islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty20%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty7%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty7%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty7%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty7%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty7%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty7%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty37%Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jeta?! Edhe kjo Kalon......

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Empty
MesazhTitulli: Jeta?! Edhe kjo Kalon......   Jeta?! Edhe kjo Kalon...... EmptyThu 27 Sep 2012 - 18:35

Jeta?! Edhe kjo Kalon...... Jeta10
Jeta është si një oqean, ku njeriu lundron në një anije. Nëse e zotëron timonin mirë do të arrijë në bregdet, e në të kundërtën do të fundoset pas humbjes në hapësirat e mëdha të detit të pafund.. Në shikim të parë, jeta duket shumë e gjatë, por realiteti është se jeta është shumë e shkurtë. Jemi vetë dëshmitar se sa shpejt kalon koha. Jetuam dje, jetojmë sot dhe nuk mund të garantojmë për prezencën tonë nesër. Ekzistojnë shumë njerëz që këtë botë e quajnë të kotë, por kjo nuk është e vërtetë, ngase nëse di ta shfrytëzosh jetën në të do gjesh një ëmbëlsi të veçantë.
Si mund t’i themi kësaj bote se është e kotë kur në të ne arrijmë ta njohim All-llahun xh.sh, mësojmë parimet e fesë së Tij dhe praktikojmë ato gjatë jetës sonë, e nuk ka kënaqësi më të madhe për një musliman se kur në zemrën e tij dashuria ndaj All-llahut shpërndahet në ço damar.
Njerëzit që nuk e njohin madhërinë e All-llahut xh.sh dhe nuk mësojnë mbi parimet e fesë së Tij s’është e çuditshme ta quajnë këtë botë si të kotë, kur vetë ekzistenca e tyre është e kotë.
Jeta me personazh të vetin kryesor kohën është gjë e shtrenjtë për muslimanin, prandaj ai duhet t’i shfrytëzojë të dyja e t’i zotërojë që të mos ta mbysin brenda vetes dhe të mbeten të vdekur edhe pse jetojnë.
Vetë dëshira e All-llahut është që njeriu të jetojë në këtë botë zotërues i të mirave dhe i kënaqur, njohës I vetvetes, se kush e njeh veten e ka njohur Zotin, e s’ka thënë kot Muhammedi i madh të punojmë për këtë botë sikur do të jetojmë përgjithmonë...
Në qoftë se gjysmën e jetës e kemi kaluar kot pse mos ta ndryshojmë gjysmën tjetër që ka ngelur për ta jetuar të lumtur nën kënaqësinë e Rahmanit. Një gjë të këtillë e kemi në dorë, andaj të fillojmë me vetveten!
Njeriu përballet me shumë sfida, e ky mund të jetë një test për ne që të shohim se sa jemi të fortë për t’u përballë. Duhet ta duam jetën dhe të jetojmë mirë, por nuk duhet të jepemi krejtësisht pas kësaj bote, sepse është mashtruese. Nuk duhet që ço brengë ta marrim shumë afër zemrës, por gjithmonë duhet ta ngushëllojmë veten me fjalën “Edhe kjo kalon”. Prandaj nëse je i dëshpëruar ngushëlloje veten me këtë fjalë, e kur të jesh i lumtur dije se s’mund gjithnjë të jesh i lumtur, prandaj kujtoje Zotin në gëzim që Ai të të kujtojë në dëshprim.
Një jetë nën urdhrat e All-llahut, një shpëtim në të dy botët duhet të jetë qëllimi final i ço besimtari. Dashtë Zoti ta kthejmë gjendjen e hershme të myslimanëve kur të bardhës i thoshin të bardhë, e t’i zhdukim këto antivlera që relativisht kanë marrë pozitën e vlerave.
Andaj të përpiqemi dhe ta ndryshojmë gjendjen tone që kur të vijë dita që do ta lëmë këtë botë, ta lemë me gëzim, me bindjen se ne nuk jetuam kot, por bëmë një ndryshim nëse jo më gjerë, të paktën në zemrat tona.
Të mos vonohemi! Jeta është një dhuratë e bukur, andaj duhet ta jetojmë sepse nuk kemi shans të dytë!
Hajrije Emini III-A
Paralelja e Vajzave - Tetovë

Allahu ju shperbleft per postimin.
Jeta?! Edhe kjo Kalon...... 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Jeta?! Edhe kjo Kalon......
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: