islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mos e shani kohën! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos e shani kohën! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos e shani kohën! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mos e shani kohën! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mos e shani kohën! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos e shani kohën! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos e shani kohën! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mos e shani kohën! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mos e shani kohën! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos e shani kohën! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos e shani kohën! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mos e shani kohën! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mos e shani kohën! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mos e shani kohën! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mos e shani kohën! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mos e shani kohën! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mos e shani kohën! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mos e shani kohën! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mos e shani kohën! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mos e shani kohën! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mos e shani kohën! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos e shani kohën! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos e shani kohën! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mos e shani kohën! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mos e shani kohën! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mos e shani kohën! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mos e shani kohën! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mos e shani kohën! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mos e shani kohën! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mos e shani kohën! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mos e shani kohën! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mos e shani kohën! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mos e shani kohën! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mos e shani kohën! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mos e shani kohën! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mos e shani kohën! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mos e shani kohën! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mos e shani kohën! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mos e shani kohën! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mos e shani kohën! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mos e shani kohën! Empty20%Mos e shani kohën! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mos e shani kohën! Empty7%Mos e shani kohën! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mos e shani kohën! Empty7%Mos e shani kohën! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mos e shani kohën! Empty7%Mos e shani kohën! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mos e shani kohën! Empty7%Mos e shani kohën! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mos e shani kohën! Empty7%Mos e shani kohën! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mos e shani kohën! Empty7%Mos e shani kohën! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mos e shani kohën! Empty37%Mos e shani kohën! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mos e shani kohën!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mos e shani kohën! Empty
MesazhTitulli: Mos e shani kohën!   Mos e shani kohën! EmptyFri 5 Oct 2012 - 20:54

Mos e shani kohën! Koha11

Rëndësia e kohës në jetën e njeriut është po aq e madhe sa edhe rëndësia e të gjitha veprimeve të tij në këtë botë. Koha është dhuratë, mirësi e dhënë nga ana e Allahut për krijesat, të cilat duhet ta shfrytëzojnë në mënyrë të drejtë dhe të saktë. Koha duhet shfrytëzuar në punë të mira dhe të dobishme për individin dhe për shoqërinë. Nuk duhet të guxojmë ta shfrytëzojmë në mëkate dhe veprime që janë në kundërshtim edhe me natyrën njerëzore.
Përderisa Zoti betohet në kohën, njeriu nuk do të ketë mundësi ta zhvlerësojë atë. Nëse e zhvlerëson rëndësinë e kohës, ai ka zhvlerësuar rëndësinë e jetës së vet. Koncepti dogmatik i njeriut për Zotin mund të ndryshohet ose edhe të marrë trajta jo të sakta. Madje disa mendime mund edhe të bien ndesh me identitetin kulturor dhe fetar të njeriut. Për asnjë moment nuk bën të lëshohet pe gjatë planifikimit të shfrytëzimit të kohës.
Gjatë jetës së tij njeriu duhet të mundohet në maksimum për arritjen e rezultateve të caktuara, të cilat do të jenë shkak për futjen në xhenet ose xhehenem. Po u humb dhe po u shkri në stuhitë e kohës, u humb dhe u bë pluhur e hi në gjendjen e tij të njëtrajtshme e cila dëmton atë dhe komplet shoqërinë njerëzore. Përderisa njeriu është një qenie e dobët dhe e mbushur plot me gabime, ai ka nevojë që të kthejë veten mbrapa në llogari personale për shfrytëzimin e çdo momenti në këtë botë. Nëse nuk i shfrytëzojmë të gjitha momentet në dobi tonën, ato do të na kthehen kundër nesh. Ne nuk do të kemi mundësi t’i përgjigjemi, madje as që do të kemi atë forcë të peshojmë veprat tona karshi hidhërimit, pra kohës. Ndoshta dikush e gjen veten të fuqishëm karshi kësaj krijese e cila di të lakojë në çdo moment gjendjen e njeriut modern. Shpesh herë i kemi dëgjuar njerëzit duke u ankuar për kohën, pra duke thënë se kohërat kanë ndryshuar. Në fakt kanë ndryshuar njerëzit, veset, traditat, lakmitë e tyre,sepse koha ka mbetur e njëjta. Të njëjtën kohë jetese ka pasur Ibn Tejmije, i cili ka shkruar 1000 libra, ashtu si një tjetër njeri i thjeshtë që ka jetuar vitet e tij. E njëjta kohë sot është si për një doktor shkence, i cili me një libër të nxjerrë gjatë tërë jetës së tij akademike, krenohet para botës, e njëjta kohë është edhe për dijetarin bashkëkohor Osman Nuri Topbash. (Allahu ia zgjatë jetën).
Koha është e njëjtë, por njerëzit janë të ndryshëm. Mjetet tekniko-teknologjike janë të njëjta, por përdo­rimi i tyre nga ana e njerëzve është i ndryshëm. Puna ndoshta ka të njëjtin emër si më parë, studim, hulumtim, por qëllimi është jo i njëjtë me atë të studiuesve dhe hulumtuesve të mëparshëm. Ndoshta sot puna bëhet për hir të dukjes, famës, interesit, duke u kamufluar përmes fjalës sikur bëhet për hir të Allahut. Ndërsa dikur puna bëhej për hir të Allahut dhe vetëm për hir të Tij. Prandaj edhe koha ishte shumë e bereqetshme nga ana e shfrytëzimit të saj për mirë. Emra të tillë si ata që ishin në të, mund të nxjerrim edhe sot nëse koha shfrytëzohet 9
në maksimum. Nëse nuk shfrytëzohet ajo, të gjitha përpjekjet për ta rikthyer kahun e mendimit kah fajësimi i kohës dhe do të ishte i kot.
Njerëzit parimisht pajtohen në koncepte të tilla se janë vëllezër, dhe se si të tillë duhet të vazhdojnë jetesën e tyre në këtë botë. Si të tillë, ato nuk duhet që të zhveshin punën në skajin e lakmisë pas të mirave të kësaj bote duke harruar esencën e shfrytëzimit të kohës. Qëllimi i ekzistencës sonë është adhurimi i Allahut xh.sh. dhe asnjë qëllim tjetër. Përderisa ky është qëllimi i ekzistencës sonë, atëherë nuk duhet të guxojmë të dalim në një rrugë tjetër dhe të bëhemi pre e kthetrave të djallit të mallkuar. Adhurimi i Allahut xh.sh. bëhet në shumë mënyra, e njëra prej mënyrave më efektive është të shfrytëzojmë kohën duke e falënderuar Atë, duke e përkujtuar, duke u falur, lutur, duke lexuar Kur`an, duke dhënë sadaka, kërkuar dituri, duke punuar për kafshatën e gojës, duke pasur kështu si qëllim kënaqjen e Allahut xh.sh..
Njeriu për të pasur një provim të lehtësuar në botën tjetër, patjetër që duhet të vërë vetveten në llogari përpara se ta llogarisin.
Hasan Basriu ka thënë: “Besimtari është vlerësuesi i vetvetes. Ai i kërkon llogari vetes për hir të Allahut. Llogaria në ditën e gjykimit do të jetë më e lehtë për ata që e kanë bërë këtë punë në dynja, ndërsa për ata që nuk e kanë kryer këtë gjë, do të ketë një llogari të vështirë.”
Njeriu që llogarit veten e tij në këtë botë, në fakt e shfrytëzon kohën ashtu si duhet dhe nuk ankohet në të për përtacinë e mangësitë e tij. Ai aspak nuk brengoset për dynjanë e humbur, por nuk mund të flejë rehat nëse ia ka ngrënë hakun dikujt, ose e ka shkelur dikë tjetër në nder.
Në një hadith të transmetuar nga Muslimi, Pejgamberi a.s. ka thënë: “Mos e shani kohën, sepse Allahu është koha.”
Allahu është zotëruesi dhe dirigjuesi i kohës. Ai bën që në kohë dhe rrethana të caktuara të ndodhin ngjarje të ndryshme, ngjarje të cilat ndoshta e ndërrojnë krejtësisht kahjen e globit. Secila kohë ka transformatorin e saj. Në çdo një shekull Zoti dërgon nga një reformues, i cili do të ripërtërijë fenë dhe do të lërë gjurmë të thella në shoqërinë njerëzore. Por, përtacët, të cilët mallkojnë kohën për shkak se sipas tyre koha paska qenë e padrejtë ndaj tyre, e shprehin haptas hipokrizinë ndaj Allahut xh.sh. dhe ndaj krijesave tjera në këtë botë. Disa ia adresojnë kohës mossuksesin e tyre në jetë, duke thënë: Më ka shkelur rrota e historisë, që në fakt e ka shkelur mungesa e vullnetit për punë dhe mungesa e përgjegjësisë në shfrytëzimin e kohës për të mirë, dhe se nuk është koha ajo që shkel njerëzit. Njeriu shkel veten jo koha, koha ecë dhe nuk ndalet. Ngaqë ajo dirigjohet nga ana e Allahut xh.sh. dhe është për të gjithë njerëzit e jo vetëm për ne. Ne si myslimanë kemi qenë gjatë shumë shekujve në gjumë të thellë, në gjumë të ariut, dhe jemi ankuar me kohën se koha na ka shkelur. Duke pasur në duar katër anët e rruzullit tokësor, duke pasur në duar fatin e gjithë popujve me emrin e Allahut, ne i humbëm ato, u shtrimë rehat në shtratin shekullor, ndërsa të tjerët shfrytëzuan kohën dhe sot po luajnë me ne. Edhe pse dekadat e fundit shohim një rizgjim të umetit islam në të gjitha sferat e jetës, prapë se prapë jemi shumë mbrapa të tjerëve.
Njeriu që ankohet dhe shan kohën, duhet të ketë parasysh gjithmonë se koha është Allahu. Ai duhet të jetë i kujdesshëm që të mos ankohet gjithmonë, por t’i bëjë punët sipas mundësive të tij, ngaqë askush nuk ngarkohet përtej mundësive, ndërsa shpërblimi i punës dhe suksesi është në dorën e Zotit. Ai njeri i cili mendon në kësodore veprimtarinë e tij në këtë jetë, padyshim nuk do të ketë kohë të ankohet as para njerëzve e as para Allahut. Të gjitha sprovat që do t’i ndodhin gjatë veprimtarisë së tij në këtë jetë, do t’i shndërroj në kënaqësi dhe në mundësi përfitimi e të mirash nga ana e Allahut xh.sh. Sprovimet do i shohë si një formë të forcimit të tij në thirrjen islame dhe asesi me sytë e dëshpërimit. Kjo ngaqë dëshpërimi nuk guxon që të ketë vend në mesin e besimtarëve myslimanë.
][/size]

Hamdi Nuhiju

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mos e shani kohën! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Mos e shani kohën!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: