islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty20%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty7%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty7%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty7%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty7%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty7%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty7%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty37%BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Empty
MesazhTitulli: BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË   BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË EmptyFri 26 Oct 2012 - 0:52

BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË Xhamia-ne-turki1-300x195
Falënderimi i takon Allahut, paqja dhe lëvdatat e Tij janë për të Dërguarin, familjen dhe shokët e vet…

Në këtë temë do të përmendim disa nga dispozitat që flasin për rregullat fetare rreth faljes së xhumasë nëse në të njejtën ditë i bie të falet bajrami.
Pa marrë parasysh cili bajram (ai i Fitrit apo i Kurbanit) nëse ndodhë që t`i bie ditë bajrami në ditën e xhuma atëherë pasohen këto rregulla:

1-Bajrami është farz

Namazi i Bajramit sipas shumicës së dijetarëve është obligim kolektiv (farz kifaje) dhe nuk duhet anashkaluar faljen e tij pa marrë parasysh a bie ditën e Xhuma apo në ditët tjera dhe atë nuk duhet lënë pa falë.

2- Bajrami ndodhë të bie në një ditë me xhumanë

Ndodhë dhe është shumë e arsyeshme që dita e Bajramit të bie edhe në ditën e xhuma dhe kjo nuk është në kundërshtim me rregullat fetare, përkundrazi është pjesë e rregullave të fesë që të ndodhë edhe kjo. Andaj nuk duhet menduar se ato nuk lejohet të bashkohen në një ditë.

3- Falja e Bajramit e liron besimtarin nga falja e xhumasë

Nëse bajrami falet atëherë ai grup i muslimanëve që e kanë falë bajramin lirohen nga obligimi i faljes së xhumasë. Kjo sipas mendimit të shumicës së dijetarëve ashtu si edhe e përmend Ibën Tejmie (Fetava, vëll. 24 fq. 210-211). Këtë mendim ata e bazojnë në argumentet e shumta të transmetuara nëpër hadithe të sakta profetike, prej të cilëve do të veçonim:

-Zejd ibën Erkami transmeton se Muaviu e kishte pyetur a ka prezantuar ndonjëherë me Profetin, sal-lallahu alejhi ue selem, kur janë bashkuar në të njejtën ditë festa e Bajramit dhe ajo e Xhumasë? Po, I tha ai. Si vepruat? “Pejgamberi e fali namazin e Bajramit pastaj na la të lirë në faljen e Xhumasë duke thënë: Kush të dojë le të prezantojë” Shënon Ebu Davudi, Nesaiu, Ibën Maxhe, Darimiu, Hakimi, Ahmedi. Hadithi është i saktë sipas Hakimit, Dhehebiut, kurse Neveviu thotë se është hadith i mirë-hasen)

-Ebu Hurejre transmeton se Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ue selem, kur ishte bashkuar bajrami me xhumanë kishte thënë: “Sot u bashkuan për juve dy bajrama, andaj kush dëshiron të prezantoj në faljen e xhumasë le të vijë. Unë do të jem prezent” (Ebu Davudi nr. 1073, Ibën Maxhe, Hakimi, Bejhekiu. Hadithi është i saktë)

Transmetime të tilla përmenden edhe nga shumë sahabë të cilët e kishin praktikuar këtë vepër pas vdekjes së Pejgamberit, sal-lallahu alejhi ue selem, e që transmetohen nëpër librat e fesë. Prej tyre përmendet Abdullah ibën Zubejri i cili kishte falë namazin e Bajramit e pastaj nuk kishte dalë për namaz të xhumasë. Në atë kohë Abdullah ibën Abasi ishte në Taif të cilit kur i treguan për këtë rast tha: “E ka qëlluar praktikimin e sunetit” (Ebu Davudi) kurse në transmetimin e Ibën Huzejmes në fund shton se Abdullah ibën Zubejri kishte thënë: “Kështu e kam parë të vepronte Omer ibën Hatabin”

-Në sahihun e Buhariut dhe tek Muvetai i Malikut përmednet se Othman ibën Afani kur kishte falë bajramin (duke qenë halife) në fund të ligjëratës në hutbe tha: “O ju njerëz sot u janë bashkuar dy festa andaj kush dëshiron nga banorët e shkretëtisës (nomadët) mund të presë për faljen e xhumasë e kush të dojë mund të kthehet tek shtëpitë e tyre (që ishin shumë larg dhe nuk mund të ktheheshin edhe një herë në xhami për namaz të xhumasë) le të kthehet sepse unë i jap leje për një veprim të tillë” transmetime të tilla përmenden edhe nga Aliu.

4-Ai që ka falë bajramin a duhet ta falë drekën apo jo?

Falja e bajramit e liron muslimanin nga falja e xhumasë por nuk e liron edhe nga falja e namazit të drekës në shtëpi. Prandaj kujdes të mos e leni drekën pa e falë.

5-Më mirë të falësh drekën apo xhumanë në këtë ditë?

S`ka dyshim se falja e xhumasë është më e dobishme dhe shpërblimi do të ishte më i madh megjithatë nëse besimtari dëshiron të pushojë, apo të shëtisë, apo sheh ndonjë punë tjetër më të rëndësishme që ta bëjë në atë kohë atëherë e ka të lirë të mos prezantoj në xhami.

6-Imami çfarë duhet të bëjë, të prezantoj në xhami apo jo?
Rregulli i të liruarit nga prezantimi në xhuma për ditën e bajramit vlenë vetëm për xhematin por jo edhe për imamin. Kjo bazuar në argumnetin e lartpërmendur në të cilin Pejgamberi, sal-lalahu alejhi ue selem, thotë: “Unë do të jem prezent-(në namaz të xhumas)”. Imami prezanton për arsye se dikush nga xhemati mund të vijë në xhami e kështu të mos mbesin pa imam dhe të ketë kush tua falë namazin e xhumasë.

7-Ai që nuk ka falë bajramin patjetër duhet falë xhumanë

Rregulli për mosfaljen e namazit të xhumasë vlen vetëm për ata besimtarë të cilët kanë marrë pjes në faljen e Bajramit e jo edhe për ata të cilët, për shkaqe të caktuara, nuk e kanë falë namazin e bajramit.

8- Nëse nuk ka sa duhet xhemat për xhuma çfarë të bëjë imami?

Për tu bërë obligim xhumaja kërkohet prezenca e xhematit. Rreth numrit të xhematlinjve sa duhet të jenë prezent për tu konsideruar si xhemat dhe për tu obliguar xhumaja dijetarët kanë disa mendime, duke filluar nga tre persona e lart. Dikush në këtë treshe e futë edhe imamin kurse disa tjerë nuk e fusin imamin. Sido që të jetë, neve nuk kemi qëllimin e shtjellimit të kësaj pike por themi se nëse në xhami nuk ka prezantuar numri i duhur i xhematit (secili dijetar bazuar ë mendimin e vet për numrin e xhematit) atëherë namazi i xhumasë bie edhe nga imami dhe nga personat tjerë që kanë prezantuar në xhami dhe ata në vend të xhumasë e falin namazin e drekës bashkë me imamin.

9-Pse lirohet xemati nga xhumaja?

Për arsye se qëllimi i xhumasë është mbledhja e njerëzve, këshillimi I tyre, afrimi i muslimanëve mes vete, festimi javor. Kështu me faljen e bajramit të gjitha këto qëllime janë arritur dhe nuk ka nevoj të rëndohet xhemati edhe një herë për së dyti, përveç për ata që nuk ishin prezent në bajram.

10-Nëse dita e xhuma i bie të jetë dita e dytë e bajramit a të falim xhumanë?

Rregulli i lirimit nga detyrimi për faljen e xhumasë vlenë vetëm nëse ndodhë që dita e parë e bajramit t`i bie në ditën e xhuma dhe nuk vlen assesi edhe për ditët tjera të bajramit. Kështu nëse ndodhë që dita e xhuma të jetë dita e dytë e bajramit atëherë nuk kemi të drejtë të mos prezantojmë në namaz të xhumasëpor gjithsesi duhet marrë pjesë në këtë namaz javorë.

11-A lejohet prera e Kurbanit në ditën e xhuma?

Po lejohet prerja e kurbanit në ditën e xhuma nëse kjo ditë është Bajram dhe nuk ka kurrfar argumenti fetarë që e ndalon prerjen e kurbanit para xhumasë apo pas saj. Prandaj bindja e disa njerëzve se nuk lejohet prerja e kurbanit para namazit të xhumasë është bindje e gabuar dhe e pa mbështetur në asnjë argument të saktë fetarë.

Allahu e di më së miri!

Pregaditi: Lulzim MEHMET Susuri

Allahu ju shperbleft per postimin.
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
BASHKIMI I BAJRAMIT DHE I XHUMAS NË NJË DITË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: