islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
 Idu-l-Ed’ha EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
 Idu-l-Ed’ha EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
 Idu-l-Ed’ha EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Idu-l-Ed’ha EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Idu-l-Ed’ha EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Idu-l-Ed’ha EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Idu-l-Ed’ha EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Idu-l-Ed’ha EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Idu-l-Ed’ha EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Idu-l-Ed’ha EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Idu-l-Ed’ha EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Idu-l-Ed’ha EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Idu-l-Ed’ha EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Idu-l-Ed’ha EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Idu-l-Ed’ha EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Idu-l-Ed’ha EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Idu-l-Ed’ha EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Idu-l-Ed’ha EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Idu-l-Ed’ha EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Idu-l-Ed’ha EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Idu-l-Ed’ha EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Idu-l-Ed’ha EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 Idu-l-Ed’ha Empty96% Idu-l-Ed’ha Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
 Idu-l-Ed’ha Empty0% Idu-l-Ed’ha Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 Idu-l-Ed’ha Empty0% Idu-l-Ed’ha Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 Idu-l-Ed’ha Empty0% Idu-l-Ed’ha Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 Idu-l-Ed’ha Empty1% Idu-l-Ed’ha Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 Idu-l-Ed’ha Empty2% Idu-l-Ed’ha Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Idu-l-Ed’ha

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

 Idu-l-Ed’ha Empty
28102012
Mesazh Idu-l-Ed’ha

 Idu-l-Ed’ha (u59u)kurban bajrami
Riti i Kurbanit, shenjë e gatishmërisë sonë për të flijuar gjithçka kemi, për të dëshmuar se sa shumë e duam Zotin tonë, Allahun e Madhërishëm, pa flijim, s’ka dëshmi.


“Ne, vërtet, të dhamë ty shumë të mira. Andaj ti falu dhe prej kurban për hir të Zotit tënd!” - Kur’an, 108:1-2Shkruan: Avni TafiliAllahu Ekber, la sherike leh! Bismilah, Allahu Ekber! Çasti i sakrificës. Dita e dëshmisë. Sakrificës. Kur simbolizohet bindja e plotë. Madhështimi i Zotit, jo i krijesave. Sprovë, dallim. Kur sakrifica dëshmon bindjen, sprova për t’u dalluar flijuesit. Flijimi dëshmi e sprovë, për besimin e fortë. Nuk është gjaku, çka derdhet, besimin forcon, por zbatimi i urdhrit, kur diçka me besim e bindje vepron.

Jeta e kësaj bote, kalimtare. Flijo, dëshmo. Nëse Zotin tënd që të krijoi, vërtetë e adhuron. O ju që besuat, dijeni se, Zoti i qiejve e i tokës, i shpalli njerëzimit udhëzimin, që çon tek Ai. Udhëzimi, vullnet i Allahut dhe mëshirë ndaj krijesave të Tij. Ty, njeri, Zoti të nderoi, ndero urdhrat e Tij! Bëje atë që të ka urdhëruar, nëse dëshiron të jesh i shpëtuar. Shpëtimi, lumturi e pasosur. Kënaqësia e Allahut, më e shtrenjta!

Idu-l-ed’ha, mesazh, urtësi! Që ti të mos cytesh pas stolive të kësaj bote. E të mos i harrosh të drejtat dhe përgjegjësitë. Të jesh i drejtë ndaj vetes dhe të tjerëve, i mëshirshëm e i butë, që ta meritosh mëshirën dhe butësinë e Zotit tënd edhe në Ahiret! E duke qenë i përgjegjshëm ndaj vetvetes, je edhe ndaj të tjerëve.

O bijë të Islamit, festat tona, janë argumente. S’janë dëfrim e aheng e lojë, por zgjim e këndellje. Ed’ha, sakrificë, kur flijon për ta përkujtuar vetëm Allahun subhanehu ve teala, mirësitë e Tij ndaj teje; ti mëkaton, ndërsa Ai të falë, ti bën padrejtësi, ndërsa Ai të thërret për pendim, që të falesh e të përmirësohesh! Idë, nuk është thjesht sinonim i fjalës “festë” e “bajram”, por rikthim, rikëndellje, natyrshmëri. E idu-l-ed’ha, duke sakrifikuar, kujton mirësitë e Allahut, kujton flijimin e të Dërguarit të Allahut, mikut të së vërtetës, Ibrahimit – bekimi dhe paqja qoftë ndaj tij.

Kurbani, jo rit teknik, por shenjë e argument. Duke sakrifikuar, shërimi i plagëve, afrimin e zemrave, shpërndarja e bujarisë e dashurisë. Shoqëria e kapur, e bashkuar, drejtësia e pastërtia e arrira! Ne, në Islam, nuk jemi të thirrur të bëjmë diçka, e të mjaftohemi vetëm për veten tonë; s’mund ta ruajmë veten tonë, derisa nuk e ruajmë edhe familjen tonë, e familjet tona s’mund të jenë të ruajtura, kur fqinji, mëhalla e rruga janë të pasigurta.

Gëzim, pajtim. Allahu i Madhërishëm i Dashur e i Butë ndaj robërve të Tij! Do që ne, muslimanët, të unifikohemi, të bashkohemi, që të arrijmë t’i shijojmë dhuntitë e Tij, ashtu siç dëshiron Ai.

Mirënjohje, besim. Furnizues është Allahu, kur ne ndaj varfërisë frikë s’kemi, por ndaj kënaqësive të kësaj bote jemi të druajtur, atëherë besimi në Zotin tonë, Furnizues e Mbrojtës është duke u forcuar. Dëshmi është kur sakrifikojmë, për të qenë edhe mirënjohës ndaj Allahut të Madhërishëm.

Zoti është i Pavarur e Sovran, Furnizues e i Gjithëpushtetshëm. Allahu s’ka nevojë për sakrificat tona, por ne kemi nevojë besimin tonë ta provojmë; dëshmi e bujarisë, mirësisë, përkujtim e mësim. Përkujtim, pa bindje të plotë në të fshehtën, e pa nënshtrim të plotë ndaj urdhrave të Allahut subhanehu ve teala, e pa bujari ndaj njëri-tjetrit, s’mund të arrihet mirësia.

Vërtetë, Zoti ynë, Allahu, na e dëshiron lehtësinë dhe lumturinë!

Kurbani! Dëshmi e sinqeritetit, devotshmëri. Më tepër se rit e moment, ditë solidariteti; korrje e bindjes, përkushtimit, bujarisë e dashurisë. Respekt e dëgjueshmëri ndaj Allahut, Zotit të çdo gjëje.

Kur flijon, ke dëshmuar. Dëshmon se Zoti yt është Allahu. Ndaj Tij e ke ripërtërirë bindjen. Duke përkujtuar mirësitë e Tij ndaj teje, afron zemra njerëzish. Bashkohet i varfri me të pasurin; i dobëti me të fortin; zbuten zemrat, shtohet dashuria, kujtohet koha e shkurtë e dunjallëkut, ndërsa synohet Ahireti – Jeta e Pasosur!

Pra, ji bujar e falënderues, Zoti është Bujar dhe e do bujarinë! E atë që Allahu e do, ai është në mirësi të vërtetë!

Vërtetë, Zoti ynë na e dëshiron qetësinë dhe shpëtimin!

I lavdëruar është Allahu, Zoti ynë! Na udhëzon më të mirën, më të pastrën. Udhëzimi i Tij është dhuratë e çmueshme, e shtrenjtë. Nuk blihet. Dhurohet. A nuk mjafton vetëm të qenët i udhëzuar, të flijosh pahezitim e pa pyetur! Kur prej besimtarit kërkohet diçka, nuk ngurron e as nuk heziton të përgjigjet. Besimtari është zemërgjerë, ka këmbyer këtë jetë kalimtare me Jetën e Përgjithmonshme.

Allahu është i Lartë dhe i Pa të meta, s’ka nevojë për krijesat e Veta, por Ai është i Urtë dhe i Mëshirshëm! Riti i Kurbanit, shenjë e gatishmërisë sonë për të flijuar gjithçka kemi, për të dëshmuar se sa shumë e duam Zotin tonë, Allahun e Madhërishëm, pa flijim, s’ka dëshmi.

Pika e parë e gjakut kur del prej sakrificës, falen mëkatet, e duke ushqyer të tjerët, shtohet furnizimi!

Vërtetë, Zoti ynë na e dëshiron të pastrën dhe të bukurën! E i shpëtuar është ai që pastrohet, pastron zemrën e mendjen, trupin e pasurinë e tij, dhe e përkujton Allahun e Madhërishëm dhe vetëm Atë adhuron.

"Ka shpëtuar ai që është pastruar. Që e përkujton madhërinë e Zotit të vet dhe falet.” – Kur’an, 87:14-15

Allahu Ekber, ve lilahi-l-hamd /zgjim.org/

Allahu ju shperbleft per postimin.
 Idu-l-Ed’ha 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Idu-l-Ed’ha :: Komentet

No Comment.
 

Idu-l-Ed’ha

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: