islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty96%Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty0%Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty0%Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty0%Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty1%Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty2%Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jetë e re pas Haxhit dhe Umres

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Jetë e re pas Haxhit dhe Umres Empty
29102012
MesazhJetë e re pas Haxhit dhe Umres

Crying or Very sad..-300x216.jpg" border="0" alt=""/>
Nxisim haxhinjtë që, pas kthimit nga vendet e shenjta, ta mbajnë mendjen dhe shpirtin e tyre të lidhur për Allahun dhe ta kujtojnë Atë vazhdimisht.

Pyetja:

E kam një pyetje shumë të rëndësishme dhe dëshiroj të më jepni një përgjigje të përshtatshme, insha-Allah! Siç e dimë tani shumica e njerëzve janë kthyer në shtëpi pas kryerjes së Haxhit, Allahu i Madhëruar e pranoftë atë prej të gjithëve! Pyetja ime është: Çka kërkohet tjetër prej personit të bekuar me Haxh dhe Umre pas kthimit në shtëpi?

Përgjigjja:

Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit!
Të gjitha lutjet dhe falënderimet janë për Allahun dhe paqja e bekimet qofshin mbi të Dërguarin e Tij!

Para së gjithash, ne duam të të falënderojmë ty për besimin e madh që keni në ne dhe e lusim Allahun t’i pranojë veprat tona të mira dhe të na shpërblejë neve me bollëk. Amin!

Pa dyshim, Haxhi është një rast i artë që të falen mëkatet, që të pastrohet shpirti dhe që të mbushet zemra me iman dhe qetësi. Ai që e kryen Haxhin supozohet të jetë shembull për të tjerët pas kthimit. Ai ose ajo duhet kujtuar gjatë gjithë vitit përvojën e pakrahueshme të fituar në Haxh.

Si përgjigje për pyetjen tuaj, Dr. Sabri ‘Abdur-Ra’ouf, profesor i jurisprudencës krahasuese në Universitetin e El-Az’harit thotë:

Ne duhet ta kuptojmë faktin se ata të cilët Allahu i ka nderuar me kryerjen e Haxhit dhe Umres, duhet t’i jenë falënderues Allahut (i Lavdëruar dhe i Madhëruar është Ai) i Cili i ka zgjedhur ata në mes të robërve të Tij për t’i kryer këto vepra të adhurimit dhe ata duhet t’i luten Allahut të Plotfuqishëm për t’i pranuar veprat e tyre të mira. Kjo është shumë e rëndësishme, se të qenit aq të nderuar nga Allahu për ta përmbushur detyrën e udhëtimit në vendet e shenjta për ta kryer Haxhin dhe Umren është nder që meriton mirënjohje ndaj Allahut.

Ne gjithashtu nxisim haxhinjtë, pas kthimit nga vendet e shenjta, ta mbajnë mendjen dhe shpirtin e tyre të lidhur për Allahun, ta kujtojnë Atë vazhdimisht sepse i Plotfuqishmi Allah thotë:
“E kur t’i kryeni detyrat tuaja, përmendeni All-llahun sikurse i përkujtoni prindërit tuaj, bile përmendeni edhe më fort…” (El-Bekare, 2: 200)

Haxhiu i ri duhet të jetë shumë i fortë për t’iu larguar punëve të këqija dhe të ndyta posaçërisht pasi Allahu ia ka fshirë ato dhe ia ka falur atij të gjitha mëkatet, si shpërblim për kryerjen e Haxhit. Kjo bazohet në hadithin në të cilin Profeti (paqja dhe mëshira qofshin mbi të) ka thënë:
“Shpërblimi i Haxhit të pranuar (nga Allahu) nuk është asgjë përveç Xhenetit.” Ai gjithashtu ka thënë: “Umreja është shlyerje për mëkatet e bëra në mes asaj dhe të mëparshmes.” (Transmetuar nga Muslimi)

Prandaj, çdo haxhi duhet të përparojë me mirënjohjen ndaj Allahut që ka qenë i zgjedhur për t’i kryer këto vepra të adhurimit dhe në të njëjtën kohë ta lus Atë për pranim.

Ne e këshillojmë këtë person, pasi është kthyer në shtëpi, të jetë i ndërgjegjshëm ndaj Allahut (i Lartësuar dhe i Madhëruar është Ai), t’i kryejë të gjitha ato që ia ka obliguar Allahu për t’i kryer prej obligimeve të tjera si: namazi, zekati, agjërimi, bamirësia ndaj prindërve, vizitimi i miqve dhe të afërmve, të qenët bamirës ndaj krijesave të Allahut, t’i zbatojë rregullat e mirësjelljes në Islam dhe të merr nga moralet e Kur’anit shembuj të jetës se çka duhet të bëjë muslimani.

Arsyeja e tërë asaj që thamë më lart është se Haxhi më shumë konsiderohet nder dhe bekim, më shumë detyron përgjegjësinë për të cilën njeriu do të pyetet sa i përket Ditës së Gjykimit në rastin nëse ai sillet keq pas kthimit nga Haxhi.
Allahu i Madhëruar thotë:
“All-llahu urdhëron drejtësi, bamirësi, ndihmë të afërmve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju këshillon ashtu që të merrni mësim.
Meqë keni premtuar, pra zbatojeni premtimin e dhënë ndaj All-llahut, e mos i prishni betimet pasi i keni vërtetuar ato, duke qenë se All-llahun e bëtë garant tuajin. Vërtet, All-llahu e di se çka punoni.” (En-Nahl: 90- 91)

Mishërimi i kësaj është se ky adhurim (Haxhi) është i obliguar njëherë në jetë. Prandaj, haxhiu duhet ta marrë atë si rast të artë i cili do t’ia kujtoj në pjesën tjetër të jetës vendet e shenjta dhe të gjitha ritualet (e Haxhit), për këtë do ta forcojë imanin dhe do t’i ndihmojë atij t’i bindet Allahut.

Marrë nga: www.islamonline.net
Përktheu: Fexhrie Kaçiu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Jetë e re pas Haxhit dhe Umres 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Jetë e re pas Haxhit dhe Umres :: Komentet

No Comment.
 

Jetë e re pas Haxhit dhe Umres

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: