islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
A duhet të kërkojmë falje? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
A duhet të kërkojmë falje? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
A duhet të kërkojmë falje? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A duhet të kërkojmë falje? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A duhet të kërkojmë falje? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A duhet të kërkojmë falje? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A duhet të kërkojmë falje? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A duhet të kërkojmë falje? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A duhet të kërkojmë falje? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A duhet të kërkojmë falje? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A duhet të kërkojmë falje? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A duhet të kërkojmë falje? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A duhet të kërkojmë falje? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A duhet të kërkojmë falje? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A duhet të kërkojmë falje? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A duhet të kërkojmë falje? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A duhet të kërkojmë falje? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A duhet të kërkojmë falje? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A duhet të kërkojmë falje? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A duhet të kërkojmë falje? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A duhet të kërkojmë falje? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A duhet të kërkojmë falje? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
A duhet të kërkojmë falje? Empty96%A duhet të kërkojmë falje? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
A duhet të kërkojmë falje? Empty0%A duhet të kërkojmë falje? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
A duhet të kërkojmë falje? Empty0%A duhet të kërkojmë falje? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
A duhet të kërkojmë falje? Empty0%A duhet të kërkojmë falje? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
A duhet të kërkojmë falje? Empty1%A duhet të kërkojmë falje? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
A duhet të kërkojmë falje? Empty2%A duhet të kërkojmë falje? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A duhet të kërkojmë falje?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A duhet të kërkojmë falje? Empty
02102012
MesazhA duhet të kërkojmë falje?

A duhet të kërkojmë falje? Koha10

Cito :
[size=21]
"O ju që besoni! Kërkojini ndihmë Allahut me durim dhe namaz, pasi padyshim që Allahu është me ata që durojnë."
(el-Bakare, 153)
Evans Drishti

[size=12]Allahu i Lartmadhëruar na ka krijuar në mënyrën më të përkryer, ne gëzojmë një fizik të plotë dhe të rregullt. Megjithëse ekziston një rregull i tillë, nuk mund të themi se njeriu, si qenie njerëzore, është i pagabueshëm. Të mendojmë në një çast se që nga fëmijëria njeriu është vazhdimisht në kërkim dhe gjatë kësaj rruge aspak të lehtë ai haset me vështirësi të ndryshme. Kërkimi i diçkaje buron nga dëshira për të realizuar një kërkesë të tij dhe padyshim që jo gjithmonë këto kërkesa janë të realizueshme.
Njeriu është një qenie që vazhdimisht bashkëvepron me të tjerët dhe si qenie sociale është i detyruar që t’i përshtatet kushteve dhe ambientit ku ai jeton. Nëse ne pranojmë se jemi të gabueshëm, atëherë duhet të pranojmë edhe faktin tjetër që devijimet në këtë rrugë të gjatë janë të pashmangshme gjë që na çon më pas edhe në gabime të cilat mund të jetë nga më të ndryshmet.
Shumë herë dëgjojmë shprehjen "Gabimi është njerëzor", ndërkohë që nuk përpiqemi t’i gjejmë përgjigje pyetjes – Sa përpiqemi t’i rregullojmë këto gabime? Pasi në fund të fundit, nëse gabimi është njerëzor dhe i rikoperueshëm, atëherë më rregullimin e këtij e gabimi të kryer bëjmë një gjë mjaft madhore, rregullojmë apo vendosim në një sistem normash një qenie njerëzore dhe duke rregulluar një njeri, pa dashur shohim se kemi rregulluar edhe një shoqëri.
Gjëja e parë që duhet bërë është të përcaktojmë gabimin dhe më pas ta ndreqim. Pra nëse jemi të vetëdijshëm se ajo që kemi bërë është gabim, atëherë të ndalemi dhe të mendojmë se a ka shpëtim nga kjo rrugë e nisur gabim. Në këtë rast, feja jonë e ndritur Islami, padyshim që na jep këshillën e saj të artë, çelësin e çdo gjëje. Ajo na udhëzon për të kërkuar atë që në gjuhën e Islamit quhet "Tevbe" apo "Pendimi" Dhe kështu hapi i parë që duhet të ndjekë njeriu për të korrigjuar veten dhe për të shkuar drejt mirësisë, është të pendohet për gabimin e bërë. Kjo gjë lidhet natyrshëm me gjendjen shpirtërore të individit. Kur themi se njeriu duhet të krijojë vetëdijen e tij në lidhje me gabimin e bërë, ai në këtë rast duhet të ndërgjegjëso
het dhe të kultivojë në zemrën dhe shpirtin e tij një vullnet të tillë që të mos bëjë hap mbrapa në vendimin e marrë, por të ecë me hapa të sigurtë në rrugën e drejtë.
Shpeshherë pendohemi për diçka dhe përsëri në rrugë e sipër biem në grackën e atij gabimi. Atëherë ajo që duhet bërë si hap i dytë është pikërisht forcimi i zemrës dhe shpirtit tonë duke u lidhur përherë me Krijuesin e gjithësisë. Njeriu për nga natyra është një qenie e brishtë dhe rrëshqet lehtë nga shumë erëra të kohës dhe, mbi të gjitha, shumë herë njeriu tregohet edhe mosmirënjohës ndaj dhuntive dhe mirësive të Allahut të Lartë. Prandaj që njeriu të fitojë sigurinë në vetvete, të fitojë qetësinë shpirtërore dhe të jetë në gjendje të përballojë sfida të ndryshme, duhet të lidhet me Zotin në çdo moment duke i shprehur pendimin e tij për gabimin e bërë dhe duke iu lutur përherë vetëm me pendim. Prandaj një armë mjaft e mirë në këtë rast është falja e namazit. Pasi me faljen e namazit ne jo vetëm i drejtohemi Krijuesit tonë, por i përulemi Atij duke kërkuar falje për gabimet që bëjmë. Nga ana tjetër me anë të namazit në fitojmë qetësi shpirtërore duke kultivuar edhe vullnetin tonë për gjërat që kryejmë. Është një fatmirësi e madhe që njeriu të kërkojë dhe të gjejë mbështetje diku dhe këtë më mirë se e gjen tek Krijuesi i tij, nuk mund ta gjejë askund tjetër. Me të vërtetë që, të gjithë kemi familjen tonë, shoqërinë që na rrethon, por kur mendojmë se njeriu është qenie e gabueshme, atëherë si mund të kërkohet ndihmë nga një individ që është i gabueshëm dhe që vetë bie lehtë në gabime? Prandaj njeriu mbështetjen themelore në çdo punë e merr vetëm nga Allahu i Lartë dhe vetëm Atij i drejtohet si në raste gëzimesh ashtu edhe në momente të vështira.
Kështu çdo njeri në këtë botë është krijuar në atë mënyrë që botëkuptimi i tij nuk përfshin çdo hapësirë apo fushë të jetës dhe si i tillë njeriu nuk mund të jetë në gjendje të konceptojë çdo gjë në këtë jetë. Për këtë arsye duke qenë i pafuqishëm për zgjidhjen e shumë problemeve jetësore është i detyruar që të kërkojë mbështetje te një forcë krijuese më e madhe dhe kjo fuqi krijuese nuk mund të jetë tjetër veç Krijuesit të gjithësisë, Allahut të Lartmadhëruar.
Me të vërtetë, a pendohemi në jetën e përditshme për gabimet që bëjmë dhe ajo që është më e rëndësishme, a kërkojmë falje? Të kërkosh falje për diçka nuk është asnjëherë një ulje e personalitetit individual apo një humbje vlerash kulturore, përkundrazi të kërkosh falje do të thotë t’i japësh vetes më shumë vlera se ç’ke në të vërtetë dhe të formosh një personalitet akoma edhe më të fuqishëm pasi mos të harrojmë se kërkimi i faljes na çon edhe në fitimin e një zemre më shumë. Të fitosh një zemër do të thotë të përmirësosh një karakter dhe si rrjedhojë të formosh një shoqëri të re me individë të moralshëm, pasi në fund të fundit falja është edhe një shprehje e etikës dhe një morali të mirë. Kërkimi i faljes është një obligim dhe domosdoshmëri për çdo njeri, pa dallim posti apo race. Pra nuk është vetëm njeriu i thjeshtë ai që duhet të kërkojë falje para dikujt e për më tepër para Zotit Krijues, por janë edhe drejtuesit e institucioneve të ndryshme deri në instancat më të larta që e kanë për detyrë të kërkojnë falje dhe të pendohen. Në një hadith Pejgamberi (a.s) thotë: "Kush nuk kërkon falje, merr një gjynah të madh".
Një besimtar i mirë është ai që me gjuhën dhe formimin e tij, bën për vete një besimtar tjetër dhe kështu i tregon edhe rrugën e duhur. Një besimtar i mirë di të reagojë ndaj situatave të ndryshme dhe nuk revoltohet, përkundrazi gjërat i merr me gjakftohtësi për të gjetur zgjidhjen e tyre. Këtë e bën padyshim se ka mbështetjen e përhershme te Allahu i Lartë dhe se është një njeri që pendohet dhe kërkon falje për gabimet e bëra.
Çfarë humb ai që gjen Allahun?
Çfarë fiton ai që e humb Atë? Kush gjen Allahun gjen çdo gjë, ndërsa kush nuk e gjen Atë, nuk gjen asgjë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
A duhet të kërkojmë falje? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

A duhet të kërkojmë falje? :: Komentet

No Comment.
 

A duhet të kërkojmë falje?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: