islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3012 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Alfred Dosku

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër Empty
MesazhTitulli: Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër   Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër EmptyWed 26 Sep 2012 - 17:30

Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër Pictur18
Sali Zeki Meriç


Ejani ta fillojmë fjalën e zemrës me fjalët e një sulltani zemrash,që ngjallin zemrat.Të digjemi përbrenda me ndjenjat më të pastra për hallin e zemrës.Ankimet e zemrës sonë t`i qajmë me njerëzit e zemrës....Përzemërsisht.

Mevlana i nderuar, u thëret zemrave të shkretuara, me gjuhën e zemrës:

Je mysafir në këtë shtëpi o zemër
Qesh me atë që gjen dhe jo me atë që shpreson
Çfarë të thotë i zoti i shtëpisë,ajo bëhet,
As mos mbaj mëri dhe as mos u hidhëro....

o zemër! Ti je mysafir në këtë botë.Prej nga erdhe dhe prej ku po shkon? A nuk të tronditi kjo pyetje?Të pyesim edhe një herë ku po shkon?

Nëse e di se prej nga ke ardhur , e di edhe se ku do të shkosh.Çdokush i cakton vetes një rrugë.Ndjek një gjurmë .Vrapo kot dhe pa shpresë.Ti je mysafir në këtë botë.Si mysafir ,vështro përreth teje.Si mysafir,shijo prej atyre që të gostiten.Si një udhëtar,qëndro i gatshëm për udhë.Udha është e gjatë,vendi ëhstë i largët.Ata që ke lënë pas,nuk bëjnë ah pse nuk je.Prandaj në këtë udhëtim, mos shih pas.Çfarë do të shpiesh në vendin ku do të shkosh? Çfarë ke në trastë,atë shiko në vendenin ku do të shkosh? Rrëzoi muret që ke përbrenda,ngreji perdet dhe lidhu pas kësaj bote, aq sa lidhet një udhëtar.Dije se kjo botë është e mbushur me shije kalimtare të sarajeve prej letre.Si mysafir bëj edhe takimin.

Eh çfarë mysafirësh ka parë kjo shtëpi!Të gjithë erdhën dhe ikën.Të gjithë ishin të vdekshëm.Edhe ti je e vdekshme o zemër.Edhe ditët e tua janë të numëruara .Pastaj do të shkosh në një vend ku do të pish shërbetin e përjetësisë dhe do takohesh me të Pafundmin.Kjo botë nuk është vendi yt.Ktheji sytë nga horizonti.Shiko, dielli i pafundësisë po lind.Hapi krahët dhe ik prej kësaj bote në botën tjetër,o zemër.
****
O zemër! Çfarë pret prej të tjerëve? E çfarë mund të të japin, përveç dhimbjes dhe hidhërimit?Ti ke për detyrë të heqësh vuajtjet që të kanë rënë për pesë.A do të mundesh të japësh llogari për mirësitë, të cilat janë në llogarinë tënde,që i lidh shpresat tek të tjerët?Mos i lidh shpresat tek askush,përveçZotit tënd,që u përgjigjet lutjeve të tua!

Kush mund të t`i qetësojë dhimbjet? Kush përveç Tij, mund të të japë lumturinë për shpëtimine botës së përjetshme? Çfarëdo që të presësh,prite prej Allahut.Drejtohu nga Ai,strehohu tek Ai,kërkoje Atë,sepse kjo botë dhe ato që janë në të, nuk janë gjë tjetër veçse një kupë e zbukuruar me diamante dhe e mbushur me helm.

Falënderimi është kapitali yt më i madh,ndërsa hamdi, le të jetë limani në të cilin strehohesh.Ka prej atyre që humbasin në kënaqësitë e mahnitshme të kësaj bote .Por trasta jote le të jetë e mbushur me dertet dhe vuajtjet e ambicjes për pafundësinë.
***
O zemër!Bëj panik sa të duash.Përpëlitu e mundohu sa të duash.A mund ta ndryshosh qoftë edhe një germë që është shkruar në lidhje me ty?Mos harro se je veç mysafir. Çfarë të ketë caktuar i zoti i shtëpisë,ajo bëhet. Dorëzohu,duke marrë masat.
Por marrja e masave të mos kalojë para dorëzimit.
Merr masat për çdo gjë,por caktimin dhe mbështetjen lërja të zotit.Thuaj si Ibrahimi (a.s), "Unë iu dorëzova Zotit të botëve" dhe shpëto.Thuaj "Jam i kënaqur me atë që më vjen prej teje.Të vijë,ç`të vijë.Edhe nëse vjen hidhërimi,edhe nëse vjen gëzim,me të gjitha jam i kënaqur."
Thuaj që mbi ty të zbresin shirat e mëshirës dhe të gjelbërojnë dorëzimin tëndë.
***
O zemër!Le të gjejnë qetësi në zemrat e tyre ata që të shohin.Bëhu pasqyra e zemrave të pastra.Ata që të vijnë tek ti, të bëhen si një det pa fund.Askujt mos ia var fytyrën.Mos u lëndo prej askujt.Mos mbaj mëri askënd.Kush je ti që mban mëri! A të ka mbajtur mëri,qoftë edhe njëherë për gjynahet që ke bërë Ai,që të ka dhënë këto të mira? A t`i mbylli dyert e faljes pas gjithë kësaj shkujdesjeje që ke treguar?A nuk i mbajti gjithmonë hapur dyert e pendimit?

O zemër! Nuk ke të drejtë të mbash mëri.As të hidhërohesh.Mbajtja mëri është punë e atyre që kanë zemra të thara.Zemra e besimtarit duhet të jetë gjithmonë duke falënderuar Allahun. Çdo çast i zemrës,duhet të mbushet me ndjenja falënderimi.Eliksiri i zemrave është tek djegia e zemrës,për shpëtimin e të tjerëve përveç vetes.

Digju o zemër digju! Digju dhe çohu prej gjumit.Padyshim,dikush të dëgjon.Të dëgjon vajtimin dhe të kupton hallin.

O zemër! Digju,që të shkrihen zemrat e atyreqë u është ngurtësuar nefsi.Mos u hidhëro prej ndarjes, mos ngri krye pa shkak dhe mos mbaj mëri.Kjo është ilaç për zemrën që ka hidhërim.Zemra ka nevojë për dertin,në rrugën e dashurisë.Tashmë,zhvishu prej egoizmit.

O zemër!Mos u fyej, mos u zemëro,mos lëndo,mos u lëndo.Bëhu det i pafund i atyre që vijnë tek ti! Bëhu ujëvarë me dashurinë tënde! Ti je aq sa bota që mban brenda vetes.Nëse vrapon pas ëndrrave të vogla dhe dëshirave të kota,ato të tërheqin poshtë dhe jo lart.Ndërsa ti shkatërrohesh e zhdukesh,bashkë me ndjenjat e tua të ulëta.Allahu ju shperbleft per postimin.
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ti je mysafir në këtë shtëpi o zemër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: