islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun Empty
MesazhTitulli: TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun    TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun EmptyWed 26 Sep 2012 - 9:34

TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun 2prb635
Imam Ibn el-Xhevzi, rahimehullah, në librin e tij "Sifetu-safve" e përcjell rrëfimin të cilën e transmeton Sulejm ibn Isa, i cili tha: Hyra tek mësuesi im Hamza ibn Habib el-Zejjati dhe e gjeta atë duke qarë dhe duke e prekur fytyrën me tokë, kështu që unë i thashë atij "O ti, prej kujt je duke kërkuar strehim?" Kështu që Hamza filloi të flas: Unë pikërisht sa ëndërrova se filloi dita e Kijametit dhe u ftuan recituesit e Kur'anit. Unë shkova së bashku me të tjerët që ishin të pranishëm, kur e dëgjova thirrësin me zë të bukur duke thënë: "Le të mos hyjë askush, përveç atyre që kanë punuar me Kuran!"
Pastaj unë me kokë ulur poshtë u ktheva mbrapa, duke mos u kthyer më. Pastaj dëgjova një zë duke pyetur, "Ku është Hamza ibn Habib el-Zejjati?" Unë u përgjigja, "Të përgjigjem, o thirrës i All-llahut, të përgjigjem!"
Pasi që thashë kështu, më korrigjoi engjëlli i cili tha: "Thuaj:"! Të përgjigjem Ty, o Allah, të përgjigjem Ty "(që do të thotë se zëri që e thirri ishte zëri i më të Lartit dhe të Plotfuqishëmit, All-llahut).
Atëherë unë thashë, ashtu si më tha: "Të përgjigjem Ty, o Allah, të përgjigjem Ty".
Pastaj u gjeta në një objekt ku e dëgjoja zhurmën e atyre që mësonin Kur'an. Fillova të dridhem i habitur me madhështinë e këtij momenti!
Pastaj dëgjova duke më thënë mua: "Ti je i mirë, lexo, lexo".
Shikova përreth dhe kuptova se ishte një minber nga margaritar të bardh, ndërtimi i së cilit ishte nga diamanti i kuq ndërsa shkallët nga gurë të çmuar të gjelbër.
Më tha: "Lexo, lexo!"
U drejtova, dhe më tha që ta lexoj suren El-En´am. Lexova, por nuk e dija se kujt po i lexoj. E lexova suren El-En´am derisa unë e lexova ajetin e 60. Pastaj e lexova fjalën e Allahut: "Vetëm Ai është mbizotërues ndaj robërve të vet ..."! (El-En´am, 61)
Më tha: "O Hamza, a nuk jam Unë mbizotërues ndaj robërve të Mijë?"
Thashë: "I mbizotëron."
Ai tha: "Të vërtetën e the. Lexo!"
Lexova deri sa e mbarova këtë sure, dhe më tha: "Lexo"
Kështu që e lexova suren El -A'raf deri në fund, kur dëshirova të bie në Razz (në ajetin e fundit të sures El-A'raf-gjendet Razz- tilave), kështu që më tha: "Mjafton ajo që ke bërë Razz në dunja, mos bëj Razz tani, o Hamza!
Pastaj më pyeti: "Kush ta mësoi këtë lexim?"
Unë i thashë: "Sulejmani!"
Ai më pyeti: "Kush e mësoi Sulejmanin?"
Unë i thashë: "Jahja".
Ai tha: "Të vërtetën e ka thënë Jahja."
"Dhe kush e mësoi Jahjan?" pyeti Ai.
Unë i thashë: "Ebu Abdurrahman es Sulemi."
Tha: "Të vërtetën e ka thënë Ebu Abdurrahmani." Ai pyeti: "Kush e mësoi Ebu Abdurrahmanin?"
Unë i thashë, "Xhaxhai i Pejgamberit Tënd, Ali ibn Ebu Talibi!"
"Të vërtetën e ka thënë Aliu. Dhe kush e mësoi Aliun? "
Unë i thashë: "Profeti yt, salallahu alejhi ve selem!"
Ai më pyeti: "E kush e mësoi Pejgamberin Tim?"
I thashë: "Xhibrili!"
Ai tha: "Dhe kush e mësoi Xhibrilin?"
Pastaj heshta. Nuk iu përgjigja asgjë, kështu që më tha: "O Hamza, thuaj:
'Ti! "
Unë i thashë: "Unë nuk mund të them Ti! Nga turpi dhe respektit për Ty, nuk mund ta them."
Ai tha: "Thuaj Ti!"
Kështu që unë thashë: "Ti!"
Ai tha: "Të vërtetën e ke thënë o Hamza! E drejtë e Kur'anit është ti shpërblejë ata që janë shoqëruar me të dhe kanë punuar sipas tij. O Hamza, Kur'ani është fjala ime, dhe nuk e kam dashur askënd aq sa ata që pandërprerë shoqërohen me Kuranin! Afrohu, o Hamza."
Iu afrova afër dhe e vendosi dorën e Tij në galije (erë misku) dhe e fërkoi nëpër fytyrën time, dhe pastaj tha: "Këtë nuk e kam bërë vetëm me ty, por me recituesit e Kur'anit para dhe pas teje. Dhe ai që lexon Kuran si ti, me të vërtetë do të më vije mua personalisht. Dhe atë çfarë kam përgatitur tek Unë, o Hamza, është edhe më shumë se kjo, kështu që informoj miqtë e tuaj në lidhje me dashurinë Time për ata që rrinë me Kur'anin dhe atë çfarë Unë bëjë me ta. Me të vërtetë ata janë nga robërit e Mi të zgjedhur! O Hamza, pasha Fuqinë dhe Madhështinë time, nuk do ta djeg zjarri gjuhën e cila mëson Kuran, as zemrën e cila ka mbajt në mend, as veshin që e ka dëgjuar, as syrin që e ka shikuar. "
Kështu që unë thashë: "Lavdërimi të qoftë Ty, lavdërimi të qoftë Ty, Zoti im."
Ai tha: "O Hamza, ku janë ata që kanë shikuar shumë në mushaf (duke e mësuar)''?
Unë pyeta: "Zoti im, ata që janë hafiz të Kur'anit?"
Ai tha: "Jo, por Unë atë çfarë e kanë mësuar do tua ruaj deri në ditën e Kijametit, kështu që kur të më vinë, unë për çdo ajet të mësuar do t'ia ngriti nga një shkallë!"
Pastaj Hamza u kthye nga nxënësi i tij Sulejma dhe i tha: ''E pra a do të më fajësosh mua pse qajë dhe me fytyrën time e preki tokën?''
E lus All-llahun tebareke ve te’ala, që të na bëjë të jemi nga ehli-Kur'ani dhe të na fut në Xhennetin-Firdeus! Amin!
Përktheu: -Robëresha e Allahut-
www.botaislame.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
TREGIM: Njeriu i cili foli (në ëndërr) me Allahun
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: