islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty20%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty7%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty7%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty7%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty7%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty7%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty7%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty37%Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Rinia asgjë pos një kapitull i jetës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Empty
MesazhTitulli: Rinia asgjë pos një kapitull i jetës   Rinia asgjë pos një kapitull i jetës EmptyMon 8 Oct 2012 - 20:43

Rinia asgjë pos një kapitull i jetës Rinia10Falënderimi dhe hamdi i vërtetë i takon vetëm All-llahut xh.sh., Shpikësit të pashembullt, Përdëllimtarit të pakufi, të Gjithëdijshmit, Mbikëqyrësit, Ndihmësit më të mirë, salatet e selamet e përmallshme nga bregoret e fundit të zemrës ia dërgojmë atij që na quajti vëllezër, atij që vdiq me mall për ne, atij që i besuam pa e parë, njeriut që nuk e ndjeu veten e tij asnjëherë të vlefshme kur duhej ta flijojë për Allllah, atij që vuajtjet e mundimet ia shtuan butësinë, Pejgamberit të fundit Muhamedit a.s.
Pranverë e bukurisë, ajkë e moshës, forcë e gjallë dhe e pathyeshme e jetës, strehim i lumturisë me intensitet më të madh, inerci e përtacisë, periudhë ëndrrash, iluzionesh, optimizmi, shprese, synimesh, qëllimesh. Kohë e gjallërisë, kur njeriu lulëzon, e kodra e male i duken të pafuqi t’i ndalin hovin. Kjo është rinia, ajo që ndryshon sisteme, rrëzon mbretër e sundues që duket se vdekjen e kanë më afër se lëshimin e fronit. Ajo që bën revolucione. Ishte rinia ajo që i dha shpresë dhe shpalosi një dritë që ndriçonte po s’e honepste dot kush.
Ishte rinia ajo që i dha frymë Islamit të mos mbytet, ishte rinia ajo që na e solli ne Islamin në trojet tona. E këtë na pohon Zotëria i të Dërguarve Allahu e shpëtoftë ku thotë: “Jam ndihmuar nga të rinjtë”.
“Çdo gjë zhduket pos qenies së Tij, i Atij është gjykimi dhe tek Ai do të kthehemi”. Është ky një ajet që na jep të kuptojmë se kjo liri e gjallëri që e nanurisim në krahë do të përqafojë shuarjen, e do të tretet në shtigjet e moskthimit kokës prapa, që të na lë si hije kujtimin. Kujtim ky që patjetër duhet t’u përcillet gjeneratave të reja, të etshme për jetë, që të kenë më shumë përvojë në ballafaqimin e sfidave, sepse përvoja i paraprin suksesit. Rinistët mendojnë se çdo gjë që fluturon hahet, prandaj edhe humbin në rrugët e monopateve të ashpra me bërryl e gjunjë të maleve, për ta gjetur rrugën shumë më vonë ose për të mos e gjetur kurrë.
Vëllezër të dashur, krahas gjithë përparësive, rinia mund edhe të na dëmtojë, prandaj duhet të dimë, se: “Çdo shpirt do ta shijoj vdekjen, pastaj te Ai do të kthehemi”.
Pendimi është i mirë por më i mirë është në rini, na thotë Pejgamberi a.s. Andaj edhe një rini nën prizmin e normave e postulateve fetaremorale, mund të na sjell sukseset që ka korë rinia pararendëse e jona. Ne më shumë se të gjithë kemi mundësi t’ia arrijmë qëllimit dhe t’i shmangemi haramit më shumë se të rinjtë tjerë në këtë kohë dinamike ku pasojat e veprave dhe vetë veprat kanë marrë vlera reciproke, në këtë kohë ku lapangjozja, megalomania, mendjemadhësia, kryeneçësia, cilësohen si cilësi të lëvduara e bazë të
shoqërisë dhe anasjelltas.
Kur mundën studentët e të rinjtë e botës arabe të rrëzojnë nga pushteti strukturat monarke, kur mundi Pejgamberi a.s. shembulli më i mirë dhe shokët e tij, të zgjojnë botën nga gjumi i injorancës,ta heqim edhe ne më këtë katarakt e të mos veprojmë si diletant, të vetëdijesohemi një herë e përgjithmonë, ndoshta nuk e sundojmë botën e nuk rrëzojmë dot sisteme por tek Allahu sigurisht do të kemi meritën se Ai vetë na premton e na drejtohet: “Dhe nuk veproni asnjë të mirë për të cilën All-llahu nuk është i dijshëm”. Të pendohemi në rini, se rinia nuk është asgjë pos një kapitull i jetës por edhe si i tillë premton shumë. All-llahu na faltë e na udhëzoftë në rrugën e drejtë të shpëtimit.
Fesal Zendeli II-B

Allahu ju shperbleft per postimin.
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Rinia asgjë pos një kapitull i jetës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: