islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty20%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty7%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty7%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty7%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty7%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty7%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty7%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty37%Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun Empty
MesazhTitulli: Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun   Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun EmptyMon 15 Oct 2012 - 18:38


Falënderimi i takon All-llahut që na urdhëroi të bëjmë xhihad me zemër, me dorë e me gjuhë dhe që caktoi shpërblime të mëdha për ata që e zbatojnë këtë urdhër.
Paqja dhe shpëtimi qofshin mbi Muhammedin që u dërgua mëshirë për mbarë botërat.
Ai luftoi në rrugë të All-llahut që fjala e Tij të jetë e Lartë e fjala e qafirëve të jetë e poshtëruar e përbuzur.
Kënaqësia e All-llahut qoftë mbi shokët e Muhammedit dhe pasuesit e tyre që lanë vatrat e tyre dhe u shpërndanë në botë që ti zhdukin kufrin dhe qafirat me zemrat e tyre, me gjuhët e tyre dhe me shpatat e tyre.
Le të jetë mëshira e Tij mbi të gjithë ata që e ndjekin rrugën e tyre, të parëve tonë të mirë deri në ditën e Kijametit.
Në këtë shkrim kam dëshirë të paraqes tregimin e Abdullah ibën Mubarekut dijetar dhe muxhahid.
Ai tregon se një vit prej vitesh ishte duke shkuar në Crying or Very sad .
Gjatë rrugës pa diçka të zezë në rrugë para vetes e kur u afrua e identifikojë një plakë që kishte të veshur rroba dhe peçe të leshit.
I tha: "Esselamu alejki ve rahmetull-llahi ve berekatuhu."
Ajo i tha: "Selam! Fjalë nga Zoti, Mëshirëploti" (Jasin 58)
Ai e pyeti: Cka po bën në këtë vend ?
Ajo u përgjegj: "Cilitdo që ia humb rrugën All-llahu, askush nuk mund ta udhëzojë atë…" (El A'raf 186)
Atëherë e mori vesh se ajo e kishte humbur rrugën.
E pyeti: Për ku po shkon?
Ajo tha: "Lavdia dhe madhështia për Atë i Cili mori robin e Tij për udhëtim nga Mesxhidi Harami (Qabeja) në Mesxhidi Aksa …" (El Isra 1)
E morri vesh se ajo donte të shkonte në Kuds dhe e pyeti: Qe sa kohë je këtu ?
Ajo u përgjegj: "…tri netë me rradhë…" (Merjem 10)
Pastaj Abdullah ibën Mubareku i tha: Nuk shoh se ke për të ngrënë diçka.
Ajo i tha: "Dhe është Ai i Cili më ushqen dhe më jep të pi" (Esh shuara 79)
E pyeti: E me çka merr abdest?
Ajo tha: "…nuk gjeni ujë atëherë merrni tejemum me dhe të pastër…" (En Nisa' 43)
Mandej Abdullahu e pyeti: Unë kam me vete ca ushqim. A dëshiron për të ngrënë ?
Ajo i tha: "…pastaj plotësoni agjërimin tuaj deri në rënien e natës…" (El Bekare 187)
Ai i tha: Tani nuk jemi në Ramazan!
Ajo i tha: "…Dhe kushdo që bën mirë me vullnetin e tij, atëherë padyshim që All-llahu është Vlerësues për gjithçka, i Gjithëditur" (El Bekare 158)
Ai i tha: Na është lejuar neve të hajmë ushqim në udhëtim (edhe kur është Ramazan).
Ajo i tha: "…Pra, nëse agjëroni, kjo është akoma më mirë për ju, veç sikur ta dinit" (El Bekare 184)
I tha: Pse nuk më flet ashtu si të flas unë ty?
Ajo u përgjegj: "Nuk ka fjalë që ai (njeriu) e nxjerr nga goja, veçse për të është një vëzhgues pranë tij i gatshëm (për ta shënuar atë)" (Kaf 18)
Pastaj e pyeti: Prej cilit lloj të njerëzve je ti atëherë ?
Ajo u përgjegj: "Dhe mos ndiq (O njeri! Mos fol, mos bëj) atë gjë për të cilën s'ke dijeni. Me të vërtetë që të dëgjuarit, të shikuarit dhe zemra, secila prej tyre do të pyetet" (El Isra 36)
I tha: Gabova në këtë pyetje e ma bën hallall ?
Ajo i tha: "…Asnjë qortim për juve këtë ditë, All-llahu ju fali dhe Ai është më Mëshirploti se çdo mëshirues" (Jusuf 92)
Ai e pyeti: A dëshiron të marrë me vete në devenë time e ta arrish karavanin tënd ?
Ajo tha: "…dhe çfarëdo vepre të mire që të bëni, All-llahu ka dijeni për të…"(El Bekare197)
Kur përgaditej të hipte në deve ajo i tha: "Thuaju besimtarëve që ta ulin shikimin (nga gjërat e ndaluara)…" (En Nur30)
Ai e uli shikimin e vet nga ajo dhe i tha asaj të hipte në deve. Duke hipur në deve ajo u shqetësua dhe lëvizi me forcë e i shkeu rrobat plakës e cila tha: "Dhe çfarëdo fatkeqësie që ju bie, ajo është veçse çfarë vetë duart tuaja e kanë fituar…"(Esh shura 30)
Abdullahu e porositi plakën që të durojë derisa ta lidh devenë.
Ajo tha: "Dhe ne e bëmë Sulejmanin ta kuptojë çështjen…" (El Enbija 79)
Ai e lidhi devenë e plaka hipi dhe e tha duanë e hipjes ne kafshë: "…Lavdi i qoftë Atij i Cili e ka nënshtruar këtë për ne dhe ne kurrë nuk do ta kishim atë (nën pushtet me përpjekjet tona)" (Ez Zuhruf 13)
Ai morri frerin e deves dhe filloi ta tërheqë me forcë e ti bërtas.
Ajo i tha: "Dhe ji i përmbajtur në ecje e ule zërin…" (Lukman 19)
Ai filloi të ecte ngadalë ngadalë dhe të thurte poezi.
Ajo i tha: "…këndoni pra, nga Kur'ani sa të jetë e lehtë për ju prej tij…" (El Muzzemmil 20)
Ai i tha: Të është dhënë një hajr i madh.
Ajo i tha: "…Por askush nuk përkujton përveç njerëzve të brumosur me mendje të shëndoshë" (El Bekare 269)
Pasi ecën një copë rrugë Abdullahu e pyeti: A ke burrë?
Ajo ju përgjigj: "O ju që keni besuar! Mos pyetni për gjërat që, nëse ju janë dhënë të qarta, mund t'ju sjellin shqetësime…" (El Maideh 101)
Heshti Abdullahu e nuk foli më me plakën derisa e arritën karavanin e saj. Mandej i tha: Ky është karavani e kënd e ke në karavan.
Ajo i tha: "Pasuria dhe fëmijët janë zbukurimi i jetës së kësaj bote…" (El Kehf 46)
E morri vesh se kishte fëmijë dhe e pyeti: Si i kanë emrat ?
Ajo tha: "…Dhe All-llahu vërtet e bëri Ibrahimin mik të ngushtë" (En Nisa 125) "…dhe Musait All-llahu i foli drejtpërdrejt me fjalë" (En Nisa 164) "O Jahja! Mbahu fort pas Librit të parë …"(Merjem 12)
Abdullahu thirri: O Ibrahim , o Musa, o Jahja!
Në atë erdhën dy djem të rinjë sikur hëna e pasi u ulën tha ajo: "…Tani, dërgoni njërin prej jush me këtë monedhë argjendi në qytet dhe të gjejë ushqim të pastër e të ligjshëm për tu ngrënë dhe t'ju sjellë juve të tjerëve këtu…" (El Kehf 19)
Shkoi njëri prej tyre dhe solli ushqim dhe ajo tha: "Hani dhe pini në qetësi për atë që ju dërguat para jush në ditët e shkuara" (El Hakkah 24)
Abdullahu tha: Nuk ha ushqimin tuaj derisa të më tregoni për të (plakën).
Thanë djemtë: Kjo është nëna jonë dhe që dyzet vjet nuk flet veçse me Kur'an nga frika se bie në mëkat e ta hidhërojë Mëshiruesin.
Abdullahu mendoi: I lartësuar e të pa të meta është Ai që vepron çka të dojë, dhe tha: "Kjo është mirësia e All-llahut të cilën Ai e dhuron mbi kë të dojë Ai. Dhe All-llahu është Zotëruesi i Mirësive të Mëdha" (El Xhumuah 4)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një ngjarje me Abdullah Ibën Mubarekun
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: