islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Zoti ua shpërbleftë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Zoti ua shpërbleftë! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zoti ua shpërbleftë! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zoti ua shpërbleftë! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zoti ua shpërbleftë! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zoti ua shpërbleftë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zoti ua shpërbleftë! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zoti ua shpërbleftë! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zoti ua shpërbleftë! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zoti ua shpërbleftë! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zoti ua shpërbleftë! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zoti ua shpërbleftë! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zoti ua shpërbleftë! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zoti ua shpërbleftë! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zoti ua shpërbleftë! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zoti ua shpërbleftë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zoti ua shpërbleftë! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zoti ua shpërbleftë! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zoti ua shpërbleftë! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zoti ua shpërbleftë! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Zoti ua shpërbleftë! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zoti ua shpërbleftë!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zoti ua shpërbleftë! Empty
MesazhTitulli: Zoti ua shpërbleftë!   Zoti ua shpërbleftë! EmptyThu 4 Oct 2012 - 18:12

Zoti ua shpërbleftë! Images?q=tbn:ANd9GcROAI_7GseOu5eTspDYH-hSQ5VtUQDfJv3qy9GNm3pCJHEURGQE
Një histori prekëse dhe rënqethëse, por mjaft domethënëse dhe kuptimplote. Për të do të ishte dita më e errët e jetës së tij, por sa do të donte të ishte e zakonshme kur doli në rrugë si përherë megjithëse ishte kohë telashesh dhe problemesh serioze për kohën ku jetohej. Ishte përgatitur si përherë të dilte në rrugët e qytetit ku natyrisht nuk kishte harruar të merrte edhe duanë e nënës e cila si çdo zemër nëneje i qëndronte shumë pranë jo vetëm atëherë kur ndodhej aty, por edhe kur nuk ndodhej. Ajo e falëndëronte Zotin që i kishte dhënë një fëmijë të tillë dhe që natyrisht ia kishte lehtësuar mjaft punën e saj pasi ky fëmijë kishte një edukatë disi më ndryshe. Kjo sepse e ëma lutej çdo moment që Allahu i lartë t’i hapte dyert e jetës duke u mbështetur edhe në një ajet Kuranor:
Padyshim, Ne do t’i shpërblejmë ata të cilët falë­nderojnë.” (Al-i Imran, 145)

Por ajo ditë nuk vazhdoi ashtu siç nisi, por krejt ndryshe nga ç’mendohej. Një fatkeqësi e madhe do ta ngacmonte fëmijën shembullor të asaj nëneje. Një fatkeqësi do ta prekte thellë në shpirt ku për një moment do të dukej sikur po humbiste çdo shpresë për të jetuar, por ja që besimi i pashmangshëm tek Krijuesi i gjithësisë do ta bënte akoma edhe më të fortë sepse edhe një ajet Kuranor do të bëhej një mbështetje e fortë për të ardhmen:
Padyshim që Allahu është me të duruarit.”
Por ç’ndodhi atë ditë? Një granatë e vendosur diku aty përtej do t’i merrte gjënë më të shtrenjtë që ka njeriu, sytë e ballit dhe kështu djaloshi në moshën më të bukur të tij do të humbiste shikimin dhe nuk ishte diçka e thjeshtë për t’u kaluar ashtu si hiç gjë pasi në atë moment bota e errët i thoshte “mirëse erdhe këtu”, aty ku në fakt askush nuk do të dëshironte të ishte. Por ja që fati ishte i tillë. Ishte një moment që tashmë dukej se sapo kishte nisur dhe s’do të mbaronte kurrë. Njeriu në situata të tilla kërkon të gjejë mbështetje diku, të mbahet pasi bota e errësirës është e pamëshirshme. Gjithsesi nuk mposhtej asnjëherë përkundrazi një vullnet i brendshëm e mbante gjallë, një thirrje hyjnore i lëshonte një rreze drite në shpirt duke e qetësuar dhe duke i dhënë shpresa të forta se një e ardhme më e mirë do ta priste.
Sytë e djaloshit me të vërtetë nuk shihnin, por rrezatimet e tij të mëvonshme do të bënin që ai të fitonte sërisht shpresat dhe të forcohet shpirtërisht pasi ditët në vijim ishin ditë lufte dhe sakrifice për të. Një nismë e re e një programacioni televiziv do të bënte që djaloshi të merrte një rrugëtim të ri dhe jeta e ti j të ndryshonte pse jo tërësisht. Shumë shpirtra bamirës do të bëheshin nismëtarët në jetën e tij gjatë këtij rrugëtimi duke i thënë djaloshit se nuk je i vetëm dhe se mëshira e Allahut është me ty. Në fakt nga shpërthimi i asaj granate djaloshi kishte shpëtuar dy jetë njerëzish dhe lidhur me këtë vetë Kurani thotë:
Kush shpëton një jetë njeriu është si të ketë shpë­tuar gjithë njerëzimin”
Ai ndjehej krenar që kishte arritur një gjë të tillë, prandaj dhe u bë objekt bisede për shumë familje shqiptare që të ndihmohej dhe të rikthehej përsëri në botën aktuale ku tashmë nuk ishte thjeshtë vetëm gjiri i familjes që e priste, por i gjithë populli.
Ishte rreth të gjashtëdhjetat dhe me një paraqitje tepër fisnike zonja me të cilën u takuam rastësisht para ca kohësh. Jeta e saj kishte kaluar nëpër shumë tatëpjeta dhe pothuajse në një vetmi të plotë. Një histori sa e dhimbshme dhe dramatike, ndoshta nga më të rrallat të dëgjuara deri më sot. Një shpirt fisnik me një guxim të paparë dhe vullnet të pashoq kishte triumfuar nëpër shkallët delikate të kësaj jete që për shumë njerëz ka qenë edhe mizore dhe e pamëshirshme. Në fytyrat e saj ishin mjaft të dukshme rudhat e njëpanjëshme që në fakt të jepnin përshtypjen e një moshe të rënë, por ja që e vërteta nuk ishte e tillë, pasi në fakt ajo kishte rënë fizikisht duke u përballur me shumë sëmundje, por shpirtërisht vazhdonte të qëndronte e fortë duke u mbajtur përherë në dy patericat që kishte në duar. Nga goja e saj dilnin lutje nga më të ndryshmet, por ajo që të bënte përshtypje ishte shprehja dhe ajeti i njohur i sures “el-Fatiha” i cili thoshte:
Ijjake na’budu ve ijjake nestaijn” kuptimi i së cilit ishte
Vetëm Ty të adhurojmë dhe vetëm prej Teje ndihmë kërkojmë” (el-Fatiha,4)
Ajo nuk dëshironte asnjëherë të binte në dorën e dikujt tjetër pasi e kishte kuptuar që me kohë se vetëm Zoti një dhe i vetëm e ndihmonte edhe në momentet më të vështira të jetës, pasi pavarësisht nga vuajtjet dhe mundimet që kishte kaluar ajo belbëzonte vetëm falënderim për Krijuesin e Gjithësisë. Me të vërtetë jeta i kishte kaluar në vetmi dhe në sakrifica të shumta, por ajo që kishte kuptuar ishte shumë më tepër se “të Zotit jemi dhe tek Ai do kthehemi”
Ditët ecnin me hapa të shpejtë, por djaloshi 14 vjeçar nuk arrinte t’i përshpejtonte hapat e veta. Megjithëse në një moshë tepër delikate në të cilën çdo adoloshent kishte ëndrra dhe dëshira të pakufijshme, ai nuk guxonte të ëndërronte pasi nuk ishte si të tjerët. I mbetur jetim mes katërr rrugësh, i strehuar në një shtëpizë që vetëm e tillë nuk mund të ishte çdo ditë jetonte me vështirësitë e jetës dhe me goditjet e saj. Shokët e tij të klasës ishin bërë një dorë mbështetëse për të. Sytë e tij rrezatonin dritë pasi në fakt ai asnjëherë nuk i kishte humbur shpresat dhe kishte një besim të fortë në vetvete se një ditë do të vinte që edhe ai të gëzonte sikurse moshatarët e tij. Ai megjithëse ndodhej në një pozicion të tillë mundohej në çdo kohë dhe moment të tregohej i sjellshëm dhe i kulturuar duke ndjekur kështu këshillat e të ndjerëve prindërve të tij të cilët nuk jetonin më. Edhe pse në një situatë të tillë ai nuk kishte devijuar nga rruga e drejtë, ajo e përcaktuar nga Allahu i Lartë, përkundrazi besimi dhe vullneti për të vazhduar në një rrugë të tillë sa vinte e i forcohej akoma edhe më shumë. Jeta i kishte mësuar shumë gjëra në thelbin e të cilave qëndronte devotshmëria dhe guximi për të përballuar vështirësitë dhe mirënjohja për ata që i qëndronin pranë.
Kështu një ditë prej ditësh për të do të ndryshonte gjithçka dhe buzëqeshja do të rikthehej përsëri dhe këtë herë padyshim që krejtësisht ndryshe pasi nuk do të vuajte më si më parë, por këtë herë sakrificat do të ishin akoma edhe më të shumta. Shokët e tij të klasës me anë të një surprize të përgatitur enkas për të do ta kalonin në një institucion që do të kontribuonte për shumë kohë për djaloshin 14 vjeçar qoftë nga ana shpirtërore qoftë edhe nga ana ekonomike. Allahu i Lartë ia kishte pranuar lutjet e tij ndër të cilat shprehej:
- O Zoti im! Më bëj mua prej besimtarëve dhe të de­votshmëve.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Zoti ua shpërbleftë! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Zoti ua shpërbleftë!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: