islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty20%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty7%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty7%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty7%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty7%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty7%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty7%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty37%Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Çka ndodh kur jemi në gjumë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Çka ndodh kur jemi në gjumë? Empty
MesazhTitulli: Çka ndodh kur jemi në gjumë?    Çka ndodh kur jemi në gjumë? EmptySun 14 Oct 2012 - 9:03

Çka ndodh kur jemi në gjumë? 247197_10151038317562294_21719629_n

Çka ndodh kur jemi në gjumë?

"Çdo natë shpirti ynë del nga trupi, dhe çdo natë Engjëlli i vdekjes pyet Allahun
"O Allah çka të bëjë me këtë (shpirtin e njeriut)?"
A dëshiron që të ia kthej atij përsëri? Apo ta mbajmë Ruh-in (shpirtin e tij)?
Dhe çdo natë Allahu i jep leje Engjëllit të vdekjes që të na lejojë të jetojmë edhe një ditë tjetër."
Ndërsa ka prej atyre që nuk i lejohet t’i kthehet shpirti!
Pra, a mos te jemi falënderues?
Pra, a nuk ke frike që shkon për të fjetur pa e falë namazin?
A nuk frikësohesh se ka mundësi që nesër te mos zgjohesh?
Dhe me çfarë fytyre do t'i dalësh Zotit tënd?
Me çfarë arsye? Pse nuk u fale?
Kur do të të pyet Allahu: a t'i dhashë 24h a nuk pate kohë 1h për mua?
Dhe mos thuaj se unë e dua Zotin! Se Allahu tregon në ketë ajet se kush e do Atë: "Thuaju (o Muhamed): "Nëse ju e doni Allahun, atëherë më ndiqni mua, që Allahu do t’ju dojë ...Ali Imran 31.
A nuk ke mundësi të fillosh të falesh?
Dhe ta përkujtojmë atë ditë në ditën e gjykimit kur Allahu do të thotë: “... prej sot aty do te mbeteni përgjithmonë"
Dhe mendo se ne cilin grup do të jesh, në grupin e atyre që do të gëzohen sepse do të mbesin përgjithmonë në (Xhenet), apo në grupin e atyre që do t'i lëshojnë këmbët kur të kuptojnë se do të mbesin aty përgjithmonë (Xhehnem)?
Vetëm ta mendosh fjalën “përgjithmonë” të bën të qash!
Përgjithmonë vëlla dhe motër d.m.th që kurrë nuk do të dalësh nga aty! Ejjj kurrë!!!!
Në atë vend aç të thellë e të ngushtë, po të të fusin në këtë botë në një gropë të thellë e të errët njeriu do të çmendej në atë gjendje!
E çka për xhehenemin në të cilin zjarri është 70 herë më i nxehtë se zjarri i kësaj bote.
Dhe a ia vlen që të hysh ti në atë vend përgjithmonë!!!? Natyrisht që jo.
Allahu thotë : "Përse nuk kërkoni nga Allahu falje (të gjynaheve) që të mund të mëshiroheni?!". Neml 46.

Merë vendim vëlla dhe motër, fillo të ndryshosh prej sot, kërko falje tash sa je gjallë, dhe mos harro se Allahu falë shumë, Ai për ty thotë:

"O biri i Ademit, nëse vjen te Unë me mëkate të mëdha sa prej qiellit deri te toka, dhe kërkon falje, Unë do të fali"

"Thuaj: "O robërit e Mi, që i keni bërë keq vetes me gjynahe, mos e humbni shpresën në mëshirën e Allahut! Allahu, me siguri, i fal të gjitha gjynahet. Vërtet, Ai është Falësi i madh dheMëshirëploti". Zumer 53

Mendo, Vepro, Reflekto!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Çka ndodh kur jemi në gjumë? Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Çka ndodh kur jemi në gjumë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: