islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Respekto veten! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Respekto veten! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Respekto veten! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Respekto veten! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Respekto veten! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Respekto veten! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Respekto veten! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Respekto veten! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Respekto veten! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Respekto veten! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Respekto veten! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Respekto veten! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Respekto veten! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Respekto veten! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Respekto veten! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Respekto veten! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Respekto veten! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Respekto veten! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Respekto veten! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Respekto veten! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Respekto veten! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Respekto veten! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Respekto veten! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Respekto veten! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Respekto veten! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Respekto veten! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Respekto veten! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Respekto veten! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Respekto veten! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Respekto veten! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Respekto veten! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Respekto veten! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Respekto veten! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Respekto veten! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Respekto veten! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Respekto veten! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Respekto veten! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Respekto veten! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Respekto veten! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Respekto veten! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Respekto veten! Empty96%Respekto veten! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Respekto veten! Empty0%Respekto veten! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Respekto veten! Empty0%Respekto veten! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Respekto veten! Empty0%Respekto veten! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Respekto veten! Empty1%Respekto veten! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Respekto veten! Empty2%Respekto veten! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Respekto veten!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Respekto veten! Empty
07112012
MesazhRespekto veten!

.jpg" border="0" alt=""/>Të respektosh veten, është fillim i artë për të fituar respektin e të tjerëve.Nga: Dr.Selman AudeStuhitë e ftohta zakonisht janë të fuqishme, i sheh njerëzit të nxitojnë me fytyra të mbuluara. Zëri i erës dominon mbi çdo zë tjetër, aq sa të dëgjosh dikë që të flet ndonjëherë është e pamundur.

I dola përballë një kalimtari me qëllim që mos të më anashkalojë dhe e pyeta mbi Sea Point. Ai nuk ma vuri veshin fare, por vazhdoi rrugën i patrazuar. E njëjta gjë ndodhi dhe me të dytin, edhe i treti, as që mi hodhi sytë.

Ndjeva mllef e neveri, por arrita ta kapërdij. E dija se kështu do të fitoj kënaqësinë e Zotit, i cili kërkon prej nesh të triumfojmë mbi ndjenjat tona negative ndaj të tjerëve. Në moment më erdhi ndërmend diçka shumë e rëndësishme në komunikimin me njerëzit. Ajo që i nevrikos dhe i zemëron më shumë njerëzit është injorimi dhe shpërfillja e tyre, ose thënë ndryshe mos respektimi i tyre. Ndjenja se edhe unë jam dikush, është një ndër stimujt më të rëndësishëm njerëzorë.

Burg nuk janë vetëm muret, vargonjtë, dritaret e hekurta dhe xhelatët e pamëshirshëm. Burg i vërtetë është kur tjetrin e bën të ndjehet i injoruar, i shpërfillur dhe i lënë pas dore. Burgu dhe dënimi i vërtetë është atëherë kur e bën të ndihet i tepërt, se është i parëndësishëm. Burgu më i rëndë është kur njeriu ndjehet njëlloj për tjetrin si të kënaqet apo zemërohet, afrohet apo largohet, jeton apo vdes.

Të respektosh veten, është fillim i artë për të fituar respektin e të tjerëve. Të respektosh veten, do të thotë ta ruash dinjitetin dhe personalitetin tënd, të mbrosh arritjet e tua dhe të ecësh në rrugën drejt suksesit qoftë dhe në lojën e kubit shumëngjyrësh.

Respekti ndaj një fëmije të vogël, nuk është një kompliment vetëm për prindërit e tij, por edhe për të ardhmen dhe familjen e tij. Këto tipare dhe kjo mimikë kaq e pafajshme, një ditë do të rritet. Ky fëmijë nesër do të bëhet shkencëtar, gjeni, ministër, biznesmen etj... Kjo çupë e lezetshme një ditë do të bëhet një amvisë, zonjë shtëpie, nënë dhe gjyshe nipërish e mbesash të suksesshëm.

Të rinjtë dhe adoleshentët tanë vuajnë për të pasur më shumë liri dhe pavarësi. Ata duhen respektuar dhe vlerësuar nga prindërit, mësuesit, hoxhallarët dhe edukuesit para se të marrin vendime vetjake për tu shkëputur në kërkim të respektit.

Edhe ai që fshin rrugët apo lan makinat është njeri, fisnik dhe i nderuar nga vetë Krijuesi i tij. Në të vërtetë, Ne i kemi nderuar bijtë e Ademit” (Isra/70). Nderi është pjesa më humane dhe karakteristika më e veçantë e njeriut. Madje, ai mund të qëndrojë më lart se ti me ndershmërinë, durimin dhe besimin. Edhe pse mund të jetë shofer taksie apo një punonjës krahu, ai mund të ngrihet natën të falë dy rekate ndërsa shefi i tij është në gjumë të thellë dhe nuk do t’ia dijë për namazin me xhemat. Profeti Muhamed a.s thotë: “Luteni Zotin nëpërmjet njerëzve të vobektë mes jush. Risku dhe fitorja u vjen nëpërmjet tyre.” (Daudi, Tirmidhiu, Ahmedi)

Të etiketosh tjetrin me epitete të ndryshme, mbi racën, shtetin apo krahinën nga vjen, hyn tek gjuha e mendjemadhësisë dhe arrogancës. Një funksionar i administratës shtetërore, një klient, një udhëtar, një person që pret radhën etj... të gjithë kanë nevojë për pak respekt në çdo rast, e arrijnë apo jo atë që kërkojnë. Respekti dhe etika në komunikim me ta, u fal kënaqësi dhe u vulos përfundimisht buzëqeshjen në buzë, për tu larguar të gëzuar.

Respekto veten!

Transmeton imam Buhariu dhe Muslimi nga Abdullah ibn Amr ibn Asi se i dërguari i Zotit ka thënë: “Tek gjynahet e rënda hyn dhe ofendimi i prindërve.” Të pranishmit e pyetën: “O i dërguar i Allahut! E si mund ti ofendojë njeriu prindërit e tij?!” Profeti (a.s) u përgjigj: “Po. Ofendon babanë e tjetrit dhe ai të ofendon babanë, apo ofendon nënën e tjetrit dhe ai ofendon nënën tënde.”

Pra, të ofendosh prindin e dikujt është njëlloj sikur ke ofenduar prindin tënd, gjë e cila shkakton dhe motivon tjetrin që t’i ofendojë prindërit e tu. (En’am/108)

Nuk ka shenjtëri më të madhe se ajo e besimit fetar, profetëve të Zotit dhe ligjeve të shpallura prej Tij, të cilat nuk duhen cenuar me çfarëdo lloj justifikimi dhe arsyetimi qoftë.

Respekto veten! Është një shprehje që e shqipton tjetri kushedi sa herë, në formë presioni ndaj nesh. Nga një shprehje e bukur dhe tingëlluese ajo është transformuar në një kërcënim dhe paralajmërim të shkeljes së kufijve.

Të respektosh veten, do të thotë të respektosh qenien njerëzore.

Në koleksionin e saktë të imam Muslimit, transmetohet nga Ebu Hurejre, Zoti qoftë i kënaqur me të, se profeti Muhamed (a.s) ka thënë:“Nëse dikush prej jush përleshet me vëllain e tij, mos ta qëllojë në fytyrë, pasi Zoti e krijoi Ademin sipas shëmbëlltyrës së tij.” Sipas kësaj thënie profetike, fytyra konsiderohet zonë e dinjitetit dhe nderit të njeriut, aty gjenden shumica e shqisave; si ajo e nuhatjes, shikimit, dëgjimit dhe shijes. Fytyra shpreh cilësitë e mira të njeriut: si bujaria, zemërgjerësia, dhembshuria po ashtu shpreh të kundërtat e tyre si nervozizmin, koprracinë etj.

Ky është dinjiteti njerëzor, pjesë e të cilit jemi ne, është vëllai yt dhe çdo njeri. Cenimi dhe sulmi mbi dinjitetin e dikujt, në radhë të parë konsiderohet si cenim dhe sulm ndaj dinjitetit tënd. Një vendas dhe një emigrant janë njerëz të barabartë si dhëmbët e krehrit.

“Vetja e tij e nxiti në vrasjen e të vëllait dhe e vrau. Kështu, ai u bë nga të humburit.” (Maide/30)

Zoti e ka quajtur vëlla edhe pse ai shtriu dorën vrastare për herë të parë në historinë e njerëzimit. Profeti Muhamed (a.s) e quan “Biri i parë i Ademit” që ka mbartur gjynahun e vrasjes në mënyrë të padrejtë, pasi ai është i pari që e bëri këtë krim të rëndë.

Ata që vrasin njerëz dhe vrasin popujt e tyre, kanë humbur humanizmin, kanë humbur respektin për veten, kanë humbur nderin dhe dinjitetin njerëzor. Pas idhujtarëve që besojnë se Zoti ka rivalë ata janë njerëzit më kriminalë mbi faqen e dheut.

Për çfarë dinjiteti e nderi mund të flitet tek një njeri që vret vëllain e tij?! Ai mbart edhe gjynahet e të vrarit siç thotë Zoti: (Maide/29)

Jeta është kontribut në vepra të mira, kurse vrasja e ndërpret këtë kontribut. Prandaj Zoti i lartësuar ka sanksionuar dënimin me vrasje, i cili i shërben jetës dhe e mbron atë.

Kur një grua vdes gjatë lindjes ajo konsiderohet martire, pasi vdiq ndërkohë që po sillte një jetë të re dhe martirët tek Zoti nuk vdesin kurrë. Këtë koncept e kuptojnë dhe e kanë kuptuar mirë njerëzit e lavdishëm gjatë gjithë historisë.

Njeriu nuk korr lavdi vetëm duke vrarë armiqtë e tij, por edhe me sakrificat që ka bërë dhe sfidat e vështirësitë që ka kaluar.

Le të shohim ushtarin e mposhtur nga armiku i tij i pamëshirshëm, i cili në çdo çast është i gatshëm ti japë fund jetës së tij. Një ushtar dinjitoz, thellë në zemër thotë: ”Bëj ç’të duash, përderisa nuk e ke në dorë lirinë, nderin dhe dinjitetin tim.” Në momentin kur ushtari sjell ndërmend konceptin e dinjitetit, nderit dhe respektit konsiderohet “njeri” në çdo aspekt dhe jo një makineri vrasjesh dhe shkatërrimi. Të formosh ushtarë të vetëdijshëm se detyra e tyre nuk është shkatërrimi dhe vrasja por ndërtimi dhe jeta, është nga parimet e miratuara nga ligji Islam dhe vlera e tij.

Zakonisht, kur përmendet ushtria, ndërmend na vjen frika, terrori dhe gjakderdhja. Një ushtri e tillë nuk është ajo që i plotëson kriteret për të garantuar jetën. Ushtria e pamposhtur e shpirtit dhe me moral të lartë, është ajo që garanton dashurinë, respektin dhe mirësinë./AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Respekto veten! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Respekto veten! :: Komentet

No Comment.
 

Respekto veten!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: