islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty20%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty7%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty7%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty7%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty7%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty7%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty7%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty37%Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Empty
MesazhTitulli: Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës.   Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. EmptySat 6 Oct 2012 - 20:56

Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. Images?q=tbn:ANd9GcSaxih3jsAkbwRmDefwaGpWLuy6ZLZhQNp-Vsr_Y-CS7oVm2gyYNjeriu është krijesë e All-llahut xh.sh. dhe e mbikëqyrur nga Ai. Shpirti e mban njeriun në këmbë dhe derisa ai është në të, i zoti i tij ende mund të marr frymë. Shpirti është dhuratë dhe amanet prej Zotit. Ai duhet të ruhet nga të gjitha të këqijat dhe të kufizohet nga të kënaqurit e tepërt me të mirat e kësaj bote. Njëkohësisht, është i domosdoshëm trajnimi i tij që të ketë frikë dhe shpresë ndaj All-llahut, Krijuesit dhe Mbikëqyrësit të tij.
All-llahu xh.sh. është Ai që frikën dhe shpresën i ka bërë dy poligone në të cilat njeriu bëhet gati për shijimin e të mirave të botës së amshueshme. Duke ditur si kryhet detyra në këto poligone të veçanta, njeriu fluturon drejtë të mirave të pafundme të Zotit të vet, drejt hijeve të zambakëve të xhenneteve të Tij. Kandidati i cili e dëshiron parajsën duhet të kalojë nëpër shumë sfida, sfida të kësaj bote.
Njeriu duhet të ketë frikë ndaj All-llahut xh.sh. me qëllim që të largohet nga të gjitha të këqijat, ngaqë “frika është kamxhik i All-llahut me të cilin Ai drejton robërit e Vet të mësojnë dhe punojnë ashtu që ta fitojnë afërsinë e Tij.”. Duke qenë frika prezent në çdo vepër, trupit dhe organeve të tij nuk i lejohen veprat e shëmtuara, por i mban të bindura ndaj urdhrave të Krijuesit. Kur njeriu nuk ka frikë nuk njeh kufij, bëhet indiferent dhe mëkatar. Njeriu sa më shumë të ketë frikë ndaj All-llahut xh.sh. aq më shumë e njeh Atë. Janë pejgamberët dhe dijetarët ata të cilët i frikësohe(shi)n më së shumti Atij. Muhammedi a.s. ishte betuar në All-llahun xh.sh. se Atë e njeh më së miri dhe se më së shumti i frikësohet. Për dijetarët flasin edhe fjalët e All-llahut xh.sh.: “…Po All-llahut ia kanë frikën nga robërit e Tij vetëm dijetarët…”(Kuran: 35, 28).
Frika mund të ketë disa nivele si: frikë e pamjaftueshme, e tepërt dhe e matur ose mesatare.
Frika e pamjaftueshme e shpie njeriun deri në humbjen e madhe. Njeriu me frikë të pamjaftueshme nuk e njeh mirë Zotin e vet dhe se ka nevojë të ndërtojë veten në suazat e ngritjes intelektuale rreth njohurive fetare duke patur me vete edhe bindjen ndaj Zotit. Vetëm kështu mund të rindërtohet frika e pamjaftueshme në frikë të qëndrueshme mesatare..
Frika e tepërt shpie në dëshpërim dhe pesimizëm. E bën njeriun asket të pa kufi. Në këtë gjendje njeriu mund edhe ta humb veten e tij duke mos patur shpresë në ndihmën dhe faljen e All-llahut xh.sh.
Frika mesatare është ajo e cila e ndërton njeriun në formën më të mirë dhe nuk i lë hapësirë ta humb shpresën në All-llahun xh.sh. pa të cilën edhe nuk ka besim, sepse ndër emrat e Tij janë edhe El-‘Afuww (Mëkatfalësi), Er-Rrahim (Mëshirëploti) etj. Njeriu me frikë mesatare e njeh më mirë Zotin e vet, i di dënimet dhe shpërblimet, ku në bazë të kësaj jeton dhe vepron sipas urdhrave dhe udhëzimeve të Tij.
Sado që të mendojmë se ia kemi frikën All-llahut xh.sh. prap se prap duhet të jemi të kujdesshëm, sepse Ai i njeh më së miri zemrat. Rreth kësaj Fudajl Ibn Iljadi thotë: “Kur të pyesin: A i frikohesh All-llahut? ti heshte përgjigjen, ngase, nëse thua se nuk frikohesh, do të konsiderohesh jobesimtar, ndërsa nëse thua se frikohesh – gënjeshtar.”
Frika ndaj All-llahut njeriun e sjell në binarët e të Drejtës dhe e mëson të largohet nga mëkatet e dëshiruara të dikurshme, ashtu si njeriu largohet nga një gjë kur e kupton se ajo një ditë do ta vrasë. Ata që iu frikuan Atij, Ai u premton pozita të larta në xhennete dhe se janë në rrugë të drejtë; u thotë se do t’i gëzojnë të mirat e Tij: “…udhëzime e mëshirë për ata që kanë frikë ndaj Zotit të tyre.”(Kur’ran, 7, 154). “…All-llahu është i kënaqur ndaj tyre, e edhe ata janë të kënaqur prej Tij. E ky është për atë, që i ka pasur dronë Zotit të vet.” (Kur’an, 98, 8).
Me të priturit dhe të gëzuarit e njeriut për diçka që e dëshiron përkufizohet shpresa. Të priturit për të mirë është shpresë e vërtetë, ndërsa fantazimi i ngjarjeve a gjendjeve janë iluzione. Besimtari gjatë gjithë jetës së tij punon për të ndërtuar një të ardhme më të mirë qoftë në llogarinë e tij personale ose të përgjithshme për të gjithë ummetin (komunitetin musliman). Të punuarit apo të investuarit në diçka për një qëllim të caktuar do të thotë se puna është kryer, ndërsa suksesi është në dorë të Zotit; meqenëse puna është kryer tani lutemi duke shpresuar që vepra të pranohet. Pra, “shpresa…është ajo në të cilën njeriu investon gjithë që është në mundësinë e tij të lirë, ndërsa tjetrën ia lë All-llahut dhe vullnetit të Tij.” – thotë Ahmed Ferid.
Shpresa në diç nënkupton që të kesh ndjenjë dashurie për atë çka shpreson, të kesh frikë në mos përmbushet ajo që shpreson dhe duhet angazhuar në suazat e mundësive për të kontribuar në realizimin e asaj që shpreson.
Të shpresuarit për diç është më shumë e spikatur me rregullin e fundit se duhet kontribuar për të patur të drejtë në shpresë. Rreth kësaj Al-llahu xh.sh. na njofton në Kur’anin famëlartë: “Ata të cilët besuan, ata që u shpërngulën dhe luftuan në rrugën e All-llahut, ata meritojnë të shpresojnë në mëshirën e Tij…”(Kur’an. 2, 218).
All-llahu është Mëshirues dhe i mëshiron njerëzit; duke ditur këtë të shpresojmë në faljen dhe shpërblimin e Tij. Kështu, sepse sikur tërë jetën të bënim vepra të mira përsëri nuk do të mundnim të arrijmë shpërblimin të cilin All-llahu e ka përgatitur për ne, andaj shpresojmë në Mëshirën e Tij, mundohemi dhe veprojmë ashtu si na ka urdhëruar Ai; e gjithë kjo me qëllim që, me mëshirën dhe mirësinë e All-llahut xh.sh. të bëhemi pjesë e Mëshirës së vet Krijuesit. “… e mëshira Ime ka përfshirë secilin send…” (Kur’an, El-Araf, 156).
Shpresa e gjatë e mbyt zemrën, e largon nga të përkushtuarit dhe puna duke e bërë shumë të sigurt për suksese, edhe nëse qëndron duarkryq. Njeriu me shpresë të tepruar është sikur çobani i cili e nxjerr bagëtinë e tij prej stalle dhe kthehet në shtëpi për gjumë; fle deri në mbrëmje dhe zgjohet për t’i mjelë delet, por asnjë dele nuk do të ketë qumësht derisa nuk kullotë; koha e të vjelave të tij është e thatë. Kështu është edhe me atë që shpreson gjatë, e nuk merr guximin të veprojë, kur të llogaritet para Krijuesit të tij.
Duke e njohur mirë All-llahun xh.sh., duke qenë besimtar i devotshëm, Imam Shafiu r.a. (All-llahu e mëshiroftë), në prag të vdekjes kishte thënë në vargje: Shpresa zemrën ma forcoi dhe medh’hebët janë të ngushtë,/ Të gjitha shpresat në faljen Tënde i ka mbështetur./ Mëkatet më janë bërë të mëdha,/ por, kur i krahasova me faljen Tënde, Zot,/ e pashë se ajo është më e madhe se ata.
Besimtari duhet ta gjejë veten e tij mes frikës dhe shpresës; sepse, pa patur frikë ndaj All-llahut xh.sh. njeriu nuk llogaritet besimtar por mohues e kryelartë; pastaj pa patur shpresë në Mëshirën e Tij do të thotë se nuk i pranon fjalët e Zotit kur i përgëzon për shpërblime të mëdha robërit e Tij, andaj nuk është më besimtar.
Duhet ditur se All-llahu xh.sh. është Ndëshkues i rreptë dhe Mëshirues i madh e Mëkatfalës. “Njoftoi robërit e Mi se vërtet Unë jam Ai që fal shumë dhe mëshirues i madh. Po (njoftoji) se edhe dënimi Im është ai dënim i dhembshëm.” (El-Hixhr, 49-50).

Allahu ju shperbleft per postimin.
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Njeriu ndërmjet frikës dhe shpresës.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: