islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty20%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty7%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty7%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty7%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty7%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty7%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty7%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty37%Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit Empty
MesazhTitulli: Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit    Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit EmptyMon 15 Oct 2012 - 16:44

Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit
Esenca e së keqes: pakujdesia dhe epshi

Pra, pakujdesia dhe epshi janë esenca e së keqes. Andaj All-llahu I Madhërishëm thotë: “Dhe mos iu bind atij që ia kemi shmangur zemrën e tij prej përkujtimit ndaj Nesh dhe i është dhënë epshit të vet, pse puna e tij ka mbaruar” 1
Epshi si i tillë nuk veçohet si shkaktar i vetëm i të këqijave, por kjo ndodh nëse ai shoqërohet nga padituria, se përndryshe njeriu që e pason epshin, kur e di mirë se një vepër është e dëmshme për të, ai natyrisht largohet nga kryerja e asaj vepre, sepse All-llahu e ka bërë që shpirti ta dojë vetëm atë që është e dobishme për të dhe ta urrejë atë që është në dëm të tij, kështu që nuk e vepron atë për të cilën është i bindur se dëmton. Por nëse kjo ndodh, atëherë ndodh për shkak të dobësisë së trurit të njeriut. Andaj ky karakterizohet me atë se është i mençur, mendjemprehtë dhe inteligjent, dhe për këtë shkak sprovimi më i madh vjen nga djalli i mallkuar dhe jo nga vetë shpirti, sepse shejtani ia zbukuron të këqijat dhe e urdhëron me to, duke ia përkujtuar atij gjërat që mund të llogariten si të dobishme, e jo dëmet, ashtu si veproi iblisi (djalli) me Ademin dhe Havanë duke iu thënë: “O Adem, a do të të tregoj për pemën e pavdekshmërisë dhe të sundimit të pafundmë. Ata të dy hëngrën nga ajo (pemë) dhe që të dy u zhveshën” .2
Po ashtu u tha: “Zoti juaj nuk ua ndaloi juve dyve atë pemë vetëm që të mos bëheni melekë (engjëj), ose të mos bëheni prej të përjetshmëve”. 3
Andaj All-llahu thotë: “Kush mbyll sytë para këshillave të Zotit, atij ia shoqërojmë një djall që nuk i ndahet kurrë. E ata (djajtë) do t’i shmangin nga rruga e drejtë, kurse (jobesimtarët) mendojnë se janë duke i udhëzuar” .4
Në një ajet tjetër thotë: “A atij që vepra e vet e keqe i është hijeshuar dhe e sheh si të mirë (a është i njëjtë me atë që i largohet asaj)?” .5
E në ajetin tjetër All-llahu thotë: “Ju mos ua shani ata (zota) që u luten (idhujtarët), pos All-llahut, e (si hakmarrje) të fyejnë All-llahun nga armiqësia, duke mos ditur (për madhërinë e Tij). Kështu Ne ia kemi zbukuruar çdo populli veprimin e vet, mandej e ardhmja e tyre është te Zoti i tyre, e Ai i shpërblen për atë që vepruan”.6
Ndërsa pjesa e ajetit: “Kështu Ne ia kemi zbukuruar çdo populli veprimin e vet” ,7 do të thotë se zbukurimi i gjërave të mira bëhet nëpërmjet melekëve, pejgamberëve, dhe besimtarëve, ndërsa i të këqijave nëpërmjet shejtanëve prej xhinëve dhe njerëzve, siç thotë All-llahu I Madhërishëm: “Kështu shumicës së idhujtarëve, idhujt ua hijeshuan atyre mbytjen e fëmijëve të vet, për t’i shkatërruar (me mashtrime) dhe për t’ua ngatërruar fenë (që e kishin pasur të Ismailit)”.8
Injoranca shpie në veprimin e veprave të këqija
Në bazë të asaj që u tha më parë nënkuptohet se ajo që i shpie njerëzit në mëkate është injoranca dhe mosdija se ato (mëkatet) pa dyshim i dëmtojnë ata, apo të menduarit se ato me siguri iu sjellin dobi. Andaj, shokët e pejgamberit a.s. thoshin: “Çdokush që i bën mëkat All-llahut është xhahil (injorant)”. Dhe me këtë e kanë komentuar ajetin: “Pendim i pranueshëm tek All-llahu është vetëm ai i atyre që e bëjnë të keqen me mosdije, e pastaj shpejt pendohen” ,9 si dhe ajetin: “E kur të vijnë ty ata që i besojnë ajetet tona, thuaju: “Selamun alejkum, Zoti juaj ia ngjeshi vetes mëshirën. Kush bën prej jush ndonjë të keqe pa dije, e mandej pas asaj (të keqe) pendohet dhe përmirësohet, s’ka dyshim se All-llahu është që falë shumë dhe është Mëshirues”. 10
Për këtë arsye gjendja e kryerjes së veprave të këqija është quajtur injorancë, sepse ajo së bashku me personin që bën ndonjë vepër të keqe është pjesë e gjendjes së injorancës. Katadeja thotë: “Shokët e pejgamberit a.s. janë unanimë se çdokush që i bën mëkat Zotit është në injorancë, qoftë e bën këtë me qëllim apo pa qëllim, dhe çdokush që i bën mëkat All-llahut është injorant”. Ndërsa Muxhahidi dhe Dahhaku kanë thënë: “Nuk është injorancë e personit nëse nuk e di hallallin dhe haramin, por injorancë është në momentin kur zhytet në mëkat”. Kurse Ikrimeja thotë: “Dynjaja e tëra është injorancë”. Ndërsa kur Hasen El-Basriu u pyet për këta njerëz (pra, mëkatarët), tha: “Ata janë njerëz që nuk e dinë se çka iu takon dhe me çka obligohen. E kur u pyet: e çka nëse arrijnë ta kuptojnë? Ai u përgjigj: le të largohen nga ato (mëkatet)”.
______________________________
1.Kaptina El-Kehf, ajeti 28.
2.Kaptina Ta-Ha, ajetet 120, 121.
3.Kaptina El-E’raf, ajeti 20.
4.Kaptina Ez-Zuhruf, ajeti 36, 37.
5.Kaptina Fatir, ajeti 8.
6.Kaptina El-Ena’m, ajeti 108.
7.Kaptina El-Ena’m, ajeti 108.
8.Kaptina El-Ena’m, ajeti 137.
9.Kaptina En-Nisa’, ajeti 17.
10.Kaptina El-Ena’m, ajeti 54.
Shejhul-Islam Tekijjud-din Ahmed Ibn Tejmijje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lufta me vetveten dhe qortimi i epshit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: