islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) Empty
MesazhTitulli: E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim)   E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) EmptyFri 28 Sep 2012 - 20:16

E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) Images?q=tbn:ANd9GcSR3EOgeZz2e75Cs9SCpMNl0t-GGJ3xJCuNT9nllV1iIMQ01ivwyw
Aliu, i biri i Halifes Me’mun ishte një i ri që jetonte në një pallat me gjitha të mirat. Atij nuk i mungonte asgjë nga pasuria e dynjasë. Një ditë prej ditësh duke shikuar nga ballkoni i ra në sy një njeri, i cili punonte me shumë vullnet gjithë ditën nën rrezet e forta të diellit. Kur vinte koha e namazit shkonte në breg të lumit merrte abdest, falte namazin dhe pastaj kthehej përsëri dhe vazhdonte punën. Djali i Halifes pasi e shikoi disa ditë këtë njeri në të njëjtën gjendje, një ditë e thirri.
Ky njeri kishte një familje normale të përbërë nga: gruaja, dy motra, dhe nëna. Ditët i kalonte me agjërim dhe me atë që fitonte gjatë ditës, hapte agjërimin. Djaloshi kur e dëgjoi historinë e jetës së këtij njeriu e pyeti atë nëse ishte i lumtur apo jo me jetën që bënte dhe mori përgjigjen se ishte shumë i lumtur. Transmetohet se pas kësaj, ky djalë braktisi sarajin e të atit dhe gjithë pasurinë që zotëronte dhe vite më vonë tregohet se ishte gjendur i vdekur në një punishte marangozërie.
Kjo ndodhi më kujton ngjarjen e As’habul- Kehfit. Edhe ata jetonin në saraje, por nuk ndiheshin aspak mirë. Në brendësinë e tyre ndjenin ngushtim dhe shqetësim, sepse ata i kishte rrethuar kufri (mosbesimi). Për këtë arsye ata I braktisën sarajet e tyre dhe shkuan e u strehuan në një shpellë.
Siç e thotë edhe Allahu (xh.xh) në Kur’an: “Derisa jeni izoluar prej tyre dhe prej asaj që adhurojnë ata, pos Allahut, atëherë strehonu në shpellë, e Zoti juaj ju dhuron nga mëshira e Tij e gjerë dhe ju lehtëson në çështjen tuaj atë që është në dobinë tuaj”. (Kehf,16)
Nga kjo kuptojmë se vende, të cilat duken të ngushta apo shqetësuese, me besim të pastër, dashuri e bindje të plotë, bëhen vende të gjera dhe gjithashtu bëhet e lehtë përballimi i sprovave të ndryshme që mund të ketë njeriu.
Ti, vëlla e motër me zemër të plagosur, këto sihariqe janë për ty: Allahu xh.xh. disa njerëzve u merr pjesë të ndryshme të trupit si: syrin, dorën, këmbën etj.
Ai njeri vuan nga mungesa e këtyre organeve, por për këtë do të shpërblehet nga Allahu xh.sh. nëse bën sabër (durim) për këtë.
Pejgamberi (a.s) jep sihariqe për ata që i kanë zemrat e plagosura, jep sihariqe shumë të bukura: Kur njeriut i vdes fëmija, Allahu xh.sh. i thotë
Melekëve:
- A ia morët shpirtin e fëmijës së robit tim?
Melekët përgjigjen:
- Po.
- A ia morët loçkën e zemrës?
- Po.
- Robi im çfarë tha?
- Ai duke të falenderuar Ty, tha: “Ne jemi të
Allahut dhe tek ai do të kthehemi”.
Atëherë Allahu xh.xh. tha:
- Përgatitni për robin tim një shtëpi në xhennet dhe vendosni emrin shtëpia e falenderimit.
Prandaj, besimtari duhet të bëjë durim sprovave të ndryshme dhe duhet të pajtohet me caktimin e Allahut (xh.sh)…Duhet ta dijë mirë se edhe pasuria edhe fëmijët janë amanete, të cilat një ditë do t’i kthehen.
La-tahzen / mos u brengos:
Një ushqim i mirë është lumturia e ditës.
Një shëtitje e mirë është lumturia e javës.
Një martesë e mirë është lumturia e muajit,
ndërsa pasuria është lumturia e vitit.
La-tahzen / mos u brengos:
Vizito sa më shumë spitalet që t’ia dish më shumë vlerën shëndetit.
Vizito burgjet, që t’ia dish vlerën lirisë.
La-tahzen / mos u brengos:Një besimtar I mirë nuk brengoset për dynjanë, sepse ai e di se nuk është e përjetshme.
La-tahzen / mos u brengos:
Mendoje pak mëshirën e pafund të Allahut xh.xh. Ai i fal të gjitha gjynahet sado të mëdha që të jenë, mjafton pendimi i sinqertë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
E rëndësishme është dashuria dhe zemërgjerësia (Tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: