islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty20%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty7%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty7%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty7%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty7%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty7%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty7%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty37%Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Empty
MesazhTitulli: Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun   Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun EmptyMon 1 Oct 2012 - 10:04

Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun Puna10
Edhe pse ndonjëherë të pavetëdijshëm, nën ritmin e një melodie të ngjeshur rrjedh jeta jonë, frymojmë, të adaptuar me këtë melodi që sado që s’mund t’i ndjekim hapat, të dehur nga kënaqësia e shpirtit të entuziazmuar nga këta tinguj, vallëzojmë, apo ndoshta vetëm ecim, por prapë ecim. Dikur, në “s”-at e orkestrës për një pushim ndoshta prej qindarkash, kthjellohemi dhe për disa çaste vërejmë se nuk jemi të duhur për vallen në të cilën ecim, pasi që s’dimë ta luajmë.
Vetëm atëherë mund ta shohim se e tërë salla qeshet me paaftësinë tonë, dhe na tallin për painteresin të fshehim diç prej padijes. Të turpëruar marrim plaçkat dhe ikim, e në ikje e sipër na kaplon depresioni dhe i premtojmë vetes ta mësojmë vallen.

Nëse shfletojmë pak fletët e historisë, nën pluhurin e artë do të hasim emra njerëzish që vetë patën nderin të shkruajnë mbi këto fletë, e unë, si çdo njeri tjetër, mundohem të paramendoj veten ndër të tillët.

Mirëpo këta njerëz nuk arritën dot shtigjet dhe fletët e lavdisë pos me mund dhe zell, ditë të lodhshme e net të panumërta pa gjumë, e tërë kjo, vetëm që të gjejnë mënyrën, metodën, rrugën si të afrohen kah e vërteta, se fundja ky është edhe synimi i ço shkence, e vërteta, misteri i së cilës la pa fjalë dhe çi të bërtasin kolosë si Paskali, e la në heshtje koka gjeniale si Kanti. E disa të tjerë s’e gjetën dot rrugën pos me udhëzimet e më të dashurve, të cilët kanë mundësi që edhe prej një kokëtuli të bëjnë një gjeni, e anasjelltas, se njeriu aq sa është i aftë ta zbukurojë një shëmti aq është i aftë të shëmtojë një bukuri.
Të gjithëndoshta e dini rastin e Thomas Edison-it, zbuluesit të llambës elektrike, i cili në fëmijëri nuk shquhej me aftësi të mëdha, mirëpo insistimi i nënës së tij, dhe gdhendja e trurit të tij, shërbeu si argument të rrëzojë poshtë bile edhe teori të psikologëve e filozofëve të mëdhenj si Zhan Zhak Ruso-së. Pra, ajo zgjodhi durimin, dhe ai në fund si variabël e pavarur i solli një të kundërt, një sukses që do ta mbajnë njerëzit mend, sa herë të ndezin llambën elektrike.
Një nga paradokset enorme të përditshmërisë sonë banale, e quaj banale se kemi raste kur edhe të mos bëjmë asgjë na duket e lodhshme, e pastaj fajësojmë jorganin e jastëkun pse nuk na merr gjumi, është se duke ndenjur këmbëkryq e duke kruar dhëmbët me një kashtë presim të na shtrojë dikush tepihun e kuq e të hedh lule sipër, e nëse ndodh e kundërta hidhërohemi, por prapë gabojmë, fajësojmë objekte e subjektin e lëmë të qetë.

Puna, puna është ajo që dikur na bëri të jemi diçka, nëse kemi qenë dikur dia, e nëse ende duam ta shohim veten dhe popullin tonë të përmendet në botë, padyshim se puna do ta bëjë atë. Një Gjergj Fishte ju nevojitën 32 vite të shkruajë

një epope, por padyshim se ia vlejti, në atë kapërcyell shekujsh e në prag të hyrjes në një botë moderne e të daljes nga një që s’mund të nënohet, po përkundrazi ajo vetiu ngjitet shkallëve të lavdisë, se i dha themelet kësaj të fundit pa të cilat kjo nuk do të ishte as asgjë, u shqua si një poet që rrallë i gjendet shoku.

Atëherë, romantiku legjendar, bylbyli i shqipes na tha se duhet punuar natë e ditë, vetëm të shohim “pakës” dritë. Nuk tha “pak” Naimi, po tha “pakës”, pse?! Se e dinte se shqiptarët si popull gjaknxehtë nuk do të durojnë dhe pas një ore punë do të duan dhjetë tjera pushim, po na bëri me dije se nuk duhet të brengosemi për mungesën e rezultateve të menjëhershme po duhet durim mu si nëna e Edisonit, mu si Moisei që ndoqi njeriun prej bashkimit të dy deteve dhe i tha se nëse do Zoti unë të marr prej teje dije, do më gjesh durimtar.

E ne ku jemi?! Nuk do të përmes shumë shembuj për t’ju treguar se puna e stolis njeriun, se i jep vlera të cilat e shoqërojnë gjithnjë sido që të rrotullohet rrota e kohës, si ajo e atij mullirit që nuk ndalon së rrotulluari derisa të thahet lumi e çoherë

me vete merr ujë të ri, se:, panta rei, çdo gjë rrjedh. E edhe jeta e njeriut e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun rrjedh, e nëse nuk din ta zgjedh mënyrën e punës në kohën e duhur dhe t’i rreket qëllimit, ka dështuar që në fillim, e një dijetar ka thënë: Nëse dështon në planifikim ke planifikuar dështim, se planifikimi është gjysma e jetës.

Sot, jemi të rrethuar nga një botë, dinamika dialektike e të cilës na bën të paaftë të qëndrojmë stoik, por patjetër të vallëzojmë edhe pse s’i dimë hapat dhe bile turpërohemi, atëherë pra, pse të mos bëhemi ne prijësit e valles dhe t’i mësojmë të tjerët në vend që të na mësojnë tjerët, pse të mos marrim shembull prej tjerëve, po presim të tjerët të marrin shembuj prej dobësisë sonë.

Për ne është e ditur rruga që duhet ta ndjekim, puna e vetme e jona është mësimi e

nuk duhet aspak të mendohet se mund të ketë ndonjë alternativë tjetër për ne. Ndoshta jemi të pafat që jetojmë në një botë kur të tjerët edhe natën gjurmojnë e duan ta çojnë njeriun të jetojë në Hënë, apo ndoshta jemi njerëzit më me fat në histori!

Njeriu prej punës që bën, zë pozitën në shoqëri, dhe aq sa është munduar aq edhe shfrytëzon. Sa më i gatshëm të jetë të sakrifikojë padyshim se edhe rezultatet do të jenë më të mëdha. Nuk ka dije, e as punë të dëmshme, pos që dija e ço punë tjetër janë të dëmshme kur njeriu i shfrytëzon për qëllime të zeza, e jo kot ligjet superiore pozitive vlerësojnë veprat e njeriut në bazë të qëllimit.
Sidoqoftë, të tëra këto ndonjëherë nuk mjaftojnë. Edhe pse e dimë rrugën, e dimë

lavdinë që ajo sjell, ngurrojmë ta shkelim, e na kaplon një limonti, plogështi e thellë, inerci që s’na lë të lëvizim. Po jo kot, psikologët vlerësuar motivacionin, nxitësin e aktivitetit të vullnetshëm, çelës të suksesit. Nëse puna sjell sukses, motivimi sjell punën. çështë normale njeriu të lodhet prej jetës e mungesës së suksesit, e mu atëherë është koha e duhur të shfletojmë pak ata që kanë shkelur para nesh monopate me bërryl e pisha të dendura e të ashpra, e ta kujtojmë se ne të gjithë e dimë;

Rruga e suksesit nuk është e shtruar me lule, dhe vetëm puna e sinqertë për një qëllim sjell atë që duam. E nëse për një njeriu që beson në pafundësi, parajsa është suksesi më i madh, edhe ajo është e rrethua me thera! Omer Arsllani III-B

Allahu ju shperbleft per postimin.
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Njeriu e zgjedh punën, puna e vlerëson njeriun
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: