islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty96%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty0%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty0%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty0%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty1%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty2%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 10 Ditet e Dhul-Hixhes‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
MesazhTitulli: 10 Ditet e Dhul-Hixhes‏   10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySun 14 Oct 2012 - 19:59

Faleminderimi i takon Allahut i cili e krijoi kohen dhe i dha rendesi disa koherave mbi disa te tjera, i veqoi disa muaj e disa dite me cilesi e miresi e me shperblime me te medha , meshire nga Allahu per roberit e Tij qe te jete kjo nxitje per shtimin e puneve te mira e deshire per bindje ndaj Allahut.
Nga keto kohera te zgjedhura jane edhe 10 ditet e para te Dhul-Hixhes , te cilat i ka vequar Allahu me shperblimin e madh te ibadetit te ketyre diteve.
Nga Ibn Abasi radiallahu anhu transmetohet se Pejgamberi alejhi selam , ka thene: ‘’ Nuk ka dite ku vepra e mire te jete me e dashur tek Allahu sesa keto 10 dite’’ , i thane:- As xhihadi ne rrugen e Allahut?! Tha: As xhihadi ne rruge te Allahut , vetem se as i cili ka dale me veten dhe pasurine e tij e nuk eshte khyer me asgje.(Buhariu)

Vleren e madhe te ketyre diteve e kuptojm nga Ajeti Kur’anor ne te cilin Allahu i Madheruar ka thene:’’Pasha agimin dhe pasha dhjete ditet’’ .Ka thene Ibn Abasi dhe Ibn Zubejri dhe Muxhahidi se: ‘’keto jane dhjete ditet e para te Dhul-Hixhes.’’ Ka then Ibn Kethiri: ‘’ e kjo esht e sakt’’ (marre nga tefsiri i Ibn Kethirit 8/413)

-Nga punet e mira te cilat muslimani duhet tu kujdeset ti kryeje ne keto dhjete dite jane:

1)AGJERIMI : Esht synet qe te agjerohen nente ditet e Dhul-Hixhes. Transmetohet nga Hunejde bin Khalid e ky nga gruaja e tij se : Disa nga grate e te Derguarit te Allahut , salallahu alejhi we selem, kane thene: ‘’ Ishte Resulallahi , alejhi selam , i cili agjeronte nente ditet e Dhul-Hixhes , Diten e Ashures , dhe tre dite nga qdo muaj. Te henen e pare te qdo muaji dhe dy te enjtet etij’’(trans. Neasi 4 / 205 , Ebu Dawudi , e ka saktesuar Albani)

2)TEKBIRI : Eshte synet gjithashtu tekbiri (merzi) , tahlili (La ilahe ilAllah) ,tesbihi (Subhnallah) ne keto dhjete dite. Thenia e ketyre me ze ne xhami , ne shtepi , ne rruge e ne qdo vend qe lejohet ta permendesh Allahun. Te duket madherimi i Allahut dhe te shfaqet Ibadeti. Thenia e ketyre me ze nga burrat , e me ze te ulet nga grate.
Ka thene Allahu i madheruar:’’Le te deshmojne ata per dobite qe kane , e te permendin emrin e Allahut ne ditet te percaktuara per ato qe Ai i ka furnizuar nga kafshe e begati’’(El-Haxh:28)
Dijetaret kane thene se ditet e percaktuara jane dhjete ditet e para te Dhul-Hixhes.

Tekbiri behet keshtu: merzi , merzi, La ilahe ilAllah , vAllahu ekber we lilahil-hamd. (Ka edhe menyra tjera per thenjen e tekbirit)

Eshte vertetuar se Iben Amer dhe Ebu Hurejra , radiallahu anhuma , dilnin ne pune ne tregtine e tyre. Me fillimin e ketyre dhjete diteve fillonin te benin tekbir.Njerezit i degjonin dhe ata fillonin te benin tekbire . Qellimi ketu eshte se njerezit e kujtonin tekbirin me degjimin e tekbirit te tyre , e sicili bente tekbir ne vete , e nuk eshte per qellim tekbir i perbashket me nje ze , sepse kjo nuk lejohet.

3)KRYERJA E HAXHIT: Nga punet me te mira qe mund te kryej njeriu ne keto dite eshte kryerja e Haxhit. Atij te cilit ia ka mundesuar Allahu i Madheruar viziten e shtepise se Tij , e kryen ate ashtu siq duhet do te arrije –insha’Allah- ate qe ka thene i derguari i Allahut , alejhi selam , :’’ Haxhi i pranuar nuk ka shperblim , vetem se Xhennetin’’

4)KRYERJA E VEPRAVE TE MIRA NE PERGJITHESI : Atij te cilit nuk i eshte dhene mundesia te kryej Haxhin , duhet qe t’i ndriqoje keto dite te vlefshme me ibadetin e tij si : namaz, lexim Kur’ani , lutje (dua’), dhenie sadaka , bindje ndaj prinderve , viziten e te afermve , urdherimin per te mire , ndalimin nga e keqja , e shum menyra te tjera nga veprat e mira. Te gjitha keto vepra muslimani i kryen ne jeten e tij te perditshme , porse shtimi i tyre ne keto dite ka shperblim shum te madh.

5)PRERJA E KURBANIT : Nga punet e mira ne keto dhjete dite e cila te ofron tek Allahu eshte therrja e Kurbanit dhe ndarja e tij sipas sheriatit.

6)PENDIMI I SINQERTE : Lenia e gjynaheve te dukshme e te fshehta dhe kthimi per tek Allahu ne keto dhjete dite ka vlere te madhe. Pendimi ne dite apo muaj te shenjte luan rol pozitiv ne zemren e te penduarit , sepse ndodhja e ketyre diteve e shtyen ate ne kryerjen e sa me shume ibadeteve dhe e ben te ndjehet fajtor per kohen e kaluar .


Ka thene Allahu i Madheruar: '' e adhuroje Allahun deri sa te vije e sigurta''(El-Hixher:99)
[ Komentuesit kane thene se ''e sigurta'' eshte vdekja]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: