islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Me gjithë zemrën EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Me gjithë zemrën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Me gjithë zemrën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Me gjithë zemrën EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me gjithë zemrën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me gjithë zemrën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Me gjithë zemrën EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Me gjithë zemrën EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me gjithë zemrën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me gjithë zemrën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Me gjithë zemrën EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Me gjithë zemrën EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me gjithë zemrën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me gjithë zemrën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Me gjithë zemrën EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Me gjithë zemrën EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Me gjithë zemrën EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Me gjithë zemrën EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Me gjithë zemrën EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Me gjithë zemrën EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Me gjithë zemrën EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Me gjithë zemrën EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Me gjithë zemrën EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Me gjithë zemrën EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me gjithë zemrën EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me gjithë zemrën EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Me gjithë zemrën EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Me gjithë zemrën EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Me gjithë zemrën EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Me gjithë zemrën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Me gjithë zemrën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Me gjithë zemrën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Me gjithë zemrën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Me gjithë zemrën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Me gjithë zemrën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Me gjithë zemrën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Me gjithë zemrën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Me gjithë zemrën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Me gjithë zemrën EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Me gjithë zemrën EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Me gjithë zemrën Empty96%Me gjithë zemrën Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Me gjithë zemrën Empty0%Me gjithë zemrën Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Me gjithë zemrën Empty0%Me gjithë zemrën Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Me gjithë zemrën Empty0%Me gjithë zemrën Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Me gjithë zemrën Empty1%Me gjithë zemrën Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Me gjithë zemrën Empty2%Me gjithë zemrën Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Me gjithë zemrën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Me gjithë zemrën Empty
16102012
MesazhMe gjithë zemrën

Me gjithë zemrën (u183u)4449bc38d9
Iu duk vetja i shkretë. Të vetmin burim ushqimi që kishte pasur, nuk e kishte më. Ajo pra ishte gjithçka dinte, por tashmë kishte ngelur pa të. Papritur, bota iu bë e ftohtë dhe po ndjente, se po e rrethonin vetëm të huaj. Fëmija i porsalindur, bërtiti. Mendoi se jetës së tij i kishte ardhur fundi. Ai nuk e kuptonte, se dhe tani kishte kush kujdesej për të. Ekzistonte dhe për të një plan. Gjithçka që iu mor, Mbrojtësi i tij do t'ia zëvendësonte me diçka më të mirë. Ushqimi, që dikur e kishte marrë vetëm nëpërmjet gjakut, tani shpejt do t'i vinte nëpërmjet qumështit të nënës. Ndërsa muret pa jetë të mitrës- e vetmja mbrojtje gjer atëherë- shpejt do të zëvendësoheshin me ngrohtësinë dhe mbështetjen familjare.

Prapëseprapë, të porsalindurit, i dukej sikur ka humbur gjithçka.

Shumë prej nesh e shohin veten në të njëjtën pozitë me këtë fëmijë. Ka kohëra, ku ndjejmë se kemi humbur çdo gjë, apo duket sikur gjërat janë thyer dhe asnjëherë nuk mund të jenë ashtu siç do t'i donim. Ka çaste, kur ndihemi se jemi braktisur dhe se asgjë nuk po funksionon ashtu siç e kishim planifikuar.

Po tamam si ai fëmija i sapo ardhur në jetë, shpesh gjerat nuk janë ashtu siç duken, dhe teuekkuli(mbështetja e plotë tek Zoti) do të thotë, të ndërgjegjësohemi dhe të kuptojmë se Mbrojtësi ynë ka një plan për ne. Teuekkul do të thotë të kesh besim të plotë, se Allahu do të kujdeset për ty- madje dhe atëherë kur gjërat duken të pamundura. Teuekul do të thotë të qëndrosh përpara Detit të Kuq- siç bëri profeti Musa (a.s) - me një ushtri pas teje, por pa t'u dridhur fare qerpiku, duke qenë i bindur, se Allahu do të të shpëtojë nga ajo bela. Do të thotë të kesh besim të plotë, se kur Allahu të heq kordonin umbilikal, ta zëvendëson atë me qumësht.

Nuk mund të ketë besim pa teuekkul; e nëse ekziston besimi i vërtetë, nuk ka sesi të mos ketëteuekkul. Allahu thotë në Kuran sipas asaj që mund të përkthejmë: "E, besimtarë të vërtetë janë vetëm ata, të cilëve kur përmendet Allahu u rrëqethen zemrat, të cilëve kur u lexohen ajetet e Tij, u shtohet besimi dhe janë të mbështetur vetëm te Zoti i tyre". (Enfalë, 8:2)

Si mund t'i rezistojmë pra mbështetjes së plotë tek Ai?

Nëse kuptohet drejt realiteti dhe fuqia e Allahut, atëherë çdokush do ta kuptojë, se mos mbështetja e plotë tek Allahu është dobësi e mendjes njerëzore. Asgjë, në gjithë universin, nuk ndodh pa lejen e Tij. As dhe një gjethe nuk bie nga pema pa lejen e Krijuesit. Ja se ç'thuhet në një tjetër ajet kuranor: "I Madhëruar është Ai, që në dorën e fuqisë së Tij është i tërë sundimi dhe Ai ka fuqi mbi çdo send". (Mulk, 67:1)

Atëherë kush mund t'i rezistonte mbështetjes së plotë tek Allahu? Allahu u drejtohet besimtarëve në Kuran: "Thuaj: “Neve nuk na godet asgjë tjetër, përveç asaj çka na është caktuar nga Allahu; Ai është ndihmëtar yni”. Prandaj, vetëm All-llahut le t’i mbështeten besimtarët".(Teube, 9:51)

Kurani sqaron se: "...dhe e furnizon atë prej nga nuk e kujton fare. Kush i mbështetet Allahut, Ai i mjafton atij. Allahu realizon dëshirën e vet dhe Allahu çdo gjëje ia ka caktuar kohën (afatin)".

Realiteti tregon, se nuk ka asgjë dhe askund që mund të mjaftojë. "...e kush nuk i beson të pavërtetat e i beson Allahut, ai është kapur për lidhjen më të fortë, e cila nuk ka këputje. Allahu është dëgjues i dijshëm". (Bekare, 2:256)

I dërguari i Allahut (paqja qoftë mbi të) ka thënë: "Nëse do t'i besonit Allahut me një teuekkul të drejtë, Ai do t'ju furnizonte ashtu siç furnizon zogjtë; ata dalin në mëngjes nga foleja me stomakun bosh dhe kthehen në mbrëmje me stomakun plot". (Tirmidhiu)

Ashtu siç bën me zogjtë dhe fëmijët e porsalindur, ashtu dhe ne na e sjell rrizkun andej nga nuk na e pret mendja.

Shpresë, përpjekje dhe mbështetje

Në fillim u tmerrua. E thirri të shoqin, i cili tashmë po i kthente shpinën për t'u larguar. "A do na lësh të vdesim këtu?" Asnjë përgjigje. E thirri sërish, por dhe këtë herë nuk mori asnjë përgjigje. Papritur, thirri dhe një herë: "A Zoti të ka urdhëruar të na sjellësh këtu?"

"Po," u përgjigj Ibrahimi.

Teukkul-i nuk është çështje gjymtyrësh, por çështje zemre.

Vetëm kur dëgjoi këtë, Haxheres iu shua frika. Edhe pse krejt papritur e gjeti veten vetëm në mes të shkretëtirës me foshnjën e saj të vogël dhe pa burim jete (ujë) gjëkundi, ajo e dinte dhe ishte e bindur, se Allahu nuk do ta braktiste kurrë. Besimi i saj ishte shumë i fortë, bindja e palëkundur. Por shumë shpejt pas largimit të Ibrahimit (a.s), fëmija i saj, Ismaili (a.s), zuri të qante nga etja. Edhe pse Haxherja kishte mbështetje të plotë tek Allahu, nuk ndenji ulur duke pritur, që uji t'i zbriste nga qielli.

Mbështetja tek Allahu ia mbushi zemrën Haxheres, por ajo vuri në lëvizje gjymtyrët dhe u përpoq me gjithçka kishte. Nisi të vraponte me nxitim mes kodrës Safa dhe Merva, duke kërkuar për ndonjë shenjë uji për të birin. Edhe pse nuk gjente asgjë, sa herë arrinte në majën e kodrës, nuk e humbte shpresën. Ashtu me vullnet të patundur, vazhdoi përpjekjet. Në të vërtetë, përpjekjet e saj ishin aq të forta, sa përkujtohen çdo vit gjatë haxhit në ritualin e Sajit, që gjuhësisht do të thotë, “të përpiqesh”.

Shumë njerëz e ngatërrojnë teuekkul-in me dorëzimin dhe ndërprerjen e përpjekjeve. Por nuk ka sesi të jetë kështu. Historia e Haxheres mbetet shembulli më i bukur, për të nxjerrë mësim lidhur me këtë çështje, gjë që përforcohet akoma më shumë me mësimin, që na ka dhënë Profeti ynë i dashur (paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të). Një ditë ai pa një beduin, që nuk e kishte lidhur devenë dhe iu drejtua: "Përse nuk e lidh devenë?" Beduini iu përgjigj: "I mbështetem Allahut." Atëherë Profeti (a.s) i tha: "Lidhe një herë, pastaj mbështetu tek Allahu".

Teukkul-i nuk është çështje gjymtyrësh, por çështje zemre. Ndërkohë që gjymtyrët përpiqen fort, zemra i mbështetet plotësisht Allahut. Kjo do të thotë, se çfarëdo të jetë rezultati i lëvizjes së gjymtyrëve, zemra do të jetë plotësisht e kënaqur, duke e ditur se rezultati është vendimi i pa të meta i Allahut.

Që të arrihet kjo gradë, duhet të kapesh fort pas litarit, të vësh në lëvizje gjymtyrët dhe ta lësh zemrën të qetë në punën e saj.Mesazhi/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Me gjithë zemrën 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Me gjithë zemrën :: Komentet

No Comment.
 

Me gjithë zemrën

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: