islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mbulesa sipas Sheriatit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbulesa sipas Sheriatit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbulesa sipas Sheriatit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mbulesa sipas Sheriatit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbulesa sipas Sheriatit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mbulesa sipas Sheriatit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mbulesa sipas Sheriatit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mbulesa sipas Sheriatit Empty20%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mbulesa sipas Sheriatit Empty7%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mbulesa sipas Sheriatit Empty7%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mbulesa sipas Sheriatit Empty7%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mbulesa sipas Sheriatit Empty7%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mbulesa sipas Sheriatit Empty7%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mbulesa sipas Sheriatit Empty7%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mbulesa sipas Sheriatit Empty37%Mbulesa sipas Sheriatit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mbulesa sipas Sheriatit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Mbulesa sipas Sheriatit Empty
MesazhTitulli: Mbulesa sipas Sheriatit    Mbulesa sipas Sheriatit EmptySat 20 Oct 2012 - 16:46

Është përfolur shumë tek disa njerëz rreth mbulesës, dhe njëherit rreth
mbulesës së gruas e cila punon nëpër spitale apo diku tjetër, të lutemi
hoxhë i nderuar që të na sqarosh mënyrën e mbulesës sipas sheriait
islam si duhet të jetë, e në veçanti rreth çështjes së dytë?Përgjigje : Mbulesa sipas sheriatit islam është që femra ta mbulojë tërë
trupin e saj nga burrat si : kokën, fytyrën, gjoksin, këmbët dhe duart
sepse të gjitha këto janë avret për ata burra që e kanë të lejuar martesën.
Kjo duke u bazuar në fjalët e Allahut [Subhanehu ve Teala] ku në suretu Ahzab thotë :
E kur kërkoni prej tyre (grave të Pejgamberit) ndonjë send, atë kërkojeni
pas perdes, kjo është më pastër për zemrat tuaja dhe të tyre”
(suretu ahzaab:53)

Fjala e Allahut [Subhanehu ve Teala] :“E kur kërkoni prej tyre”
qëllimi është për gratë e të Dërguarit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe
gratë e tjera që hynë në këtë rregull, dhe Allahu [Subhanehu ve Teala]
e ka sqaruar se mbulesa është pastrim për burra edhe për gra dhe njëherit
largim nga fitnet.

Allahu [Subhanehu ve Teala] në suretu Nur thotë :

Dhe të mos ua tregojnë bukuritë e tyre askujt përveç burrave të vet,
baballarëve të vet ose baballarëve të burrave të vet (suretu Nur : 31)

ku fytyra, flokët dhe duart janë prej bukurive më të mëdha, por femra ka
mundësi që ta mbulojë fytyrën e saj me nikab, dhe ajo është që i lë sytë
hapur që ta shohë rrugën kah ka të ecë, por gjithsesi duhet t’i mbulojë
bukuritë e saj, dhe duhet të mos përdorë parfume kur të del në treg ose
në xhami apo edhe në vendin e punës nëse është që punon, për arsye se kjo
është prej fitneve të mëdha. Allahu e din më së miri.

U përgjigj Ibni Baz (Allahu e mëshiroftë)

Përktheu:Zekerija Qazimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbulesa sipas Sheriatit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: