islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! Empty
MesazhTitulli: Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?!   Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! EmptyWed 10 Oct 2012 - 10:33

Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! (u84u)Leter%20Zotit%20tim
"Mami! Çfarë po shkruan"? më pyeti vajza. "Po i shkruaj një letër Zotit" ia ktheva aty për aty.
Atë ditë, u zgjova herët, edhe pse ishte një nga ditët e mia të pushimit.
Vogëlushja ime, si gjithmonë, ishte ngritur para meje.
Isha ulur mbi tavolinë, e zënë dhe e zhytur në librat dhe letrat e mia.
“Mami! Çfarë po shkruan?” më pyeti vajza.
“Po i shkruaj një letër Zotit” ia ktheva aty për aty.
“A më lejon ti hedh një sy se çfarë i ke shkruar?” më pyeti.
“Jo e dashur, kjo është një letër personale dhe nuk dua ta lexojë tjetër kush.” i thashë.
Ajo doli jashtë dhomës me turivarë. Ishte diçka e zakonshme kjo, sa herë që refuzoja ti tregoj apo ti jap diçka.
Pasi kishin kaluar disa javë, shkova në dhomën e saj, për herë të parë. Vogëlushja u ndje në siklet kur më pa brenda dhomës. Vallë përse ashtu?
“Vogëlushja ime! Çfarë po bën? Me çfarë po merresh?”
Kjo ia shtoi dhe më shumë sikletin dhe turbullimin. Më në fund mu përgjigj me fjalët:”Asgjë mami... thjesht janë ca letra personale... po i shkruaja një letër Zotit. Ashtu siç bën dhe ti!”
Mandej qëndroi pak pa folur dhe shtoi:”A na realizohen dëshirat tona që ia shprehim Zotit o ma?”
“Sigurisht bija ime! Zoti di gjithçka...”
Refuzoi të më tregojë çfarë i ka shkruar Zotit.
Dola nga dhoma e saj dhe iu afrova tim shoqi, që ti lexoj gazetën si zakonisht.
Edhe pse lexoja gazetën, mendjen e kisha tek vogëlushja ime. Im shoq e vuri re se po mendoja diku gjetkë dhe mendoi se jam e mërzitur. Kështu, u orvat të më bindë të marrim një shërbëtore në shtëpi, që të mi lehtësojë disi punët dhe barrën e rëndë.
O Zot i madh! Nuk doja që ai ta mendojë diçka të tillë.
Sakaq, vogëlushja jonë vajti në shkollë. Kur u kthye, gjeti doktorin në shtëpi. Me vrap u turr tek i ati i saj i paralizuar. U ul pranë tij dhe filloi ta ngushëllojë dhe ti bëjë qejfin me fjalët dhe përkëdheljet e saj plot dashuri.
Pasi më tregoi gjendjen shëndetësore të tim shoqi, doktori u largua. Harrova që ime bijë ishte akoma e vogël dhe i thashë pa pikë mëshire:”Doktori më tha që zemra e madhe e babit, e cila është plot dashuri, ka filluar të dobësohet dhe se nuk do të jetojë më shumë se tre javë.”
Këto fjalë ranë si rrufe në qiell të hapur për vogëlushen time. Ajo shpërtheu në të qara dhe përsëriste herë pas here:”Përse po i ndodh kjo babit?!”
“Lute Zotin që ta shërojë babin bija ime! Veç kësaj, duhet të bëhesh trime! Asnjëherë mos harro se Zoti është i dashur dhe i dhembshur me ne! Ai ka në dorë gjithçka. Ti je vajza e madhe dhe e vetme e babit tënd.”
Vogëlushja e dëgjoi me vëmendje të ëmën dhe mesa duket, e fshehu mërzinë, e shtypi dhimbjen. Pas pak, ajo sikur mori zemër dhe me një vendosmëri të çuditshme tha:”Jo, nuk do të vdesë babi!”
Çdo mëngjes, ajo shkonte pranë të atit dhe i dhuronte puthje plot dashuri. Por, sot, përveç puthjes së përditshme, ajo qëndroi pak para tij dhe i tha:”Ah sikur të ishe si të gjithë baballarët e shoqeve të mia!”
Të atin e pushtoi një valë zemërate, por arriti ta përballojë dhe ia ktheu:”Në dashtë Zoti, do të vijë dita kur të të çoj në shkollë bija ime.”
I tha këto fjalë, edhe pse e dinte se paraliza dhe sëmundja, nuk do e lejonte t’ia plotësojë dëshirën vajzës së tij.
Pasi e çova vogëlushen time në shkollë, u ktheva në shtëpi, ku më mbërtheu një kureshtje e papërballueshme... Çfarë mund ti kishte shkruar vogëlushja ime Zotit në letrat e saj?!
Hyra në dhomën e saj dhe fillova të kërkoj. Hapa sirtarë, zhbirova letra e libra, por pa fajde. Ku ti ketë fshehur vallë? Mos i ka grisur? Mos janë në këtë kutinë këtu? Sa shumë e do këtë kuti! Kushedi sa herë ma ka kërkuar, derisa më në fund, e zbraza nga gjithçka tjetër dhe ia dhashë.
O Zot sa letra paska shkruar! Të gjitha ia adresoka Zotit!
“O Zot! O Zot! O Zot! Dua të ngordhë qeni i komshiut tonë, pasi më fut frikën!”
“O Zot! Dua që macja jonë të lindë shumë kotele për të kompensuar ato që i kanë ngordhur!”
“O Zot! Dua që kushëriri im të kalojë në shkollë, se e dua shumë!”
“O Zot! Dua që lulet para shtëpisë të rriten shpejt, pasi dua që çdo ditë të këpus një lule dhe t’ia dërgoj mësueses!”
Letrat ishin pa fund. O Zot! Të gjitha këto lutje i ishin pranuar vogëlushes time. Qeni i komshiut ngordhi një javë më parë. Macja lindi një kope kotele të vogla. Kushëriri i sime bijë e kishte marrë shkollën. Lulet ishin rritur dhe ajo para se të nisej për në shkollë, këpuste një dhe ia dërgonte mësueses.
Por... përse vallë nuk ishte lutur që ti shërohej i ati?! Përse nuk i kishte dërguar Zotit një letër që i ati i saj ta marrë veten nga ajo sëmundje?! Ah sikur të ishte lutur dhe për shërimin e tij!
Zinxhirin e mendimeve ma shkëputi zilja e telefonit. Pasi u përgjigja, zëri i mësueses së saj më tha se ime bijë kishte rënë nga kati i katërt... Kishte vajtur tek shtëpia e mësueses që mungonte atë ditë, për ti çuar lulen. Duke parë nga ballkoni, asaj i kishte rënë lulja, e cila ishte pasur nga vetë vogëlushja, në përpjekje për ta kapur.
Goditja ishte shumë e rëndë... Se përballova dot as unë dhe as im shoq, i cili u paralizua edhe në fytyrë dhe nuk fliste dot më. Që atë ditë, ai nuk flet dot asnjë fjalë.
Përse vdiq ime bijë?! Nuk po e përtypja dot idenë e vdekjes së saj. E mashtroja veten çdo ditë duke vajtur tek shkolla e saj, sikur e çoja, siç bëja më parë. Bëja çdo gjë që asaj i pëlqente kur ishte gjallë.
Mëngjesin e ditës së premte, erdhi shërbëtorja dhe si e frikësuar më tha se nga dhoma e vogëlushes time, vjen një zë i çuditshëm. Edhe im shoq më kërkoi të hyj brenda dhe të shoh çfarë po ndodh.
Futa çelësin në derë dhe pasi e hapa, mu duk sikur do më pëlcasë zemra.
Nuk e mbajta dot veten...
U ula mbi krevatin e saj dhe shpërtheva në të qara...
U shtriva mbi krevatin e vogëlushes...
Filloi të lëkundej...
Kushedi sa herë më kishte thënë se krevati i saj lëkundej... e unë harroja ti telefonoj zdrukthëtarit që t’ia rregullojë.
Por... çfarë e shkaktonte atë zhurmë?!
Po, ishte një tablo mbi të cilën ishin qëndisur disa vargje nga Kurani. Ime bijë, e zbriste çdo ditë nga muri dhe bënte sikur e lexon.
E mbajta pak tablonë dhe kur u ngrita ta vendos në mur, gjeta një letër të fshehur pas saj.
O Zot i madh! Ishte një nga letrat e time bije.
Çfarë mund të kishte shkruar në atë letër ajo?!
Përse pikërisht pas kësaj tabloje që përmbante vargje Kurani?!
Ishte një letër që ia drejtonte Zotit.
Mbi të kishte shkruar:
O Zot! O Zot! O Zot! Të vdes unë, e të jetojë babi!!!”
/mesazhi/Elmaz Fida


Allahu ju shperbleft per postimin.
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Vajza që i shkroi një letër Zotit. Ç’ti ketë thënë vallë?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: