islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem Empty
MesazhTitulli: Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem   Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem EmptyTue 2 Oct 2012 - 19:07

Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem Pendim11


Transmetohet se një djalosh erdhi tek Ibrahim ibn Ed’hem dhe i tha: O Ebu Is’hak, jam shpërdorues i vetvetes, prandaj me trego diçka që të më ndalojë dhe të më shpëtojë zemrën.
Ibrahim ibn Ed’hem tha: Në qoftë se pranon pesë gjëra dhe mundesh t’i realizosh ato, nuk kanë për të të dëmtuar ty mëkatet dhe epshet.
Tha: "Mi trego, o Ebu Is’hak."
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "E para, në qoftë se dëshiron të mos i bindesh Allahut (xh.sh) (t’i bësh mëkat), atëherë mos ha prej rriskut (furnizimit) të Tij."
Tha: "Prej nga do të ha, kur çdo gjë që është në tokë është prej rriskut (furnizimit) të Tij?"
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "O ti njeri, a është e bukur që të hash rriskun (furnizimin) e Tij dhe të mos i bindesh?"
Tha: "Më trego të dytën."
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "Në qoftë se dëshiron të mos i bindesh (t’i bësh mëkat), atëherë mos bano në asnjë tokë të Tijën?"
Djaloshi tha: "Kjo qenka më e vështirë se e para. O ti njeri, kur lindja, perëndimi dhe gjithçka mes tyre është e Tij, ku të banoj unë?"
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "O ti njeri, a është e bukur që të hash rriskun (furnizimin) e Tij, të banosh në tokën e Tij dhe të mos i bindesh (t’i bësh mëkat Atij)?"
Tha: "Jo, por më trego të tretën."
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "Në qoftë se dëshiron të mos i bindesh, të jetosh me rriskun (furnizimin) dhe në tokën e Tij, atëherë shiko e gjej ndonjë vend ku Ai të mos të shikojë dhe bëji mëkat."
Tha: "O Ibrahim, si mundet kjo gjë, kur Ai di çdo gjë ,deri edhe të fshehtat?!"
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "O ti djalosh, a është e bukur që të hash rriskun (furnizimin) e Tij, të banosh në tokën e Tij, të mos i bindesh (t’i bësh mëkat Atij) dhe Ai të shikon të gjitha ato që ti bën?
Tha: "Jo, më trego të katërtën."
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "Kur meleku i vdekjes të vij për të të marr shpirtin, thuaj: "Më lër edhe pak afat sa të pendohem me një pendim të sinqertë dhe të punoj vepra të mira për hir të Allahut (xh.sh)."
Tha: "Nuk e pranon prej meje këtë gjë."
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "O ti djalosh, në qoftë se ti nuk mundesh të shtysh sado pak vdekjen ku të pendohesh, di që kur ajo të vjen nuk shtyhet, atëherë si mendon se do të shpëtosh?"
Tha: "Më trego të pestën."
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "Në ditën e kijametit, kur rojet (zebanitë) të vijnë për të të dërguar në zjarr, mos shko me ta."
Tha: "Ata nuk më lënë të iki dhe as nuk e pranojnë këtë gjë prej meje."
Ibrahim ibn Ed’hem tha: "Atëherë, si mendon se do të shpëtosh?!"
Tha: "O Ibrahim, këto më mjaftojnë. I kërkoj falje Allahut dhe pendohem tek Ai."
Pas kësaj, djaloshi iu bashkua (Ibrahimit) në adhurim deri sa vdekja i ndau të dy.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Pendimi i djaloshit nga dora e Ibrahim ibn Ed’hem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: