islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Udhëto drejt lumturisë! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Udhëto drejt lumturisë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Udhëto drejt lumturisë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Udhëto drejt lumturisë! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Udhëto drejt lumturisë! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Udhëto drejt lumturisë! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Udhëto drejt lumturisë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Udhëto drejt lumturisë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Udhëto drejt lumturisë! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Udhëto drejt lumturisë! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Udhëto drejt lumturisë! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Udhëto drejt lumturisë! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Udhëto drejt lumturisë! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Udhëto drejt lumturisë! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Udhëto drejt lumturisë! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Udhëto drejt lumturisë! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Udhëto drejt lumturisë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Udhëto drejt lumturisë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Udhëto drejt lumturisë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Udhëto drejt lumturisë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Udhëto drejt lumturisë! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Udhëto drejt lumturisë! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Udhëto drejt lumturisë! Empty96%Udhëto drejt lumturisë! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Udhëto drejt lumturisë! Empty0%Udhëto drejt lumturisë! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Udhëto drejt lumturisë! Empty0%Udhëto drejt lumturisë! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Udhëto drejt lumturisë! Empty0%Udhëto drejt lumturisë! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Udhëto drejt lumturisë! Empty1%Udhëto drejt lumturisë! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Udhëto drejt lumturisë! Empty2%Udhëto drejt lumturisë! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Udhëto drejt lumturisë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Udhëto drejt lumturisë! Empty
06102012
MesazhUdhëto drejt lumturisë!

Udhëto drejt lumturisë! Images?q=tbn:ANd9GcSZgxyBMriZRPBGX-iyxkNBmNESi0TMXNEqKSdyjbniwtiAbUcS0wNë një gojëdhënë indiane thuhet: “pasi Krijuesi krijoi çdo gjë në Tokë, radha i erdhi njeriut. Para se të krijonte njeriun Krijuesi i thirri të gjitha gjallesat pranë tij dhe u tha: ‘Para se të krijoj njerëzit dua t’ju them një sekret dhe ta fsheh atë. Sekreti është lumturia e tyre. Ku mund ta fsheh atë?”

“Ma jep mua o Zot, ta çoj në Hënë”, mori fjalën shqiponja.

“Jo” –iu përgjigj Krijuesi – “se vjen një ditë dhe njerëzit do shkojnë deri atje e ta gjejnë me lehtësi”.


“Edhe aty mund ta gjejnë me lehtësi”– iu kthye Krijuesi.

Luani sugjeroi thellësitë e pyllit ndërsa deshtë pafundësinë e lëndinave por Zoti nuk e pranoi asnjërin nga sugjerimet. Në fund foli dhe urithi: “Zoti im, vendose këtë të fshehtë tek vetë njerëzit”.

Kjo është dhe arsyeja e mungesës së lumturisë së njeriut i cili gjithnjë e kërkon lumturinë në vende tjera dhe harron se e ka gjithnjë brenda tij.

Do jemi gjithnjë të trishtuar derisa të mësojmë të shikojmë brenda vetes. Karvani i zhgënjimeve nuk mbaron sepse ne mendojmë se çfarë thonë të tjerët, vlerësojmë shumë mendimin e të tjerëve dhe e shohim jetën me sytë e të tjerëve.

Nuk e shohim sesi jeta rikrijohet çdo çast, çdo moment. Gjërat ndryshojnë çdo minutë. Lumturia ndoshta ashtu siç thuhet edhe në tregimin e mësipërm ndodhet brenda nesh dhe është aq afër nesh saqë ne mund ta kapim nëse ndryshojmë këndvështrimin tonë. Ndoshta kjo është dhe arsyeja pse Krijuesi thotë që unë jam më afër jush se damari i qafës. Ndoshta brenda nesh ndodhet një thesar i çmuar.

Po pse akoma shikojmë larg? Pse kërkojmë gjithmonë atë që nuk do të vijë asnjëherë dhe nuk shohim atë ç’kemi brenda vetes sonë? Pse përpiqemi t’u ngjasojmë të tjerëve dhe nuk zgjedhim të jemi vetvetja?

Për sa kohë nuk heqim dorë së shikuari lumturinë si një gjë e cila blihet, për sa kohë t’i vëmë një çmim asaj dhe të paguajmë, asnjëherë nuk do të mund ta kapim…

Nëse nuk do të ndiheni të lumtur pa blerë makinën e modelit të fundit, pa fituar shumë para, pa qenë burri apo gruaja më e bukur, pa blerë shtëpinë më të madhe, pa zotëruar orenditë më luksoze dhe nëse ideali i jetës suaj është të keni gjithnjë e më shumë pasuri, atëherë nuk do ta arrini asnjëherë lumturinë.

Sepse lumturia është krejt ndryshe nga këto gjëra. Personat që nuk janë vetvetja e kanë të vështirë të gjejnë thesarin brenda tyre. Sytë nuk ia hapin dyert një personaliteti të papranuar...ndoshta do t’ju duhet një jetë e tërë që të mund të shihni në fillim pastaj të mësoni të shikoni...

Udhëtimi më i madh është udhëtimi që bën njeriu drejt vetes, nëse jeni gati rruga do t’ju shpie aty ku dëshironi. Udhëtim të mbarë të gjithëve…

Allahu ju shperbleft per postimin.
Udhëto drejt lumturisë! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Udhëto drejt lumturisë! :: Komentet

No Comment.
 

Udhëto drejt lumturisë!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: