islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty20%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty7%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty7%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty7%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty7%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty7%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty7%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty37%Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gjallëroje shpirtin me dhikër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Gjallëroje shpirtin me dhikër Empty
MesazhTitulli: Gjallëroje shpirtin me dhikër   Gjallëroje shpirtin me dhikër EmptySun 7 Oct 2012 - 12:24

Gjallëroje shpirtin me dhikër Images?q=tbn:ANd9GcR3tQzXTvWBo3OEk-4lJ7vzCuJx8RJNtP0zQxVkPerd5eQwgOqM
Besimi është shkaku i ekzistencës së jetës ndërsa dhikri (përmendja e Allahut) është uji I jetës që e gjallëron atë. Ajo që ndikon negativisht në pemën e besimit, është krimbi i pavetëdijes.
Për të zhdukur helmin e pavetëdijes në qenien tonë duhet të shfrytëzojmë dhikrin , si kundërhelm të saj. Ajo që e pastron më së miri pasqyrën e shpirtit nga papastërtitë e kësaj bote dhe nga helmi i pavetëdijes, është dhikri i tevhidit. Mevlana thotë:
Shpirti është një pasqyrë që tregon Krijuesin.
Pse vallë pasqyra jote është e mjegullt dhe e paqartë? Nëse dëshiron që pasqyra jote të jetë e shndritshme,
Dije mirë që xhelaja e saj më e mirë është dhikri i tevhidit!
Pavetëdija dhe pasiguria e paralizon jetën shpirtërore të njeriut. Ajo është një sëmundje shpirtërore që dobëson marrëdhëniet me Allahun dhe e vërtit tërësisht pas interesave të kësaj bote. Njeriu i cili është zhytur në pavetëdije dhe i rënë pre kësaj bote vrapon vazhdimisht pas dëshirave dhe imagjinatave që i ofron ajo. Nganjëherë i shkatërron ato dhe nganjëherë i shpërndan si krimbat. Nganjëherë fluturon nëpër male si thëllënzë e nganjëherë sillet si drenushë nëpër lëndina. Nuk është në dijeni njeriu i gjorë se bota në të cilën sillet e vërtitet e në kurthin e së cilës ka rënë është thjesht një vend loje dhe argëtimi. Nuk e di se bota është mbretëria e atyre që nuk kanë kapital, kapitali i të palumturve, varfëria e të varfërve, argëtimi i njerëzve të kotë. Kjo botë i ngjan një të dashure të djallëzuar që ta mbyt shpirtin, një prostitute që luan me rregullat e moralit, një miku të ngushtë që s’ka besë, një dadoje pa dhembshuri, një armiku hileqar. Atë që ka dashur dhe përkëdhelur në mëngjes e ka shkatërruar dhe falimentuar në darkë. Atë që ka gëzuar sot, e ka shkatërruar të nesërmen në zjarrin e saj përvëlues.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Gjallëroje shpirtin me dhikër 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Gjallëroje shpirtin me dhikër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: