islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një selam jepja vetes tënde EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një selam jepja vetes tënde EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një selam jepja vetes tënde EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një selam jepja vetes tënde EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një selam jepja vetes tënde EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një selam jepja vetes tënde EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një selam jepja vetes tënde EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një selam jepja vetes tënde EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një selam jepja vetes tënde EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një selam jepja vetes tënde EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një selam jepja vetes tënde EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një selam jepja vetes tënde EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një selam jepja vetes tënde EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Një selam jepja vetes tënde EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Një selam jepja vetes tënde Empty20%Një selam jepja vetes tënde Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Një selam jepja vetes tënde Empty7%Një selam jepja vetes tënde Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Një selam jepja vetes tënde Empty7%Një selam jepja vetes tënde Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Një selam jepja vetes tënde Empty7%Një selam jepja vetes tënde Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Një selam jepja vetes tënde Empty7%Një selam jepja vetes tënde Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Një selam jepja vetes tënde Empty7%Një selam jepja vetes tënde Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Një selam jepja vetes tënde Empty7%Një selam jepja vetes tënde Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Një selam jepja vetes tënde Empty37%Një selam jepja vetes tënde Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një selam jepja vetes tënde

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Një selam jepja vetes tënde Empty
MesazhTitulli: Një selam jepja vetes tënde   Një selam jepja vetes tënde EmptySat 29 Sep 2012 - 12:41


Një selam jepja vetes tënde Images?q=tbn:ANd9GcQyDT5bjcIeoJJ2JTP6px5XH1e3_dbLII025KhtcNPdsOGfYzqi2w

[justify]Hapi i parë në “zhvillimin individual” është të qenit i vetëdijshëm për veten, pra të kesh respekt ndaj qenies sate që është një mrekulli e artit hyjnor për të cilën duhet marrë rruga për ta zbuluar. Ky udhëtim më pas do të marrë formën e vet sipas konceptit të udhëtarit dhe qëllimit të tij. Padyshim që “zhvillimi individual” i një parimi të kohës që ka për bazë botëkuptimin që “Kjo jetë është një pjesë e jetës së përhershme dhe ne jemi këtu për një qëllim të caktuar.” është shumë e ndryshme me filozofinë materialiste që thotë: “Jeta është vetëm jeta e kësaj bote, jetojmë dhe vdesim”.
Është i gëzueshëm fakti që kohët e fundit është rritur interesi për zhvillimin individual. Sado që në themelin e këtij orientimi bëhet fjalë për “idenë që të fitohet më tepër” kjo do të mund të bëhet shkak për të kuptuar “ajetet në brendësinë tonë” që janë një udhëtim i njeriut drejt vetes së tij. Ky udhëtim do të japë shumë fryte për sytë që sho­hin dhe zemrat që marrin mësim.
Zhvillimi individual nuk është zbukurimi i anës së jashtme ashtu siç mund ta kenë kuptuar disa. Ndoshta është edhe shkalla e ndjeshmërisë edhe nga jashtë të konceptimit më në detaje të çështjes. Zhvillimi individual fillimisht merr parasysh ndryshimin e para­digmave dhe më pas sipas saj formon edhe sjelljet. Kjo situatë është e njëjtë sikurse edukimi mistik që merr parasysh edukimin shpirtëror për të rregulluar sjelljet dhe veprimet.
Është shumë tërheqës ky përcatim i S. Covey i cili shprehet se ka gjetur mundësinë për të studiuar të gjitha veprat e botuara në Amerikë në dyqind vitet e fundit në fushën e zhvillimit individual: Tashmë kam filluar t’i besoj akoma edhe më tepër faktit se shumica e librave në lidhje me zhvillimin individual që janë shkruar gjatë periudhës së fundit pesëdhjetë vjeçare kanë mbetur shumë sipërfaqësor. Këta kanë qenë të mbushur plot me vetëdije imazhi shoqëror dhe teknika, pra me ngjitëse të sëmundjeve shoqërore. Këto këshilla zbatoheshin në zgjidhjen e problemeve të vështira dhe kishte edhe raste që ato dukeshin sikur mënjanoheshin për një kohë qoftë edhe të përkohshme. Çështjet që ishin të ndrydhura ndikoheshin dhe bëheshin shkak që të dilnin shpesh herë në pah. Përkundrejt kësaj, pothuajse të gjitha librat e dalë brenda njëqind vjeçarit të parë qëndronin mbi disa principe të arta, si: sinqeriteti, zemërçiltërsia, drejtësia, maturia, guximi, durimi, të qenit punëtor dhe bërja e punëve të dobishme që mund t’i përkufizojmë si themelin e suksesit që është “etika e karakterit”. Një ideim i tillë u mësonte njerëzve se ata mund të arrinin përherë lumturinë dhe suksesin e vërtetë “Vetëm duke mësuar bazat e këtij themeli dhe duke u bashkuar me karakteret themelore të tyre”. Zhvillimi individual është shkalla e një suksesi. Ai synon formimin e një botëkuptimi për jetën dhe suksesin në të. Ai tregon rrugën se pse duhet bërë një gjë e caktuar dhe ajo që është edhe më e rëndësishmja si duhet bërë. Ai është një udhërrëfyes ndihmës që tregon se në ç’mënyrë do ta luajë secili rolin e tij në skenën e jetës. Duke menduar se secili e ka anën e tij të drejtuesit, duke marrë parasysh se “Aftësitë e drejtimit” i jeton së bashku me të tjerët, ai e pranon “zhvillimin individual” që do të sigurojë “aftësitë e komunikimit” dhe atë që është më e rëndësishmja sigurimin e një jetese të suksesshme duke qenë i vetëdijshëm për veten. Në fakt nuk është e lehtë të vendosësh një kufi për temat e zhvillimit individual që kanë për synim zhvillimin në çdo fushë të njeriut. Kjo pasi njeriu është një botë e vogël dhe ai vazhdon të bëjë kërkime në këtë botë.
Në vendin tonë ka shumë pak për të mos thënë aspak punime apo studime në lidhje me këtë temë. Nëse i hidhet një sy librave apo punimeve në këtë fushë, do të vihet re se pjesa më e madhe është përkthim nga perëndimi. Padyshim që këto të dhëna që ne mund t’i quajmë si një grupim i një përvoje të përbashkët të njerëzimit, janë një thesar i pashtershëm. Por për sa kohë që të mos ushqehemi nga kultura dhe qytetërimi i vendit pra nga kultura që ka vendi, ato informacione mund të jenë edhe të dëmshme. Sikur të jetë e mundur që qytetërimin dhe kulturën tonë ta shihnim me syrin e “botëkuptimit të zhvillimit individual” nuk do të ishte e vështirë të zbulonim një botë të madhe dhe të pasur sa yjet që janë në qiell.
Zoti na ndihmoftë dhe na lehtësoftë punën tonë në rrugën e “pjekurisë njerëzore”
Allahu ju shperbleft per postimin.
Një selam jepja vetes tënde 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Një selam jepja vetes tënde
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: