islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty20%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty7%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty7%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty7%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty7%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty7%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty7%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty37%Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Empty
MesazhTitulli: Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë   Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë EmptyThu 27 Sep 2012 - 13:44

Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë Images?q=tbn:ANd9GcQXd9wt79VbCsIxdFgW4GIjCwR9uKxbpUPG-_-af1rsQhABr6XP0AE shkuara dhe e ardhmja nuk janë në dorën tonë.Ne duhet të përpiqemi t`i jetojmë në mënyrën e duhur,çastet në të cilat ndodhemi.Nëse një pikë e shëndritshme lëvizet, duket si një vijë e shëndritshme.Mirëpo, në fakt ajo nuk është një vijë e shëndritshme, por një pikë e shëndritshme.

"Vija e jetës sonë', është si "vija e shëndritshme" në këtë shembull.Po ashtu edhe çasti në të cilin jetojmë,është si "pika e shëndritshme" që jepet në shembull.Pra, kjo është e vërteta e jetës sonë.

Atëherë,të jetosh,do të thotë të jetosh çastin në të cilin ndodhesh.Vallë, sa jemi të vetëdishëm për këtë dhe sa i përshtatemi kësaj të vërtete me vetëdijen tonë?

Do të ishte shumë e dobishme për ne nëse në këtë çështje bëjmë një vetëllogaritje të nefsit tonë.

***
Të vizatojmë një vijë të drejtë dhe mbi këtë vijë,ta lëvizim një pikë në të djathtë.Kjo pikë që lëviz,largohet nga skaji i majtë me të njëjtë shpejtësi,që afrohet në skajin e djathtë.
Njëlloj si ky shembull,edhe jeta jonë në këtë botë është si një pikë që lëviz mbi vijën e kohës.Nëse mendojmë se po shkojmë nga një fillim,drejt një fundi,shpejtësinë e largimit nga fillimi i jetës sonë.
Me fjalë të tjera,e ardhmja afrohet tek ne me të njëjtën shpejtësi që largohet e shkuara.
Jetët e shumicës së njerëzve në këtë botë, i shoqëron një dobësi, e cila quhet "ëndërr për përjetësi"Pra, njerëzit duan të mendojnë "sikur do të jetojnë përjetësisht në këtë botë".
Ndërsa disa të tjerë,shkojnë më tej dhe kërkojnë rrugët për të jetuar përjetësisht në këtë botë.
Allahu Teala, ka futur tek njeriu dëshirën për të jetuar përjetësisht, përshkak se do t`ia japë jetën e përjetshme në jetën tjetër,pas kësaj bote.
Kjo dëshirë duhet të shpenzohet për jetën e botës tjetër në përputhje me qëllimin e dhënies.Prandaj, duhet të përgatitemi në këtë botë dhe t`i japim rëndësi më shumë se çdo gjëje tjetër besimit dhe namazit, të cilat do të na duhen në "jetën e përjetshme"
Autor"Prof.dr.Mustafa Nutku
Marur nga Revista etika qershor 2012
Shkrujti per forumin islamieshtedrit
Ilaz Salihi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Jeta përbëhet nga çasti në të cilin jetojmë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: