islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty20%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty7%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty7%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty7%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty7%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty7%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty7%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty37%Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Për ty që po ikë nga udhëzimi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
MesazhTitulli: Për ty që po ikë nga udhëzimi   Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyMon 15 Oct 2012 - 19:37


Po pikojnë lotët nga sytë e mi dhe zemra po i shoqëron me melodinë e trishtimit të lodhur nga një dhimbje e errët. Lotët s'kanë të ndalur nga dhimbja për ty o vëllau im i dashur.
Si ike nga rruga e shpëtimit e tash je strukur nën hijen e argëtimit të kësaj jete mashtruse? E lëshove litarin që ishte shpresë e vetme “dikur” për ty që të shpëtosh nga hudhja në humnerë…
E harrove përgjigjjen e një pyetje që aq shumë e kërkove, e harrove atë fjalë që ta sqaroi qëllimin e krijimit tënd, si u zhduk ajo fjalë nga mendja jote? Të tregoj Krijuesi yt qëllimin për çfarë të krijoj, nuk të tregova unë as ai e as ata, por vet Krijuesi yt, tu drejtua me Fjalën e Tij: “Nuk të krijova për tjetër veç se të më adhurosh Mua” dhe ti e pranove këtë fjalë se kjo fjalë ishte shërim për hutinë tënde.
Tu drejtua ty Zoti yt me fjalët më të bukura në Librin e TIj. Dhe ti e pranove atë Libër si Udhërrëfyes tëndin, Zoti yt të tha: “Se ky është libri që nuk ka dyshim aspak në të” dhe ti iu dorëzove me besim pa as edhe një dyshim në të. Të tha se është “Për ata që besojnë të fshehtën, falin namazin dhe japin nga ajo qe u kemi dhënë” dhe ti deshe të jesh ndër ta dhe fillove të shkosh gjurmëve të tyre.
Ndjeve në thellësinë tënde kënaqësi, pate qetësinë që e gjete udhën drejt suksesit. Lumturia vërehej edhe në fytyrën tënde që shkëlqente si diell, buzëqeshja jote ishte e pandërprerë, sytë e tu rridhnin margaritar e fjalët tua ishin si perla të çmuara atëherë kur i kërkoje falje Mëshiruesit … por ku mbeten të gjitha këto, ku i humbe, kush ti vodhi apo ku i ke varrosur?
A vërtet nuk të kujtohet, atëherë kur ishim në pozitën më të vlefshme “Razz”, ti thoje se “jam njeriu më i lumtur në botë”?!
Po tash ku iku ajo lumturi apo më mirë të them, pse po ikën nga ajo lumturi?!
Kaq e vlefshme të duket kjo dunja?!
Vërtet është kënaqësi që arrihet shumë shpejt, por dije o vëllai im i dashur se është e shkurtër, betohem në Allahun se është shumë më e shkurtër se sa që po mendon. Vërtet do ta kuptosh një dit se kënaqësinë që po e lëshon për këtë dunja, është shumë më e çmuar dhe e përjetshme. Po atë dit do ta kuptosh se atë që e fitove se sa e shkurtër ka qenë, thjesht disa çaste te cilat aq shpejt do të ikin sa që s’do të kujtohen ndryshe veq se nje hije qe kalon shum shpejt. Por mua me dhimbsesh, e zemra më është pikëllu nga mërzia për ty, se dëshira ime është që ta kuptosh para asaj dite qe s’do të ketë dobi përkujtimi për ty.
Vëlla i nderuar mu përgjigj sinqerisht për hir të Krijuesit tënd. Si mundesh, me çfarë fuqie dhe guximi po largohesh nga rruga e Zotit tënd edhe pasi e shijove ëmbëlsinë e frikës nga Allahu?
A mos ndoshta ëmbëlsinë e imanit se shijove kurrë dhe çdo gjë ishte hipokrizi?!!!
Nëse përgjigjja është pohuese, atëherë ke frikë Allahun se wAllahi dënimi i Tij është i ashpër, pendohu sa më parë se vendi yt do të jet me i ulët se i kufarëve në Zjarrin e Xhehenemit i ndezur fort që djeg cdo gjë dhe lend djegse jan guret dhe njerzit… A mos ndoshta deshiron që të jesh lend djegse e Xhehenemit? Pos nëse pendohesh dhe kërkon falje te Mëshiruesi, mund të shpëtosh nga tmerri i Xhehnemit…
Le ta dish se Ai (Allahu) është që pranon pendimin dhe fal shumë. Mjafton qe ti kthehesh Atij.
Por nëse përgjigjja jote është mohuese, atëherë më thuaj o vëlla i dashur që gjithë këto kënaqësi që i përjetove në udhzimin e Allahut, dhe ato kënaqësi që i ka përgatitur Allahu për robërit e Tij të dëgjueshëm, që kurrë syri nuk ti ka pare, as veshi nuk ti ka dëgjuar e as mendja nuk të shkon kurrë, të gjitha këto po i sakrifikon për kënaqësinë e kësaj dunjaje kalimtare?! Më trego pash Allahun ton “A ja vlen një gjë e till?”
Zemra ime nuk po mundet të jetë e qetë kur po të shoh të zhytur në detin e mëkateve, vërtet sytë e mi lotojnë për ty, që po ikën nga udhëzimi pasi që u largove nga errësira.
wAllahi un për ty po e lakmoj kënaqësinë e Allahut, wAllahi çdo gjë të kësaj dunjaje do ta bëja për ty, veç të jesh përsëri në mesin tonë, të jesh përsëri në rrugën e Krijuesit tënd, por ti e di se unë asgjë nuk mund të bëj për ty, veq Krijuesit tim ti drejtohem me dua për ty dhe thirrje të bëj që të pendohesh tek Zoti yt, e ty të mbetet o vëllau im që të mendosh a dëshiron ti kthehesh Allahut me lot pendimi dhe kërkim të faljes apo të vraposh pas dunjas?!

A thua sikur ta dije sa shumë kohë më merr mendimi për ty, si dhe pse je duke u larguar…
… ti dëgjosh duat e mija që i bëj për ty…
… ti shohësh lotët e mi si rrjedhin nga brenga për ty …
… ta shohësh plagën time që është shkaktuar nga dhimbja për ty …
… ta dije si ma ka mbuluar brenga gjithë zemrën time…
A do ta mendosh vallë krahas gjithë kësaj brenge dhe trishtimi që unë e ndjej për ty si një rob i Krijuesit tend, mendo sa do të jet hidhërimi i Allahut që është shkatuar nga devijimi yt?
A nuk e di se Krijuesi ynë gëzohet kur robi i tij pendohet, me shumë se njeriu kur e gjen devenë dhe ushqimin e tij atëherë kur ka mbetur pa asnjë shpresë në mes të shkretëtires?
A nuk dëshiron që ti të jesh i shpëtuar dhe Krijuesin tënd ta gëzosh me kthimin tënd tek Ai me pendim?!!!
Në fund të letres time pë ty të them: “Lus Allahun që sa më par të largohesh nga shkatrrimi që të është amballazhuar me mbështellës dekurues”
Mos ik por eja ne shpëtim…
Të pres në safin e par të më bazhkangjithesh, ….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
MesazhTitulli: Re: Për ty që po ikë nga udhëzimi   Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyMon 15 Oct 2012 - 20:16

Allahu te meshirofte per kete postim te bukur, dhe njeherit te deshiroj mireseardhje ne kete forum!

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
MesazhTitulli: Re: Për ty që po ikë nga udhëzimi   Për ty që po ikë nga udhëzimi EmptyMon 15 Oct 2012 - 22:06

es-selamu alejkum we rahmetullah....Amin we ijaki, dashte Allahu te kemi dobi te hajrit nga postimet qe bejme te gjith ne kete forum Allahu ju shperbleft dhe juve per punen qe beni...Allahu ju ruajt te gjithve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty
MesazhTitulli: Re: Për ty që po ikë nga udhëzimi   Për ty që po ikë nga udhëzimi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Për ty që po ikë nga udhëzimi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: