërmve, ndaj jetimave, ndaj të varfërve dhe njerëzve u thuani fjalë të mira;........"(Bekare:83)
Pra sipas këtij ajeti Kur`anor respekti I prindërve vjen menjëherë pas adhurimit ndaj Allahut xh.sh. Edhe pse nëna ju largon juve, prap se prap ajo mbetet nënë për juve, duhet respektuar edhe pse ajo juve ju largon (refuzon).

Edhe pse ajo nuk lejon juve që të bisedoni në telefon ose në rrugë, ju prapseprap do të bëni lutje (dua) tek Allahu xh.sh dhe të mundoheni që të gjeni mënyra apo metota se si të hyni në bised me nënën tuaj.
Rasti juaj nuk është I pari , e as që do të mbetet I fudnit, raste të tilla kemi shumë për të cilat raste na rrëfen edhe Kur`ani famëlartë si shembull e kemi rastin e Ibrahimit a.s me të atin etij Azerin edhe spe ai nuk e pranoi thirjen që ja bënte Ibrahimi a.s që të hyj në fenë Islame, aj ishte edhe shkaktari kryesor për djegjen e tij mirpo Allahu xh.sh edhe përkundër kësaj e urdhëroi që të sillet mirë ndaj tij.
Ibrahimi a.s kur u largua prej të atit aj ju lut Allahut për babain e tij me këtë lutje:
Dhe fale babain tim, se ai vërtet ishte nga ata të humburit.(Esh-shuara:89)
Sipas këtyre shembujve duhet që edhe ju ta luteni Allahun xh.sh që t`ia zbut zemrën dhe ta udhëzon në të vërtetën.


Allahu e dinë më së miri.

U përgjigjën:
Mr.Uzeir Ibrahimi
Hoxhë-Burim-Sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Pyetje per nenen Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje per nenen   Pyetje per nenen Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje per nenen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: