islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të adhurosh në fshehtësi  EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të adhurosh në fshehtësi  EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të adhurosh në fshehtësi  EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të adhurosh në fshehtësi  EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të adhurosh në fshehtësi  EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të adhurosh në fshehtësi  EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të adhurosh në fshehtësi  EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Të adhurosh në fshehtësi  Empty20%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Të adhurosh në fshehtësi  Empty7%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Të adhurosh në fshehtësi  Empty7%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Të adhurosh në fshehtësi  Empty7%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Të adhurosh në fshehtësi  Empty7%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Të adhurosh në fshehtësi  Empty7%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Të adhurosh në fshehtësi  Empty7%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Të adhurosh në fshehtësi  Empty37%Të adhurosh në fshehtësi  Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të adhurosh në fshehtësi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Të adhurosh në fshehtësi  Empty
MesazhTitulli: Të adhurosh në fshehtësi    Të adhurosh në fshehtësi  EmptySun 14 Oct 2012 - 20:30

Njëri prej selefëve kishte agjëruar për njëzet vite. Ai agjëronte një ditë dhe hante ditën tjetër, ndërsa familja e tij nuk kishte njohuri për këtë. Ai e kishte një dyqan tek i cili shkonte në agim. Me vete e merrte mëngjesin dhe drekën. Nëse ishte dita që ishte agjërueshëm, e jepte ushqimin sadaka. Nëse ishte dita në të cilën nuk ishte agjërueshëm e hante ushqimin. Pas perëndimit të diellit, ai kthehej te familja dhe hante darkë me ta
Në një natë dimri të ftohtë para dhjetë vitesh dola me shokë në shkretëtirë. Njëra prej veturave tona ishte prishur, kështu që nuk patë zgjidhje tjetër pos të qëndronim jashtë në të ftohtë. Më kujtohet se e ndezëm një zjarr dhe u ulëm bashkë. Sa të kënaqshme janë disa kujtime te dimrit kur je i ulur përeth zjarrit!
Kur u zgjatën diskutimet tona, vura re se njëri prej vëllezërve tanë ishte pervjedhur tinëzisht jashtë rrethit tonë. Ai ishte person shumë i devotshëm, i cili bënte adhurim fshehurazi. E vëreja se ai shkonte për namaz të xhumasë shumë herët, nganjëherë edhe para se të hapeshin dyert e xhamisë.
Ai ishte larguar dhe me veti e kishte marrë një tas me ujë. Mendova se ka shkuar për nevojë fiziologjike. Kur u vonua u ngrita për të pare se ku ishte. Atë e gjeta shumë larg vendit tonë. Ai ishte mbështjellë veten me një pallto për shkak të ftohtit ekstrem dhe ishte në Razz mbi rërë në errësirë të natës.
Dukej se ai po e luste Allahun për mëshirë dhe dashuri. Ishte e qartë se ai e donte Allahun dhe unë mendoj se Allahu e donte atë. E kuptova se adhurimi larg nga sytë e të tjerëve e nderon personin në këtë botë, përveç nderimit në botën tjetër.
Kanë kaluar ditë që nga ajo kohë dhe ne ende njihemi. Allahu e ka bërë atë të çmueshëm te njerëzit. Ai merr pjesë me orarë të plotë në projekte të thirrjes së njerëzve në fe. Kur ai shkon në ndonjë treg fëmijët garojnë drejt tij t`i tundin duart nga dashuria dhe respekti!
Sa shumë biznismen, princa dhe njerëz të vlefshëm do të dëshironin ta kishin dashurinë që njerëzit e kanë për këtë person, por sa larg kësaj janë ata!
Ti refuzon ta kalosh natën me një qiri të ndezur dhe fle.
Por, përsëri pret të më takosh mua (Allahun).
Po! Allahu thotë: “Nuk ka dyshim se ata që besuan dhe bënë vepra të mira, atyre i Gjithëmëshirshmi do t`u krijojë (në zemrat e tyre) dashuri.” (Merjem, 96)

Kuptimi i kësaj është se Allahu do t`I bëjë njerëzit që t`I duan ata, pasi kur Allahu t`I do, Ai i bën të cmuar në tokë.
I dërguari a.s ka thënë: “Kur Allahu e do dikën nga robërit e Tij, Ai e thirr Xhibrilin a.s dhe i thotë: “Unë e dua filanin, kështu që duaje edhe ti.’ Xhibrili a.s e do atë, dhe në të njëjtën kohë u thotë banorve të qiellit: ‘Allahu e do filanin kështu që dojeni edhe ju.’ Në këtë mënyrë, banorët e qiellit e duan atë. Ai bëhet i pranuar edhe nga banorët e tokës. Nëse Allahu e urren dike nga robërit e TIj, Ai e thirr Xhibrilin a.s dhe i thotë: “Unë e urrejë filanin, kështu urreje edhe ti.’ Pastaj Xhibrili a.s e urren atë dhe u tregon banorëve të qiellit: ‘Allahu e urren filanin kështu urrejeni edhe ju. Në këtë mënyrë banorët e qeillit e urejnë atë dhe ai po ashtu do të urrehet nga banorët e tokës.”(Transmeton Muslimi)

Sa bukur është te jetosh, të hash dhe të pish në këtë botë dhe në të njëjtën kohë Allahu t`jua përmend emrin në qiell, duke thënë: “E dua filanin!”
Zubejr ibn Avami r.a ka thënë: “Kush ka mundësi t`i mbaj veprat e mira të tij sekret, atëherë le të veprojë ashtu.”
Adhurimi i fshehët mund të bëhet në mënyra të ndryshme. Ti mund ta kryesh atë duke falur namaz të natës rregullisht, edhe nëse e falë nga një rekat çdo natë, të cilin e falë menjëherë pas jacisë ose para se të flesh ose para namazit të sabahut, kjo të fut në radhët e atyre që falin namaz nate.
I Dërguari a.s ka thënë: “Allahu është Tek dhe Ai e pëlqen atë që është tek: Kështu që falni namaze teke (natën). O ju njerëz të Kur`anit!”
Prej akteve të fshehta të adhurimit që mund t`i kryesh është të pajtosh njerëz që janë fjalosur si: kolegët, fqinjët ose burrin me gruan.
I Dërguari a.s ka thënë: “A t`ju informoj për një vepër më të mire se sa namazi, agjërimi dhe sadakaja?”
Njerëzit thane: “Po, të lutem.”
Ai u përgjigj: “Të krijosh paqe në mes të njerëzve. Ndërsa të krijosh armiqësi në mes të njerërzve është ajo që i shkatërron gjërat!”
Po ashtu, prej veprave të fshehta të adhurimit që mund t`i kryesh është ta kujtosh Allahun shumë, pasi kush e do dike ose diçka, gjithmonë e kujton atë. I Dërguari a.s ka thënë: “A t`ju tregoj veprën më të mire, më të pastër tek Zoti juaj dhe më të mire për ju sesa takimi i armikut në betejë ku ju i goditni qafët e tyre dhe ata tuajat?”
Sahabët u përgjigjen: “Po, o i Dërguari i Allahut! Cila është?”
I Dërguari i Allahut tha: “Kujtimi i Allahut.”

Gjithashtu prej veprave të fshehta të adhurimit është dhënia e lëmoshës (sadakasë) fshehurazi, pasi që ky veprim e shuan zemërimin e Allahut.
Kur Ebu Bekri r.a e falte namazin e sabahut, ai dilte në shkretëtirë për të marrë diçka pastaj kthehej në Medine. Omeri befasohej dhe e pyeste veten ku shkonte, kështu një ditë vendosi ta përcillte. Pas namazit të sabahut ai e pa Ebu Bekrin duke dale nga Medina. Ebu Bekri shkoi te një tendë në shkretëtirë. Omeri u fsheh prapa një shkëmbi për të pare se çfarë po bënte.
Ebu Bekri kaloi pak kohë në tendë dhe pastaj u largua . Omeri doli nga vendi i fshehjes dhe hyri në tendë ku e gjeti një plakë të verbër me fëmijë të vegjël.
Omeri e pyeti : “Kush është personi që vjen tek ti?”
Ajo tha: Nuk e njoh atë. Ai është vetëm musliman i rëndomtë. Ai vjen tek ne çdo mëngjes që nga kjo kohë (e tregon kohën prej kur ka filluar t`i shërbej).”
Omeri tha: “Çfarë bën për ju?”
Ajo u përgjigj: “Ai e pastron shtëpinë, e përgatit brumin, i mjelë kafshët dhe pastaj shkon!”
Omeri doli nga tenda duke i thënë vetes: “Ti i ke lënë kalifët që do t`ju zëvendësojnë të rraskapitur, o Ebu Bekër!’
Omeri nuk ishte aq larg shkallës së adhurimit të Ebu Bekrit dhe devotshmërisë së tij. Njëherë Talha ibn Ubejdullahu e pa Omerin duke dale nga shtëpia në orët e vona të natës dhe pastaj hynte në disa shtëpi, njërën pas tjetrës. Talha e pyeste veten se çfarë bënte Omeri në këto shtëpi.
Kur Talha u zgjua të nesërmen, ai shkoi te shtëpia e parë ku e gjeti një plakë të paaftë. Ai i tha: “Pse vjen ky njeri tek ti?”
Ajo u përgjigj: “Ai më ka premtuar se do të vazhdojë të vijë tek unë që nga kjo ditë. Ai vjen tek unë për t`i përmbushur nevojat e mia dhe për të ma lehtësuar dhimbjen.”
Talha pastaj u nis dhe tha me vete: “Të humbtë nëna, o Talha! A je duke e mbikëqyrur një person si Omeri?”
Një ditë, Omeri r.a ia kishte mësyrë rrethinave të Medinës, kur hasi në një udhëtar të vjetër duke pushuar në mes të rrugës. Ai e kishte ngritur tendën e tij të vjetër dhe ishte ulur pranë hyrjes së saj i hutuar.
Omeri e pyeti: “Kush je ti?”
Ai u përgjigj: “Unë jam beduin. Kam ardhur te prijësi i besimtarëve për të marrë ndihmë nga ai.” Ndërkohë Omeri e dëgjoi rënkimin e një gruaje brenda tendës dhe e pyeti beduinin për të.
Ai tha: “Mos u brengos. Shko dhe kryej punët tua.”
Omeri u përgjigj: “Në fakt kjo është puna ime.”
Beduini tha: “Gruaja ime është gati për të lindur dhe unë nuk kam as pasuri, as ushqim. As nuk kam ndonjë person për të më ndihmuar.”
Omeri u kthye shpejt në shtëpi dhe i tha bashkëshortes së vet Umi Kulthumit, bijës së Ali ibn Ebi Talibit r.a: “A ke diçka në shtëpi me të cilën të ka bekuar Allahu.”
Ajo e pyeti: “Çfarë kërkon?”
Ai i tregoi për beduinin. Bashkëshortja e Omerit i mori gjërat e saj, kurse Omeri r.a e mori një thes me ushqim, një enë dhe ca zjarr. Ata shkuan te ky njeri. Bashkëshortja e Omerit hyri te gruaja, ndërsa Omeri qëndronte me njeriun. Ai e përgatiti zjarrin dhe filloi ta gatuante ushqimin. Tymi që dilte nga zjarri e përshkonte mjekrën e tij. Njeriu ishte ulur dhe e shikonte.
Ndërkohë, bashkëshortja e Omerit thirri nga brenda dhe tha: O prijës i besimtarëve! Lajme të mira për një foshnje djalë!”
Kur njeriu i dëgjoi fjalët “prijës i besimtarëve” u trondit dhe tha: “A je ti halifi, Omer Ibnul Hattabi?”
“Po, unë jam,” u përgjigj Omeri.
Njeriu u hutua dhe filloi të mbante largësi nga Omeri.
Omeri i tha: “Qëndro në vendin tend.”
Ai pastaj e kapi enën, e vendosi afër tendës dhe i tha gruas së tij: “Merr ca nga ky ushqim për të.” Gruaja e hëngri shujtën e saj dhe e la pjesën e tepruar të ushqimit jashtë tendës. Omeri e mori pjatën dhe e vendosi para njeriut dhe I tha: “Ha nga kjo, sepse ti nuk ke fjetur që nga mbrëmë.”
Omeri pastaj e mori bashkëshorten e tij dhe i tha njeriut: “Eja tek unë nesër që të jap çfarëdo që dëshiron.”
Mëshira e Allahut qoftë mbi Omerin për shkak të modestisë dhe akteve të fshehta të adhurimit që ai i bënte me të vetmin qëllim të arritjes së dashurisë së Allahut.
Ali ibn Husejni r.a e barrte një thes bukë natën dhe e shpërndante sadaka. Ai thoshte: “Dhënia e sadakasë fshehurazi e shuan zemërimin e Allahut.” Kur ai vdiq, shenja të zeza vëreheshin në trupin etij. Njerëzit thane: “Kjo është shpina e një personi, i cili ka bartur gjëra të rënda, por për sa jemi të informuar ai kurrë nuk e ka bërë një punë të tillë.”
Kur furnizimi me ushqim për njëqind shtëpi në Medine u ndal dhe këto ishin shtëpitë e të vejave dhe jetimëve, të cilët e merrnin ushqimin natën duke mos e njohur ndihmësin e tyre, njerëzit e kuptuan sa ai kishte qenë Ali bin Husejni, i cili i sillte këto ushqime te këta njerëz.

Njëri prej selefëve kishte agjëruar për njëzet vite. Ai agjëronte një ditë dhe hante ditën tjetër, ndërsa familja e tij nuk kishte njohuri për këtë. Ai e kishte një dyqan tek i cili shkonte në agim. Me vete e merrte mëngjesin dhe drekën. Nëse ishte dita që ishte agjërueshëm, e jepte ushqimin sadaka. Nëse ishte dita në të cilën nuk ishte agjërueshëm e hante ushqimin. Pas perëndimit të diellit, ai kthehej te familja dhe hante darkë me ta.
Po! Ata përpiqeshin që veprat e adhurimit të bëheshin vetëm për Allahun. Ata ishin njerëz të devotshëm për të cilët Allahu thotë: “S`ka dyshim se të devotshmit kanë fitime të mëdha. Kopshte e vreshta rrushi. Edhe vasha të një moshe. Edhe gota të mbushura plot verë. Aty nuk dëgjojnë fjalë të kota, as gënjeshtra. Shpërblime e dhurata të shumta dhënë nga Zoti yt.” (En-Neve’ 31-36)
Kërkoje dashurinë e Krijuesit, Ai do të vendosë në zemrën e krijesave dashuri për ty.

Sqarim….
Qëllimi nuk është që njerëzit t`i bësh t`ju duan sipërfaqësisht, por t`i bësh ata t`ju duan me zemër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Të adhurosh në fshehtësi  Empty
MesazhTitulli: Re: Të adhurosh në fshehtësi    Të adhurosh në fshehtësi  EmptySun 14 Oct 2012 - 21:04

All-llahu na befte prej banoreve te Xhennetit ,,si dhe ty Moter Ummu Essma All-llahu qofte i kenaqur me ty per keto tregime shum te vlefshme e te qmuar ,All-llahu naj befte besimtare te ndershem Amin..

Allahu ju shperbleft per postimin.
Të adhurosh në fshehtësi  Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Të adhurosh në fshehtësi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: