islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty20%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty7%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty7%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty7%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty7%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty7%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty7%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty37%PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! Empty
MesazhTitulli: PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT !   PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT ! EmptyMon 15 Oct 2012 - 20:42(Ne rubriken e komentimeve tek nje faqe e KTV-se ne facebook, ne baze te emrit ishte femer pyetsja, ia drejtonte kete pyetje muftiut te Kosoves drejtperdrejt ne nje emision LIVE, por nuk i eshte marre parasysh kjo pyetje).

- A kane me marre ne dore Kosoven keta "mjekrroshat - Bin Laden-at"?!

Paramendo çfare mentaliteti kane disa "shqiptar/e" ne kete kohe, deri kur do t'i themi injorances se nuk ke vend tek ne, po krejt ata qe kane mjekrra kane edhe floke, pse po nuk ju thone "keta flokqat", po keta ''mjekrroshat", une sot e pash nje mashkull me floke te medhaja ne universitet, une s'jam i ulet ta therras "o flokq", sepse e di qe ai ndjehet i nençmuar dhe eshte e drejta e tij me pas floke te gjata, ndoshta eshte gjeni brenda kokes, pse ta vleresoj ne baze te pamjes?!

O Zot i Madh, dhuroju mend atyre qe s'kane, e mos ua humbe mend atyre qe kane!

Duhet dite se mjekrra nuk eshte ''bombe'' qe pritet te shperthej e te na identifikoj si ''Bin Laden-a", po Bin Ladeni s'ka qene gjalle ne kohen e Skenderbeut, i cili kishte mjekerr, e as ne kohen e Ismajl Qemajlit, e as ne kohen e Naim Frasherit, bile tash se fundi kemi pas edhe komandantin Adem Jashari me mjekerr, deshmorin e ndjere, Zoti n'Xhenet e qofte, pastaj edhe Regjep Qosen, e shume figura tjera te njohura, te gjithe me mjekrra, askush kunder mjekrres se tyre s'po flet, edhe une me leshu sot mjekrren per estetike, apo per art, apo per ndonje qellim tjeter, krejt ne rregull per juve, si ta leshoj per ta fitu kenaqesine e Zotit, me qellime fetare, ehhh ketu me sulmoni menjehere, pse nuk i doni veprat qe kane qellim kenaqesine e Allahut, pse?!

Une njohe shume musliman, besimtar, te cilet nuk i kisha quajt ''mjekrrosha'', ani pse kane mjekrra, te cilet as me pshty ne toke nuk pshtyjne, e per hedhje te mbeturinave qe s'behet fjale, sepse e konsiderojne ndotjen e ambientit haram, bile ata edhe i largojne pengesat nga rruga, dhe te keqen e kthejne me te mire, e jane si bleta, marrin me te miren e luleve dhe japin me te miren, por asnje lule asnjehere nuk e demtojne, edhe pse kryejne procese te veshtira.

Pra, urdherojne ne te mire, ndalojne nga e keqja, prej dores dhe gjuhes se tyre jane te qete te gjithe, jane te mire per familje, per kujshi, per shoqeri, e keshtu me radhe, nuk vjedhin e nuk lendojne, nuk vrasin e nuk malltretojne, nuk genjejne e nuk shajne, ata japin selam - paqe ne çdo vend dhe situate, synojne kenaqesine e Zotit te tyre, sepse keshtu i ka mesu mesuesi i tyre, pejgamberi Muhamed, alejhi selam, e ti e konsideron ''rrezik'' ardhjen e tyre ne pushtet, ani pse nuk synojne pushtet, por edhe me synu, te duken ''te rrezikshem'' ata qe ua duan te tjereve ate e qe duan per vete?!

Keta kane zgjidhje per çdo problem, sepse zgjidhjet i marrin ne librin e quajtur Kur'an, i cili erdhi me zgjidhje per te gjitha problemet.

Mos paragjyko e mos lejo te biesh viktime e armiqeve te fese dhe disa mediumeve te caktuara, te cilat po mundohen ta trubullojne te verteten, por njihi per se afermi, percjelle nje prej tyre prej mengjesit deri ne mbremje, dhe shihe sa eshte ai ''i rrezikshem per shoqeri'', ai ul koken ne rruge dhe ec modest, e jo kryelarte, a ketu po sheh ''rrezik'' a, keta i quan ti ''terroriste'' a, po ti kush na qenke atehere?!

Po nese ndonje prej tyre ben diçka te pahijshme, mos i akuzo te tjeret, nese une kaloj ne semaforin e kuq, une ndeshkohem, e jo te gjithe shoferet, dhe kur une mbaj mjekerr, nuk japi shenj se ''jam pasues i Bin Laden-it", sepse ai s'ishte i vetmi qe kishte mjekerr dhe ate se kemi pejgamber, shihe historine e pejgamberit tone te vertete, Muhamedit alejhi selam, e aty na njeh neve me se miri.

Edhe njehere po e perseris ate lutje:

O Zot i Madh, dhuroju mend atyre qe s'kane, e mos ua humbe mend atyre qe kane!

AMIN.

Autor: Labinot Kunushevci

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
PYETJA MA PALIDHJE QE KAM LEXU DERI ME SOT !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: