islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MENDJA- DHE INSTIKTI EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty20%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty7%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty7%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty7%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty7%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty7%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty7%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MENDJA- DHE INSTIKTI Empty37%MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MENDJA- DHE INSTIKTI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

MENDJA- DHE INSTIKTI Empty
MesazhTitulli: MENDJA- DHE INSTIKTI   MENDJA- DHE INSTIKTI EmptySun 7 Oct 2012 - 12:39

MENDJA- DHE INSTIKTI Bleta10
Ka specie në botë që ngjasojnë me njëra-tjetrën. Ka shumë gjallesa që i ngjajnë kalit apo maces, e po ashtu shumë insekte që mund të duken si njëri-tjetri. Ngjashmëritë sipërfaqësore midis njeriut dhe majmunit tërheqin vëmendjen. Disa njerëz besojnë në evolucion vetëm prej kësaj gjëje. Përveç ngjashmërive sipërfaqësore, për majmunin nuk mund të thuhet se janë më afër sesa kafshët e tjera. Në qoftë se do të bazoheshim tek inteligjenca, atëherë bletët që ndërtojnë strukturën e mrekullueshme gjeometrike të hojeve apo merimanga që ndërton mrekullinë e rrjetës së saj, mund të thuhet se janë më afër me njeriun. Ka një diferencë midis majmunit dhe njeriut.
Majmuni është kafshë dhe nuk është i ndryshëm nga kali apo qeni në lidhje me nivelin e ndërgjegjës. Njeriu është I ndërgjegjshëm. Krijesë me vullnet të fortë e që mendon.
Flet, kupton, vendos e gjykon. Mendja është diferenca më e madhe midis njeriut dhe kafshëve. Pra, e gjithë jeta është produkt i një projektimi perfekt. Kjo siguron prova konkrete për ekzistencën e Krijuesit, i cili është i Gjithdijshëm e i Plotpushtetshëm. Ky Krijues është Allahu, Zoti i Tokës dhe i qiejve dhe i gjithëaje midis tyre. Mbi faktin e krijimit po jap disa aspekte: -Bletët prodhojnë më shumë mjaltë nga sa kanë nevojë dhe e ruajnë në hoje, në një strukturë gjashtëkëndore, sepse është forma më e përshtatshme gjeometrike për shfrytëzimin maksimal të hapësirës së dhënë. Bletët e fillojnë ndërtimin e hojeve në dy-tre vende të ndryshme dhe endin hojet njëkohësisht në dy-tre rreshta. Pika e lidhjes së gjashtëkëndëshave rregullohet aq mirë saqë nuk ka asnjë shenjë. Evolucionistët duan të shpjegojnë këtë me konceptin e instinktit dhe përpiqen ta paraqesin atë thjesht si një instinkt të tillë në punë, i cili vepron mbi bletët dhe harmonizon punën e tyre. Kjo tregon se ekziston një urtësi që sundon mbi të gjitha këto krijesa të vogla. Katërmbëdhjetë shekuj më parë, në Kuran është treguar ky fakt: “Zoti yt i dha instinkt bletës: “Ndërto shtëpi nëpër kodra, nëpër drunj, dhe në ato (koshere) që njerëzit ndërtojnë. Pastaj ha nga të gjitha frutat dhe futu
nëpër rrugët që Zoti i ka lehtësuar për ty. Nga barku i tyre del një lëng me ngjyra të llojllojshme, në të cilin ka shërim (ilaç)për njerëzit. Me të vërtetë, në këtë ka argument për njerëzit që mendojnë”.(Sureja: En-Nahl)
-Lakuriqët e natës fluturojnë në errësirën e natës pa patur asnjë problem. Lakuriqi është i pajisur me një sistem të veçntë zanor. Përdor tinguj ( ultratinguj) që kanë frekuencë 50.000-200.000 vibrime për sekondë. Këta tinguj dërgohen në të gjitha drejtimet 20-30 herë në sekondë.
Një njeri me moshë të re mund të perceptojë me vështirësi një zë me frekuencë 20.000 vibrime në sekondë. Fija e rrjetës që ndërton merimanga është me diametër më të vogël se 1/1000 mm. është 5 herë më e fuqishme se një fije çeliku me të njëjtin diametër dhe shumë e lehtë. çeliku është ndër produktet më të forta të prodhuara nga njeriu dhe merimanga prodhon në trupin e saj fije shumë më të forta se çliku. Mjetet teknologjike që disponon njeriu janë mjaft prapa teknologjisë “hyjnore” që disponon merimanga.
Gjithashtu edhe bimët luajnë pa vetëdje një rol të rëndësishëm në jetën e Tokës. Ato pastrojnë ajrin, barazpeshojnë raportin e gazrave në atmosferë dhe mbajnë temperaturën e planetit në nivel konstant.
Vlerat ushqyese të bimëve me anë të cilave ne ushqehemi, kanë një sistem të veçntë me qelizat e tyre, jo si të njeriut dhe të kafshëve. Në përdorimin e drejtëpërdrejtë të energjisë së diellit, bima e shndërron enrgjinë diellore në energji kimike. Ky proces quhet fotosintezë. Në qelizë ndodhen kloroplastet, organele këto që i japin bimës ngjyrën jeshile. Sistemi mjaft kompleks i fotosintezës është mekanizëm i krijuar prej Allahut (Zotit të Botërave).
Të gjitha gjallesat janë krijuar nga Allahu, Krijuesi dhe Mbajtësi i botërave.

Allahu ju shperbleft per postimin.
MENDJA- DHE INSTIKTI 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
MENDJA- DHE INSTIKTI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: