islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty20%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty7%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty7%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty7%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty7%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty7%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty7%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty37%Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kaloje një ditë pa gjynahe!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
MesazhTitulli: Kaloje një ditë pa gjynahe!!   Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySat 6 Oct 2012 - 17:12

Kaloje një ditë pa gjynahe!! Nje_di10


Gjynahu është një term fetar dhe në çdo fe ka një term i cili e shpreh këtë sipas mënyrës së saj.
Kuptimi i këtij termi është moskryerja e urdhrave të shenjta, ose kryerja e ndalesave të cilat rregulloj­në marrdhëniet ndërmjet njeriut dhe Krijuesit, njerëzve të tjerë, njeriut me vetveten dhe me të gjitha krijesat e tjera.
A ka njeri pa gjynah?
Profetët kanë cilësinë “Ismet”, e cila do të thotë se “janë të ruajtur nga gjynahet”. Mirëpo megjithë këtë, është pranuar se edhe Profetët mund të ga­bojnë në jetën e kësaj bote të vështirë. Në lidhje me këtë, Kur’ani i Madhëruar na kujton fjalët e Jusufit (a.s); “Unë nuk e shfajësoj veten time, sepse epshi është shumë nxitës për të keqen, përveç atë që ka mëshiruar Zoti im...” (Jusuf, 53)
Ndërsa Resulullahu (s.a.s) urdhëron e thotë: “ Unë bëj istigfar (lutje për falje) njëqind herë në ditë, lutem që Zoti im të më falë.” Mund të lindë pyetja se; “ Për çfarë bëhet ky istigfar?”. Pra, do të thotë se edhe Profeti i Allahut e ndjen këtë nevojë shpirtërore. P.sh, kur u zbrit ajeti “Abese ue teuella en xhaehu’l ama (Ai vrenjti (fytyrën) dhe u kthye sepse atij i erdhi i verbëri. (Abese,1-2)” çfarë ka ndjerë zemra e Profetit (s.a.s)? Nuk mund ta dijmë. Sepse ndjesia e zemrës së Tij nuk mund të krahasohet me ndjesinë e zemrës së çdo lloj njeriu. Kështu që edhe ndjesia e gabimit është shumë më e ndryshme se e njerëzve të tjerë. Pra, si rrjedhojë, shprehja “Unë bëj istigfar njëqind herë në ditë” padyshim që ka kuptimin e vet shpirtëror. Mbase ky shembull i “gabimit” dhe “istigfarit” i cili jepet nga Ai, njeriu i dërguar si mëshirë për botët, është vetëm e vetëm që të na mësojë neve kuptimin e vërtetë të marrëdhënieve ndërmjet njeriut dhe Allahut brenda dimensioneve të gjynahut dhe pendimit.
Përveç kësaj, Resulullahu (s.a.s) ka udhëruar edhe kështu : “ Nëse ju nuk do bënit gjynahe, Allahu do të krijonte një popull që do të bënte gjynahe, do fal­te atë.” (Muslim, Teube, 10) Marrëdhënia gjynah-pendim, të cilat zhvillohen si një dimension i natyrshëm i personalitetit njerëzor, duket si një element që e mban gjithmonë gjallë lidhjen e njeriut me Zotin e tij.
Rregullat e mbarëvajtjes së kësaj bote, janë këto:
Për njeriun janë vënë rregulla.
Njeriu nuk do t’i shkelë këto rregulla.
Mirëpo, njeriut i është dhënë një ndjenjë e brendshme imponuese (ego apo nefs) që e shtyn atë të shkelë këto rregulla. Kjo ndjenjë imponuese, në një farë momenti mund ta mposhtë njeriun. Ja pra, në atë moment njeriu duhet të kujtojë Zotin e tij dhe të thotë: “Çfarë bëra?”.
Kështu që jeta e njeriut duhet të shihet brenda këtij ekuacioni...
Këtë mund ta quajmë ndjesi e gjynahut dhe pendimit.
Për njeriun, të mos bërit gjynah është një panoramë e vështirë për t’u imagjinuar. Mirëpo, mosanimi nga gjynahu është një detyrë njerëzore që e kërkon marrdhënia me Allahun.
Kështu që njeriu duhet të gjejë një harmoni. Dhe kjo harmoni duhet të jetë e tillë:
Të mos mësohesh me gjynahun dhe të mos e nënvlerësosh atë, të mos humbësh ndjenjën ndaj gjynahut dhe të mos i harrosh rregullat, të mos harrosh vënësin e këtyre rregullave dhe t’i njohësh këto rregulla, të mos mundohemi që t’i zëvendësojmë këto rregulla me të reja. Nëse i kemi shkelur këto rregulla, duke marrë për bazë marrëdhënien e ligjvënësit me ne, pra që ne ekzistojmë me urdhërin e Tij “KUN” dhe që këtë ekzistencë ia kemi për borxh vullnetit të Tij, pra duke menduar që edhe damarët e qafës tonë janë në dorën e Tij dhe se mund ta kemi fyer Atë, le të mundohemi të ndërtojmë fushën e respektit (ndjenjën e devotshmërisë) me Atë...
Me një këmbëngulje të fortë, Resulullahu (s.a.v.s) e sheh çështjen e gjynahut brenda një kornize shpirtërore...
Çfarë është gjynahu?
Është ajo gjë të cilën zemra jote nuk e pranon.
Konsultohu me zemrën!
Shiko, a ndjen ndonjë shkatërrim, papastërti, rrëshqitje, plagë apo gërrvishtje zemre...?
Ç’është ajo që është shkatërruar? Ç’plagë është? Çfarë ka rrëshqitur? Çfarë është shtypur? Ç’është ajo që ta djeg zemrën? Çfarë është ajo që është zhytur aty? Ajo që të thotë “Ah sikur”? Ç’është ajo gjë që gjithmonë të zgjon ndjenjën “sikur të mos e veproja”?
Në marrdhënien me Krijuesin ndodh diçka kur i kalon caqet...
Duart e tua humbasin kuptimin, gjuha, syri, veshi, zemra dhe mendja jote bien larg qëllimit të krijimit. Ashtu sikur tregon edhe Mevlana i nderuar për padishahun që kishte dalë për gjah dhe në grykën e armës së tij qëndronte një dre i cili i thoshte:
-Allahu nuk të ka krijuar për të më gjuajtur mua...
I Dërguari i Allahut thotë; “ njeriu nuk bën zina, nuk gënjen dhe nuk vjedh duke qënë besimtar”Këto janë gjynahe të mëdha...
Këto fjalë të bekuara nënkuptojnë se, nuk mund t’i kryeni këto veprime duke qënë bashkë me Allahun. Kështu që, kur i veproni këto punë, keni harruar, kujtoni se marrdhëniet me Allahun i keni vënë në një vend ku nuk i shihni.
I nderuari Ibrahim Edhem i përgjigjet kështu një njeriu që i vjen dhe i thotë, “Më jep një këshillë që ta kem vath në vesh”:
Nëse bën gjynah, mos ha nga mirësitë e Allahut!
Njeriu: - Çdo e mirë në këtë botë është prej Allahut.
Ibrahim Edhem thotë: - Atëherë, a është mirë të hash prej të mirave që të ka dhënë Allahu dhe më vonë të bësh gjynah? Kjo nuk është një cilësi njerëzore.
Ibrahim Edhem vazhdon: - Mos bëj gjynah kur të jesh në tokën e Allahut, largohu!...
Njeriu thotë: - Kjo është më e vështira. Çdo vend është i Allahut, ku të shkoj?
Ibrahim Edhem thotë: - Atëherë, a është mirë të qëndrosh në pronën e Tij dhe të bësh gjynah? Kjo nuk është cilësi njerëzore.Ibrahim Edhem përsëri thotë: - Kur të bësh gjynah, fshihe atë prej Allahut !
Njeriu thotë: - Allahu e di dhe e sheh të fshehtën dhe të hapurën. Si ta fsheh unë atë prej Tij?
Ibrahim Edhem thotë: - Atëherë, a nuk ke turp që ushqehesh me të mirat e Tij, qëndron në pronën e Tij dhe kryen gjynahe aty ku e di se Ai të sheh! Ky nuk është nderi njerëzor.
Ibrahim Edhem vazhdon: - Kur të afrohet vdekja, kërko pak kohë prej engjëllit të vdekjes, në mënyrë që të pendohesh.
Njeriu thotë: - Ai që merr shpirtrat nuk i jep kohë askujt. Jeta është e shkruar, pastaj unë do të jem duke lënguar nga dhimbjet, ku ta gjej kohën?
Ibrahim Edhemi thotë: - Atëherë pendohu pa ardhur marrësi i shpirtit! Mos humb kohë! Si të jetosh, ashtu do të shkosh dhe sipas teje koha e shkuarjes nuk dihet! A është mirë pra, t’i dish këto të vërteta dhe të mos marrësh masat? A nuk është kjo një pakujdesi njerëzore?
Ibrahim Edhem vazhdon e thotë: - Mos iu për­gjigj pyetjeve të Munkerit dhe Nekirit (engjëjt e va­rrit) në varr.
Njeriu thotë: - Si mundet? Ata janë të ngarkuar me këtë detyrë dhe nuk shkojnë pa marrë përgji­gje.
Ibrahim Edhem thotë: - Atëherë, a është mirë të rrish e të mos e përgatitësh që këtu përgjigjen e vër­tetë që duhet t’u japësh? Ky nuk është botëkuptim njerëzor.
Ibrahim Edhemi vazhdon e thotë: - Në ditën e kiametit, nëse duan të të çojnë në xhehennem, u thuaj “nuk vij”!
Njeriu: - A është e mundur kjo? Se mos më pyesin mua ata! Më kapin për krahu dhe më hedhin drejt e në zjarr.këtu. Cili nga këta të jesh, ashtu vepro !”
Ibrahim Edhemi thotë: - Atëherë, duke qënë se i di këto gjëra, përse bën gjynahe? Ai që do xhenne­tin në botën tjetër, përgatitet që këtu për xhennet, ndërsa ai që e ka hak xhehennemin, bën gjynahe këtu. Cili nga këta të jesh, ashtu vepro !” (Këshilla të arta, Ahmet Tashgetiren, fq.392, Bot.Erkam)
Për këtë arsye, Imam Gazaliu thotë: “Të tregosh punët e gabuara të dijetarëve, konsiderohet si vrasje”. Gjithashtu thotë: “Të mbulosh gjynahun e të tjerëve është vaxhib (detyrë), por të mbulosh gjynahun e dijetarëve është vaxhib edhe më i rëndësishëm.”
Jetojmë në një kohë kur gjynahu është bërë i lehtë dhe shumë përhapur, kur gjynahet e mëdha i kapin njerëzit dhe popujt dhe i shkundin ashtu siç bën furtuna, kur njeriu e ka humbur rrugën e tij brenda perdeve të pakujdesisë së gjynaheve të vogla, të cilat as që e kuptojnë se i veprojnë, pra në kohën kur kanë harruar lidhjen me Zotin e tyre. Jetojmë në kohën kur rregullat nuk njihen dhe ato që njihen kanë humbur, kohë ku njeriut i ofrohen rregulla të reja të paketuara në ambalazhe të shndritshme, kur është harruar lidhja e këtyre rregullave me Mëshiruesin, Krijuesin dhe Furnizuesin. Jetojmë në një kohë ku aftësia ndiesore e zemrës është atrofizuar. Kur zemrat ndyhen me gjynahe, nuk ndjejnë dhimbje e nuk rënkojnë.
Kjo është një gjëndje shumë e keqe. Në brendësi të njeriut duhet të ketë një vend që të thotë “pyet zemrën”. Duhet të ketë një pikë e cila nuk është ndotur, e cila mund ta ndajë dritën nga errësira.
Sot, duhet t’i kontrollojmë zemrat tona. A ndien ndonjë djegie kur kalojmë caqet? A kërkohet me përmallim pendimi? A ndiejmë dhimbje kur mërzitim Zotin tonë?
A mendojmë për çështjen “Të frikësohesh prej gjynahut”?
A kemi njohur diçka si “Një ditë pa gjynah”? A do të mund t’i çojmë Zotit tonë një ditë të pastër e të shndritshme, ashtu sikundër na i ka dhënë Ai të gjitha ditët në formën e jetës?
Këtë ndjenjë Islami e ngre dhe e lartëson...
E lartëson pendimin si një strehim tek Zoti.
Shikoni si e tregon Muhjiddin ibn Arabiu lidhjen e “një besimtari të vërtetë” me gjynahun:
Nuk shfaqet ndonjë gjynah prej besimtarit të vërtetë, pa patur në të ndonjë pjesë të adhurimit. Sepse ti e ke besuar që ai gjynah është kryeneçësi. Atëherë, meqënëse e di mirë se gjynahu që ke kryer është gjynah dhe kryeneçësi, shtoi edhe bindjen.
Nëse bindjes që i shtove i shton edhe istigfar dhe pendim, bindja bëhet edhe më e fuqishme dhe af­rimi me Allahun është më i ndjeshëm. Nëse kësaj bindjeje i shtohet një vepër e keqe, mjafton një pjesë e kësaj bindjeje për ta mposhtur atë gjynah. Ajo që të afron më tepër te Allahu, është padyshim besimi. Është gjëja më e vlefshme dhe më e madhe pranë Allahut.”
(Këshilla të arta, Ahmet Tashgetiren, fq. 348, Bot. Erkam)
Ah sikur të ishim të afërt me besimin, pendimin dhe istigfarin, ashtu sikur jemi me gjynahun... Ah! Sikur ta dinim se sa të pakujdesshëm jemi.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Kaloje një ditë pa gjynahe!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Kaloje një ditë pa gjynahe!! Empty
MesazhTitulli: Re: Kaloje një ditë pa gjynahe!!   Kaloje një ditë pa gjynahe!! EmptySun 7 Oct 2012 - 1:33

All-llahu te shperblefte vella me Xhennet, per kete postim.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kaloje një ditë pa gjynahe!! Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Kaloje një ditë pa gjynahe!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: