islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty20%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty7%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty7%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty7%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty7%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty7%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty7%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty37%Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! Empty
MesazhTitulli: Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim!    Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim! EmptySat 20 Oct 2012 - 16:33

Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim!

"Shkatërrimi në tokë dhe në det është shfaqur si pasojë e punëve të këqija
të njerëzve." [Rum,41]

Gjynahet janë si plagët që merr njeriu në trup, por si ato plagë të cilat
nëse janë të shumta, i marrin jetën njeriut. Plaga e popullit tonë nuk ka
arritur gjer atje sa t'i marrë jetën atij, por është plagë e rëndë që s'na
lej rehat asnjë moment.

Shpesh herë ne pyesim:
Përse na ndodhin këto vuajtje o Zot?!
Por harrojmë gjynahet dhe veprat tona të liga.
Nuk ka njeri të cilit i ndodhin fatkeqësi,pa vepruar gjynahe dhe punë të liga.

Gjynahet janë si plagët e rënda,të cilat mund të çojnë deri në vdekjen e
njeriut.
Sa më shumë të vazhdojmë,sikur e thellojmë akoma më shumë plagën.

Të largohesh nga gjynahet nuk do të thotë që të bëhesh njeri që nuk mund të
veprojë kurrë asnjë gjynah, por shumicën e punëve t’i kesh të mira.

Sikur të veshësh rrobat më të shtrenjta, sikur të banosh në vila dhe p
allate dhe sikur të zotërosh makinat më luksoze, i nënçmuar dhe i përbuzur
do të ndihesh gjithmonë,përderisa ke gjynahet në zemër.

Të nderuar, vëllezër dhe motëra të rrespektuara: Ibnu Abbasi thotë:

- Gjynahet e nxijnë fytyrën, e errësojnë zemrën, e plogështojnë trupin,
bëjnë që të urrejnë njerëzit dhe të pakësojnë riskun.

- Kurse veprat e mira të zbardhin fytyrën, të ndriçojnë zemrën, të japin
forcë fizike dhe të shtojnë riskun.

Tani ke mundësin, të zgjedhësh, rrugën që ta nxijnë fytyrën, apo rrugën,
që ta zbardh fytyrën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ç'do ecje ka gjurmë, Ecja e mëkatëve është shkatërim!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: