islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty20%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty7%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty7%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty7%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty7%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty7%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty7%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty37%Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Empty
14112012
MesazhPse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës?

Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? Images?q=tbn:ANd9GcSTzysQqjn03RAt8RP6oFgA_e85RQx4VkzN4ZiiCjby5Qwu1oydhwSipas një serie të studimeve të fundit, Franca gjithnjë e më shumë poshekullarizohet. Për shembull,nga 80 për qind e katolikëve në vitin 1966, më 2007 ajo ka numëruar 51 për qind nga ta. Ndërsa, në atë përqindje të ngushtë,
vetëm pesë për qind janë tamam fetarë që shkojnë rregullisht në meshakishtare, ndërsa ata janë kryesisht të vjetër. Protestantizmi dhe judaizmi mbeten relativisht stabil,me rreth 2.1 apo 0.6 përqind tëpjesëmarrjes, ndërsa ateizmi po shënon rritjen më të madhe. Kështu, më 2012, 35 për qind e popullatës janë deklaruar ateistë, ndërsa tek të rinjtë e moshës 18-24 vjeçare kjo shifër arrin në 63 për qind.
Paralelisht me këto tendenca të forta të laicizmit të shoqërisë, i vetmi religjion që shënon rritje, dhe atë të
dyfishtë, është islami. Kjo është feja e dytë zyrtare në Francë, që ka 2.1 milionë besimtarë, apo 3.2 për
qind të popullatës. Numri i atyre që e praktikojnë islamin është 8000 mijë, dhe ata përbëjnë një të tretën e
e migrantëve të ardhur nga vendet myslimane. Ajo që tërheq studiuesit në këtë fenomen është se një
numër i madh i të rinjve, kryesisht të lindur në
Francë, po i bashkohen këtij besimi. Një shpjegim për fenomenin e rritjes së islamit ka dhënë politologu
Gilles Kepel në studimin: "Periferitë e Republikës", që i dedikohet të rinjve në lagjet Clichy-sous-Bois dhe
Montfermeil, që ishin vatër e trazirave sociale në vitin 2005. Në studim thuhet se "zemërimi dhe islami janë
zhvilluar atje ku ka dështuar Republika", shkruan gazeta prestigjioze franceze, "Le Monde".
Se islami po shfaqet si një forcë e re federative në paralagjet e varfra - në vend të parimeve republikane
që janë dëshmuar me të meta në praktikë është teza që shumë sociologë kanë vënë para. Në fakt, disa vite më parë është menduar se ekziston një prirje për ta dobësuar forcimin e islamit, sidomos në mesin e të rinjve. Por,hulumtimet e fundit që po kryhen nga Qendra për Studime Politike "Sciences Po" dhe Instituti Kombëtar për Studime Demografike, po e dëshmojnë të kundërtën.

Konsumi i ushqimit hallall, shkuarje e rregullt në falje... janë praktikat që po shfaqen më shumë tek të rinjtë e moshës 16-20 vjeçare, të lindur në Francë, sesa tek emigrantët që kanë ardhur në Francë në moshë të pjekur.
Vetëm tek një pakicë vërehet tendenca ekstreme e miratimit të parimeve të ngurta morale, rreth seksualitetit, rreth martesës që kufizohet vetëm tek myslimanët, me nota të theksuara të antisemitizmit.Këto paraqitje alarmuese zbuten me statistikat se 72 për qind e myslimanëve në Francë
nuk shohin asnjë konflikt mes praktikës së islamit dhe jetës në shoqërinë moderne.
Disa shpjegime jepen për rritjen e islamit tek të rinjtë. Së bashku me argumentet e zakonshme në lidhje me nivelin e lartë të papunësisë në mesin e të rinjve në periferi, të cilat pjesërisht janë pasojë e sistemit
joefikas arsimor joefikas, e që rezultojnë me pabarazi sociale, sociologu Hugues Lagrange përmend edhe faktorët kulturorë.
Pra, meqë vlerat tradicionale që vijnë nga vendet e origjinës nuk janë as afatgjate e as vendimtare,"të rinjtë ndjejnë një nevojë të fortë për të vërtetuar identitetin e tyre". Meqë këtë nuk e gjejnë as në sistemin e arsimit, e as në vendin e punës, ata i kthehen fesë.
Më tutje, përmendet faktori i izolimit, i cili është theksuar sidomos në paralagjet me numër të madh
të banorëve ardhacakë, kryesisht nga shtetet e Magrebit (Afrika Veriore - v.j.).
Perspektiva kulturore edhe tani është injoruar në politikat e qyteteve dhe komunave, për çka janë fajtorë
edhe hulumtuesit të cilët shpesh kanë bërë ndërlidhje të drejtpërdrejta ndërmjet, për shembull, zakoneve
tradicionale familjare nga vendet afrikane me një model të theksuar patriarkal apo dështimin e shkollimit të fëmijëve. Këto teza ishin temë e kritikave brenda vet hulumtuesve.

Shembujt e suksesshëm të Francës multietnike dhe multifetare është e mundur të gjenden eventualisht në qendrat e qyteteve, ku disa pakica, si kineze, indiane, afrikane apo turke, ia dalin në një bashkëjetesë më shumë ose më pak të qetë. Por, në një gjë studiuesit bien në pajtim dhe kjo ka të bëjë me faktin se pikërisht të dhënat për përforcimin e islamit më së shumti abuzohen në fjalimet e politikanëve.
Disa i injorojnë e disa i relativizojnë pasi nuk kanë zgjidhje adekuate afatgjate, ndërsa disa i përdorin
me qëllim[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës? :: Komentet

No Comment.
 

Pse islami po përqafohet nga të rinjtë e Francës?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: