islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si jetuan ata?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si jetuan ata?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si jetuan ata?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si jetuan ata?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si jetuan ata?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si jetuan ata?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si jetuan ata?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si jetuan ata?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si jetuan ata?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si jetuan ata?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si jetuan ata?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si jetuan ata?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si jetuan ata?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si jetuan ata?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si jetuan ata?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si jetuan ata?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si jetuan ata?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si jetuan ata?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si jetuan ata?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si jetuan ata?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si jetuan ata?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si jetuan ata?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si jetuan ata?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si jetuan ata?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si jetuan ata?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si jetuan ata?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si jetuan ata?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si jetuan ata?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si jetuan ata?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si jetuan ata?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si jetuan ata?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si jetuan ata?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si jetuan ata?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si jetuan ata?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si jetuan ata?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si jetuan ata?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si jetuan ata?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Si jetuan ata?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Si jetuan ata?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Si jetuan ata?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Si jetuan ata?! Empty20%Si jetuan ata?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Si jetuan ata?! Empty7%Si jetuan ata?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Si jetuan ata?! Empty7%Si jetuan ata?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Si jetuan ata?! Empty7%Si jetuan ata?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Si jetuan ata?! Empty7%Si jetuan ata?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Si jetuan ata?! Empty7%Si jetuan ata?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Si jetuan ata?! Empty7%Si jetuan ata?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Si jetuan ata?! Empty37%Si jetuan ata?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si jetuan ata?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Si jetuan ata?! Empty
MesazhTitulli: Si jetuan ata?!   Si jetuan ata?! EmptyThu 27 Sep 2012 - 17:31

Si jetuan ata?! As-hab10
Le tëkthehemi mbrapa e ti hedhim një sy mënyrës se si e kalonin ditën shokët e Pejgamberit a.s.
Ali ibn Ebi Talibi, i cili ishte i martuar me Fatimenë, vajzën e Profetit a.s. , u zgjua herët njëditë me tëshoqen dhe së bashku kërkuan ushqim, por në shtëpinë e tyre të thjeshtë nuk kishte asgjë. Ai kërkoi nëpër të gjitha rrethinat e qytetit dhe mënë fund iu kujtua një çifut që kishte një kopsht, kur Aliu mbërriti atje, Çifuti i tha : “ O arab , eja dhe këputi hurmat për mua dhe për çdo kove të mbushur do të të jap një hurmë.” Kështu Aliu u robërua për një kohë të gjatë gjersa iu lënduan duart dhe trupi filloi t’i dhembte. Ai e mori numrin e pakët të hurmave dhe shkoi te Profeti a.s për t’i ndarë me të, ato qëmbetën, ai dhe Fatimeja mbajtën vetën deri në fund të ditës.
Kjo ishte jeta e tyre , e megjithatë, ajo që mund ti duket kontradiktore materialistit është se shtëpia e tyre ishte përplot me dritë dhe lumturi.
Zemrat e tyre u mbushën me parimet fisnike qëiu shpallën Pejngamberit a.s., nëpërmjet ndriçimit shpirtëror të zemrave të tyre, ata e shquan të vërtetën dhe e pranuan atë, e njohën
gënjeshtrën dhe e kundërshtuan atë, ata punuan në rrugën e të parëve dhe u larguan shumë prej të dytëve , ata e kuptuan dhe e përvetësuan vlerën e vërtetuar të gjërave, ata më shumë kishin frikën prej Allahut xh.sh se sa prej ndonjë krijese tjetër, ata e kuptuan se kanë nevojë për Allahun e jo Allahu për ta dhe atyre kur ju ndodhte ndonjë fatkeqësi nuk e prishnin zemrën e tyre por qëndronin besimtar të paluhatshëm dhe durimtar të fortë përballë të këqijave.
Le të vështrojmë një ngjarje edhe mbi shërbëtorin e Pejgamberit a.s. Theubanin r.a.
Një herë Pejgamberi a.s. doli prej shtëpisë së tij në mëngjes dhe u kthye në orët e vona të mbrëmjes , kur e pa shërbëtorin e vet duke qarëi tha: “Përse qan, o Theuban?”, Theubani i tha: “ Mua më mori malli për ty o i Dërguari Allahut ”, i Dërguari i Allahut a.s. I tha: “ A për këtë qan? ” Theubani I tha: “ Jo o i Dërguari Allahut, po qaj për atë se ti sot , tërë ditën mungove e unë u përmallova për ty, e kur m’u kujtua bota tjetër ku ti do tëjesh në një shkallë të lartë në Xhenet, e unë do tëjem në një shkallë të ulët dhe nuk do të mundem të arrij atë shkallë që të jem me ty, fillova tëqaj.”
Atëherë Pejgamberi a.s. i tha: “ O Theuban, po a nuk e di ti se njeriu do të ringjallet me atë që e do” dhe kështu Pejgamberi a.s. e qetësoi shërbëtorin e tij Theubanin r.a..
Vëlla i nderuar duhet ta dish se çdo njeri në botën tjetër do të jetë në shoqëri me atë që e do, po vallë ti me cilin dëshiron të jesh në botën tjetër?!
A mos dëshiron të jesh në shoqëri me njerëzit e prishur dhe mëkatarë apo me Pejgamberin a.s.?!
Lumturia e vertetë ishte mbi Bilalin, Selmanin dhe Ammarin r.a.;
Bilali ishte ftues në të vërtetën, Selmani ishte i besueshëm, ndërsa Ammari ishte besnik në përmbushjen e detyrimeve.
Këta ishin vetëm disa ngjarje të shkurta mbi shokët e Muhamedit a.s.. Në këta shembuj shohim modelin
dhe duhet tëpërpiqemi t’i ndjekim dhe të arrijmë atë fat që kishin ata.
Besir Duraku IV-B

Allahu ju shperbleft per postimin.
Si jetuan ata?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Si jetuan ata?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: