islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty96%Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty0%Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty0%Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty0%Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty1%Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty2%Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
MesazhTitulli: Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe)   Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 28 Sep 2012 - 14:57

Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) 56152410
Në rastin kur, si pasojë indiferentizmi apo shkujdesjeje apo duke iu
përshtatur nefsit (vetvetes, egos), kryhet një mëkat kundrejt Allahut, dëmshpërblimi
i atij mëkati është kthimi përsëri tek Ai me gjendjen shpirtërore
të një pendimi të thellë. Sepse t’i drejtohesh Allahut dhe të bësh pendesë
menjëherë pas kryerjes së mëkatit, para se ndryshku i mëkatit të shtrohet
në zemër, vlen si dëmshpërblim për mëkatin e kryer. Zoti urdhëron kështu:
Po qe se shejtani kërkon të të shtyjë në një të keqe, menjëherë
mbështetu te Allahu!” (Fussilet, 41/36)
Edhe i Dërguari i Allahut (s.a.v.s.) na ka porositur:
Kudo që të ndodhesh, bëhu i devotshëm përballë Allahut! Kur të kesh
bërë ndonjë mëkat, menjëherë pas tij bëj një të mirë! Sepse ajo e mirë e
fshin mëkatin! Veç kësaj, njerëzit trajtoji me moral të mirë!” (Tirmidhi, Birr, 55)
Në ajetet dhe hadithet si këta kërkohet që personi i cili bën një të keqe,
të bëjë menjëherë pas kësaj një të mirë, ta largojë të keqen me të mirë. Një
mëngjes, Profeti e thirri myezinin e tij, Bilalin, dhe e pyeti:
Bilal! Ç’punë bëre që hyre në xhennet para meje? Mbrëmë dëgjova
në xhennet para meje kërcitjen e këpucëve të tua!”
Dhe Bilali (r.a.) i tha:
O i Dërguari i Allahut! Sa herë që të bëj ndonjë mëkat, menjëherë
ngrihem dhe fal dy reqate namaz pas tij!”
Atëherë, i Dërguari i Allahut (s.a.v.s.) tha:
Ja, në sajë të kësaj!” (Ibni Huzejme, II, 213)
h) Namazi i falenderimit (shukr)
Falenderimi për të mirat e pafundme të falura nga Allahu i Lartë

Allahu ju shperbleft per postimin.
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
memedali.nijazi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 2
Data e regjistrimit : 24/09/2012
Nacionaliteti-Sheti : blaq

Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) Empty
MesazhTitulli: Re: Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe)   Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe) EmptyFri 28 Sep 2012 - 16:36

hej qka po bani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Namazi i pendimit dhe pendesës (tevbe)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: