islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty20%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty7%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty7%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty7%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty7%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty7%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty7%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty37%Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Empty
MesazhTitulli: Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?!   Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! EmptyTue 2 Oct 2012 - 20:44

Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! Pykpye10
Falëderimi i takon vetëAllahut, mëhira dhe shpëimi i All-llahut qofshin mbi atëpas tëcilit s’ka mëpejgamber,
Muhammedin a.s. Ja disa porosi dhe këhilla, se si tëmbrohemi nga shejtani dhe kurthet e tij:
- Të besuarit në All-llahun e Lartmadhëuar.,
- Frikërespekti ndaj All-llahut xh.sh.,
- Të jesh i sinqertë pë hir tëAll-llahut xh.sh., dhe largimi nga mendjemadhësia,
- Pasimi i të Dëguarit a.s. dhe largimi prej risive (bidateve),
- Të pëkujtuarit e All-llahut sa më shpesh, se me të vërtetë dhikri (tëpëmendurit e All-llahut) është një prej metodave më të preferuara pët’u mbrojtur nga shejtani i mallkuar,
- Lutja dhe këkimi i mbrojtjes tek All-llahu xh.sh.,
- Të këkuarit mbrojtjen e All-llahut nga sherri i djallit tëmallkuar, si janë rastet: gjatë namazit, gjatë leximit të Kur′anit, gjatë hidhërimit, në mëgjes dhe në mbrëje, gjatë hyrjes në shtëpi, gjatë dyshimit në diçka nga çështjet fetare, në tubim, para fjetjes dhe kur tëshohëh ndonjë ëndër të keqe,
- Pendimi tek All-llahu xh.sh. dhe llogaritja e vetvetes në vazhdueshmëri,
- Të kërkuarit falje shpesh e sidomos me fjalë: La havle ve la kuvete il-la bil-lah,
- Fjala La ilahe il-lall-llahu vahdehu la sherike leh, lehulmulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shejin kadir,
- Të lexuarit e Kur′anit dhe në veçanti leximi i sures Bekare,
- Të lexuarit e Ajetul Kursij para rënies në gjumë
- Shtimi i veprave të mira,
- Agjërimi i shpeshtë për shkak se me të vërtetë agjërimi shumë e dobëson shejtanin e mallkuar,
- Të jesh i kujdesshëm për namazin dhe kohën e tij, përqendrimi në të dhe falja e namazit me xhemat,
- Falja e namazeve nafileve pas faljes së namazeve farze,
- Falja e namazit të sabahut në kohën e vet, ngase kush e fal namazin e sabahut në kohën e duhur, ai person është në mbrojtjen e All-llahut,
- Mbrojtja e familjes dhe fëmijëve, si dhe të vazhduarit e rukjes(shërimit) sipas Sheriatit islam,
- Të pastruarit e shtëpisë dhe mbrojtja e saj nga veglat muzikore,nga kafshët e egra, qentë, fotografitë, skulpturat dhe nga gjërat e urryera,
- Largimi nga muzika, ngase muzika është vegël e djallit të mallkuar, të cilën ai e shfrytëzon për dobësimin e imanit dhe prishjen e moralit,

- Përulja e shikimit ndaj grave, pasi që shejtani paraqitet në formën e tyre,

- Mos veçimi me vajza të huaja, ashtu që shejtani të mos të jetë i treti mes tyre,

- Mos dalja e gruas nga shtëpia përpos kur ka nevojë; ngase kur ajo del pa nevojë atë e shfrytëzon shejtani për sherr,
- Mundohu që ta kundërshtosh shejtanin në këto forma:
ngrënia dhe pirja me dorën e djathtë, se me të vërtetë shejtani hanë dhe pinë me të majtën; të bërit kajlule (gjumë I shkurtër pas namazit të drekës) se me të vërtetë ai nuk bën gjumë në këtë kohë; të jesh
i kujdesshëm gjatë shpenzimeve, për shkak se ata që shpenzojnë pa nevojë, janë vëllezër të shejtanit,
- Besmelja në fillimin të çdo vepre të mirë, e ajo është fjala Bismilah” për shkak se shejtani zvogëlohet atëherë kur thua Bismilah, sa një mizë,
- Marja e abdestit në momentet e hidhërimit, për shkak se djalli i mallkuar është i krijuar nga zjarri dhe uji e shuan zjarrin,
Këto ishin disa këshilla se si ta mbrojmë veten tonë nga shejtani i mallkuar dhe kurthet e tij. Gjithsesi, kurthet e tij janë të dobëta atëherë kur secili prej nesh mundohet t′u përmbahet porosive të All-llahut xh.sh dhe të të Dërguarit të Tij a.s..
Ramadan Ramadani II-B Marur nga revista Ikre
Allahu ju shperbleft per postimin.
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Si ta mbrosh veten nga shejtani i mallkuar?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: